Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
Warunki zimowej kondycji.
Moritz Seitz
Po ukoñczeniu pierzenia g³ównego ca³a nasza uwaga jesiennej pracy winna okre¶liæ w³a¶ciwe warunki zimowe. Warunek taki nazywa siê optymalny duchowy stan. Okres zimowego dostosowania hodowców do warunków ramowych. Jak jednak tak te ramy wygl±daj±, które za³o¿enia tu s± do zrobienia?
Karmienie i wolny oblot, to wa¿ne mo¿liwo¶ci sterowania w tej porze roku do budowania kondycji.
Muszê przy tym stwierdziæ, ¿e nie daje to 100% recepty, jak ka¿dy hodowca powinien postêpowaæ przy tym zale¿nie od mo¿liwo¶ci wolnych oblotów i komunikatów pogodowych, to sposób postêpowania. „Sznurek ciesielski” do optymalnego kszta³towania warunków zimowych jest wprawdzie do polecenia, jednak indywidualne okoliczno¶ci musi hodowca sam uwzglêdniæ.
Regularne, codzienne zaopatrzenie podstawowe klasyfikujemy na pierwszym miejscu. Jêczmieñ mo¿e byæ 2/3 czê¶ci± mieszanki pokarmowej. Lepiej i chêtniej widzê tu raczej mniej ni¿ za du¿o karmy. Zale¿ne to jest od wolnych oblotów i od panuj±cych temperatur. Uwa¿ny obserwator spostrzega przy g³odzie go³êbi ich zachowanie gdy temperatury staj± siê minusowe. Kilka ziaren kukurydzy z rêki wyrównuj± zu¿yt± energiê i na ni± zapotrzebowanie. Nadmierny osad t³uszczu gruntownie znika.
Wiadomo jest, ¿e stan cia³a kszta³tujemy przez obloty i karmienie. Korzy¶æ jak± z tego mamy to zatrzymywanie zbyt wczesnej formy. Ograniczanie wolnych oblotów przy dobrej pogodzie i bezbia³kowy pokarm razem wymieszany, bez urozmaiconego sk³adu, zadbaj± o zimowy spokojny stan. Systematyczny spokój i koncentracja, wytworz± siê przez celowe karmienie, widzê to jako pierwsze i jest to z mego punktu widzenia – najwa¿niejsze.
By³em pewnej zimy w odwiedzinach u jednego hodowcy. Che³pi³ siê dumnie , ¿e jego go³êbie lotowe s± w super formie. Codziennie wisz± one godzinê w powietrzu i przelatuj± dalekie rundy. To jest rozkosz dla oczu, widzieæ je w pe³nym blasku i o¿ywione ¿yciem na ziemi. Pe³na mieszanka nasion i witamin zrobi³y im sprawno¶æ. Po moim odradzeniu spotka³em siê z u¶miechem. Moje propozycje zmian we w³a¶ciwym karmieniu zimowym zosta³y zbyte . Powiedzia³, ¿e moje proroctwa w nadchodz±cym sezonie go nie martwi±. Mimo najlepszych go³êbi i stosunków, moje prognozy sprawdzi³y siê. Przysz³o co przyj¶æ musia³o. Forma powsta³a od pierwszych lotów. Nawet nie do ¶rodka sezonu. Wszelkie mo¿liwe zabiegi nie pomaga³y niczemu i na koñcu sezonu nie by³ nawet w krêgu mistrzostwa.
Jeszcze wiele innych czynników znalaz³o siê tu tak¿e, jednak g³ówna przyczyna by³a znaleziona szybko.
Pope³nienie takich b³êdów w czasie zimowego spoczynku s± ju¿ pó¡niej nie do naprawienia. G³ówny czas rozkwitu, wspania³a forma przeniesiona zosta³a na niew³a¶ciw± porê roku. Kwiat, który zmuszony zostanie na pocz±tku roku do kwitniêcia, nie zakwitnie wiosn± ponownie. Wszystko sprowadza siê do w³a¶ciwej pory roku. Natura nak³ada na nas takie zasady – tak¿e zima. Kwitn± tu jedynie kwiaty wczesnej wiosny, jednak ¿adne kwiaty lata. Tak¿e zima ma swoje uroki jednak w innej formie.
Czy warto¶æ wolnych lotów do warunku zimowego s± w ogóle niezbêdne?
Jak udowodni³o ju¿ wielu, warto¶æ wolnych lotów nie jest w ogóle niezbêdna. Miesiêczne przetrzymywanie w zdrowym go³êbniku z odpowiednim pielêgnowaniem mo¿e wykazaæ z do¶wiadczenia dobry skutek warunku zimowego. Przy parterowych go³êbnikach lub w innych przypadkach mo¿na za³o¿yæ wolierê. Zamkniête w niej w bogatym w tlen pow3ietrzu, trochê postu, nie powoduje uszczerbku na osi±gniêcia go³êbi na przychodz±ca wiosnê. Wzrastaj±ce temperatury i ruch stymuluj± duchy ¿ycia.
Ju¿ jednorazowe wypuszczenie nawet przy sprzyjaj±cej pogodzie, mo¿e przynie¶æ ciê¿kie straty. Czasami taki areszt go³êbi podró¿nych nie redukuje naszych nadziei na sukcesy lotowe. Warto¶æ oblotów zimowych trzeba jeszcze wi±zaæ z plaga ptactwa drapie¿nego. Musimy sobie powiedzieæ jasno – jak du¿± ofiarê musimy przyj±æ. Czy ofiary mo¿emy czym¶ zast±piæ.
Tylko niewielu hodowców mo¿e przeprowadziæ dawkowany wolny trening. To chroni przed wieloma ryzykami. Oczy hodowcy musz± widzieæ wolno lataj±c± gromadê. Niebezpieczeñstwo jednak jest.
Pomagamy sobie i nie wchodzimy w ryzyko. Na szczê¶cie to nie wada., ¿e miesi±cami go³êbie musz± siedzieæ w ¶rodku i w kilka tygodni nadrobiæ wszystko celowym treningiem lotowym.
Kuracja odchudzaj±ca poprzez g³odowanie – stara recepta
Ju¿ przed wielu laty, uczy³ mnie, niestety ju¿ zmar³y bardzo utytu³owany sportowy przyjaciel, zaplanowaæ w czasie spoczynku zimowego kuracjê g³odow±. Przy zredukowaniu o 50 % po³owy jêczmienia i owsa. Zwierzêta powinny spokojnie g³odowaæ. Stó³ pokarmowy nie jest te¿ w naturze, w tym czasie zbyt bujny.
Go³êbiowi ta kuracja odchudzaj±ca poprzez g³odowanie reguluje wag± cia³a i dla organizmu jest najlepszym wzmocnieniem, pokazuje ona nam jego cielesn± si³ê. Ona ma wiêcej w³a¶ciwo¶ci pozytywnych, ona te¿ znosi pó¡niejsze nasze mozolne wysi³ki, kiedy oka¿e siê, ¿e te go³êbie przy odpowiedniej odbudowie szybko wracaj± do kondycji to mo¿na siê po nich czego¶ spodziewaæ.
Bezwarunkowo przeprowadzamy kontrolê zdrowia i nie zaniedbujemy higieny. Codzienne obserwacje, obraz odchodów z puchem i próby badania ka³u daj± nam wyja¶nienie co do stanu zdrowia. Ewentualne orzeczenie negatywne, po poradzie weterynarza w po³±czeniu ze ¶rodkiem zapobiegawczo- terapeutycznym, zostawia nam wystarczaj±co du¿o czasu do ca³kowitego wyzdrowienia. Zdrowy go³±b, jak ryba, jest najwa¿niejszym czynnikiem czê¶ci optymalnej kondycji zimowej.
Postêpujmy zgodnie z sezonowymi punktami widzenia. Postêpujmy spokojnie, bez fascynacji, raczej rezerwa do oznaki, niezbêdne w za³o¿eniu w³a¶ciwego warunku zimowego. Opanujmy nasz± kompetencjê. Wadliwe postêpowanie jest akurat do okresu zimowego nie do prawienia.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl