dobry klimat 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Dobry klimat!

Czêste pytania o klimat i ogrzewanie w go³êbniku.

Bruno Bucher (Szwajcaria) „Die Brieftaube” nr 10/2007

Na wystawie ogólno-niemieckiej w Dortmundzie i na olimpiadzie w Ostendzie pada³y pytania na temat klimatyzacji i ogrzewania go³êbnika. Pytañ by³o mnóstwo, chcia³bym odpowiedzieæ na te pytania.

Do czego potrzebne jest ¼ród³o ciep³a w go³êbniku?

Czynników odgrywaj±cych tu rolê jest wiele:

- Dla wyrównania temperatury miêdzy dniami i nocami!

- Do optymalnej wilgotno¶ci powietrza w zale¿no¶ci od pory roku!

- Do minimalizacji i utrudnienia rozwoju zarazków w za wilgotnych go³êbnikach.

- Do rozlu¼nienia muskulatury po treningu i locie konkursowym przy ch³odnej pogodzie!

Jaka jest ró¿nica miêdzy ogrzewaniem konwekcyjnym ( ogrzewaniem ziemi, grzejnikami co) i ogrzewaniem falami ciep³a?

Znamy ró¿ne sposoby ogrzewania. Ogrzewanie konwekcyjne opiera siê na zasadzie pr±dów ciep³a poprzez ruch cz±steczek o oddawanie ciep³a przez promieniowanie. Przestrzeñ powietrzna jest jako medium dla pr±dów ciep³a. Otaczaj±ce powietrze jest rozgrzewane, wznosi siê wskutek ogrzewania ku górze, tu siê oziêbia i znowu p³ynie w dó³. Jako zimne znowu siê ogrzewa i unosi do góry i tak kr±¿y. Ogrzewanie ziemi odbywa siê na zasadzie ogrzewania konwekcyjnego. My u¿ywamy grzejników lub pieców.

Wady: przeci±gi, wirowanie powoduj±ce ruch kurzu , zawarto¶æ tlenu w ciep³ym powietrzu maleje.

Zasada ogrzewania falami ciep³a jest prosta i najlepiej j± wyja¶niæ s³oneczn± k±piel± na lodowcu. Chocia¿ temperatura otoczenia jest minusowa, w s³oñcu jest cieplej. Tam, gdzie promienie docieraj±, one przekszta³caj± siê w ciep³o, na przyk³ad na naszej skórze. Pozostajemy w cieniu jest nam zimno.

Przy ogrzewaniu falami cieplnymi pos³ugujemy siê t± sam± naturaln± technik±. Ciep³o wytwarzamy dok³adnie tam, gdzie ono ma byæ u¿ywane – bezpo¶rednio przez cz³owieka lub dla zwierz±t.

Zalety: promienie podczerwieni ogrzanych fal ciep³a nie potrzebuj± ¿adnego no¶nika do transportu tej energii. One docieraj± nieomal bez strat od grzejnika do cia³a i nie powoduj± ¿adnych zjawisk przy transporcie. Przy systemach konwencjonalnych takie przypadki s±. Ruchy powietrza lub wirowania z kurzem nale¿± tu do przesz³o¶ci. Ogrzana fala ciep³a ogrzewa napotykane powierzchnie i tylko nieznacznie ogrzewa powietrze. Temperatura powietrza mo¿e przeciêtnie wzrastaæ od 4 do 6 stopni C, lecz cz³owiek czy zwierzê czuje ciep³o wyra¼nie. To jest szczególnie wa¿ne dla go³êbników, które nie maj± izolacji, oszczêdzamy tu energiê.

Jak funkcjonuj± promienniki ciep³a ATX?

One wytwarzaj± ciep³o poprzez promieniowanie. Przez to wszystkie powierzchnie w danej przestrzeni zostaj± rozgrzane, cia³a równie¿. Mo¿emy to porównaæ ze ¶cian± domu przy operacji promieni s³onecznych.

Ogrzewanie i cyrkulacja powietrza powoduje, ¿e pojawia siê przede wszystkim zdrowy klimat z bardziej optymaln± wilgotno¶ci± powietrza bez utraty tlenu.

Zarazki chorobotwórcze kochaj± wilgotne, ciep³e ¶rodowisko.

Wiele bakterii, grzyby a tak¿e kokcydia rozprzestrzeniaj± siê lepiej w wilgotnym otoczeniu ni¿ w suchym ¶rodowisku. One rozprzestrzeniaj± siê lepiej w cieple ni¿ w zimnie. Znaczn± zalet± jest tu, szczególnie w porównaniu z ogrzewaniem pod³ogowym, ¿e temperatura otoczenia jest znacznie ni¿sza gdy cz³owiek i zwierze wyra¼nie odczuwa ciep³o. Pod³oga nie jest rozgrzewana bo to g³ówne schronienie zarazków chorobotwórczych.

Wahanie formy przy raptownej fali zimna?

Ka¿dy organizm do maksymalnej mocy musi mieæ odpowiednie warunki równie¿ ¶rodowiskowe. Je¶li one ulegaj± wahaniom lub os³abieniu przyczyniaj± siê do spadku sprawno¶ci organizmu lub jej minimalizowania. Sprawno¶æ sportowca zmniejsza siê, kiedy on cierpi na brak lub za ma³± porcjê energii dostarczonej z pokarmem. Z niego energia jest g³ównie spo¿ytkowywana do regulacji ciep³a cia³a i prowadzenia procesów ¿yciowych. W zimnym otoczeniu dochodzi jeszcze walka przeciw zimnu. Tej energii brakuje potem do ró¿nych funkcji przemiany materii. Wiêc forma maleje.

Dlaczego musimy unikaæ ró¿nicy temperatur miedzy dniami i nocami?

Wiemy doskonale o temperaturach w nocy. Kwiecieñ koñczy siê, w pocz±tkach maja i czêsto w czerwcu w nocy jest jeszcze zimno. Cia³o ma tak¿e teraz przy nocnym zimnie inne priorytety jak tylko codzienny trening do pozytywnej budowy formy. Zimno jest wrogiem nr jeden dla ka¿dego ciep³okrwistego ustroju. I nawet je¶li go³êbie s± ¼le zaopatrywane, nie s± nigdy w niebezpieczeñstwie do zamarzniêcia. Du¿e porcje si³ cia³a zu¿ywane s± do regulacji ciep³a cia³a, które powinny byæ u¿ywane naturalnie do budowy formy . To powoduje zmniejszanie lub stan ¿adnego wzrostu formy. To jest jednoznaczne, ¿e przy silnych wahaniach temperatur miêdzy dniami i nocami, hodowca musi minimalizowaæ te ró¿nice.

Jaka wilgotno¶æ powietrza w go³êbniku jest idealna?

Wilgotno¶æ powietrza w go³êbniku powinna byæ w granicach od 10 do 15 % mniejsza ni¿ na zewn±trz. Idealna jest wilgotno¶æ w czasie sezonu lotowego, gdy wynosi od 60 do 65 %. Wielu hodowców z ogrzewaniem pod³ogowym ma tu problem, gdy¿ pod³oga wysycha i powstaje du¿o kurzu i z kolei go³êbie maj± problemy z drogami oddechowymi.

Czy okna powinny byæ zamkniête, kiedy jest w³±czone ogrzewanie?

To dalszy du¿y b³±d, kiedy w go³êbniku w czasie ogrzewania, pozamykane s± zasuwy wentylacji i okna, co powoduje zmniejszenie ilo¶ci tlenu. Przy stosowaniu ATX powstaje taki sam efekt jaki daje s³oñce. Tu nie przychodzi nikomu do g³owy zamykanie go³êbnika. Próby na ¶winiach pokaza³y, ¿e zawarto¶æ tlenu w powietrzu jest identyczna z wykorzystaniem pokarmu. Dlatego tlen jest ¿yciem, kiedy on do go³êbnika dociera.

Gdzie promienniki ciep³a powinny byæ idealnie zamontowane?

Chcemy oferowaæ zwierzêtom przyjemne promieniowanie cieplne ( efekt s³oñca ), gdzie takie promieniowanie ustawiæ? Najlepiej na ¶cianach bocznych przedzia³u by ogrzewane by³y celki gniazdowe.

Tu go³êbie mog± sobie wyj¶æ przed gniazdo je¶li momentalnie potrzebuj± promieniowania cieplnego (s³oñca), lub cofn±æ siê do celki (cieñ). Przyjemny klimat z przestrzeni± z bardziej optymaln± wilgotno¶ci± powietrza sprzyja formie.

Czy promieniowanie cieplne nie przynosi zwierzêtom w zimie zbyt wczesnej formy?

W zimie za pomoc± promieniowania cieplnego powietrze w go³êbniku zostaje pozbawione wilgotno¶ci. Promieniowanie to jest fal± ciep³a zbli¿on± do d³ugo¶ci fali s³onecznej ( 5 do 8 Mikronów ) i to jest najlepsz± mo¿liwo¶ci± do powodowania wysychania. £agodne promienie cieplne stwarzaj± dodatkowo pobyt w go³êbniku przyjemny i dla cz³owieka i dla zwierz±t.

Czy mamy mo¿liwo¶ci regulacji ogrzewania?

Najprostszym regulowaniem jest regulowanie rêczne. W³±czam ogrzewanie rêcznie i najbli¿sza mo¿liwo¶æ wy³±czenia jest operacj± wy³±cznika zegarowego. Najbardziej idealne jest, gdy czyni to wy³±czanie Hygrostat ( reguluje wilgotno¶æ) i termostat ( regulacja temperatury). Ogrzewanie w³±cza siê automatycznie, gdy temperatura spada lub gdy wilgotno¶æ powietrza jest ju¿ za wysoka.

Firma Dimmer oferuje dodatkowo osi±ganie ogrzewania przy regulacji od 0 do 100%. Regulacja wilgotno¶ci waha siê czêsto do 20 do 30 % osi±gniêæ grzewczych, co daje mo¿liwo¶ci oszczêdzania pr±du.

I tak mo¿na z firm± Dimmer wytworzyæ odpowiedni klimat i zim± i w dniu sadzenia co przyczynia siê do ilo¶ci jedzonego pokarmu.

Spostrze¿enie koñcowe:

Jest to trend, który wybrali hodowcy odnosz±cy sukcesy przez wiele lat. Zadedykowali w ten sposób poprawê klimatu i optymalizacjê warunków go³êbnika, aby byæ w dalszym ci±gu na szczytach, by prze¿ywaæ radosny i szybki rozwój.

Hodowcy, którzy u¿ywaj± do ogrzewania fal cieplnych z powodzeniem zauwa¿aj± sta³± poprawê osi±gniêæ i nastêpne go³êbniki uzbrajaj± w takie urz±dzenia. Okaza³o siê, ¿e zdrowy klimat w go³êbniku, daje go³êbiom lepsze samopoczucie, hodowcy równie¿. To najlepsza recepta by odnosiæ sukcesy w sezonie.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl