Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
Ornitoza - chorobê wywo³uj± drobnoustroje, postaæ ostra choroby rozpoczyna siê zapalaniem worków spojówkowych pojawiaj± siê problemy w oddychaniu i biegunka wodnista.
Ptaki chore s± w s³abej kondycji, osowia³e, upierzenie jest matowe.
Zaleca siê stosowanie antybiotyków. Podawane preparaty to Doxcyline, Tylosine do picia Laudin, Tylan.
Mykoplazmoza - wywo³ana jest przez bakterie. Przyczyn± choroby jest stres, d³ugotrwa³e loty, przegrzanie. Pocz±tki dolegliwo¶ci to kichanie i wyp³yw wydzieliny z nosa, który gêstnieje i zatyka otwory nosowe po tych dolegliwo¶ciach wystêpuje zapalenie spojówek i ¶wiat³owstrêt. Chore go³êbie s± nerwowe drapi± pazurami okolice nosa. Go³êbie pocztowe które bior± udzia³ w lotach maj± ma³e szanse na dobre wyniki w lotach. Leczenie polega na podawaniu Dynamutilinu lub Tiamowetu.
Streptokokoza - wywo³ana jest przez paciorkowce. Objawy choroby to duszno¶ci , otwory nosowe s± niedro¿ne, biegunka. Paciorkowce uszkadzaj± narz±dy miê¶nie i stawy powoduj± silne uszkodzenia. Choroba trwa od 4 do 8 dni w stadzie do 4 tygodni. Straty w stadzie mog± osi±gaæ do 50%. Terapia polega na podawaniu antybiotyków Salmosol.
Gru¼lica - rzekoma jest bardzo rzadko spotykan± chorob±, wywo³ana jest przez bakterie. Wystêpuje u go³êbi m³odych jak i starych. Nosicielami mog± byæ gryzonie. Zaburzenia przebiegaj± z gor±czk± i biegunk±, ptaki s± os³abione i apatyczne. Leczenie jest d³ugotrwa³e i dosyæ trudne nale¿y przeprowadziæ badania bakteriologiczne.
Gru¼lica - wystêpuje czê¶ciej u go³êbi ozdobnych, wywo³uje j± bakteria gru¼licy. Gru¼lica wystêpuje tylko u go³êbi starszych 4 – 5 roku ¿ycia. Dolegliwo¶æ wystêpuje w go³êbnikach brudnych wilgotnych i ciemnych. Objawy wystêpuj± po 2 – 12 miesi±cach od zaka¿enia. Go³êbie staj± siê ma³o aktywne, trac± apetyt i chudn±. Leczenie nie zosta³o opracowane.
Salmoneloza - (paratyfus go³êbi)jest bardzo gro¼n± chorob± go³êbi. Czynnikiem który przyczynia siê do rozpowszechniania choroby jest brak higieny, wilgoæ. Choroba wyrz±dza du¿e straty w stadzie, rozpoznanie choroby nastêpuje po badaniu bakteriologicznym. Zwalczanie dolegliwo¶ci jest bardzo trudne i wymaga wielu dzia³añ.
Leczenie polega na podawaniu Ampiciliny, Baytril, Laudin. Ptaki najlepiej szczepiæ Salmovirem.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl