Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
KARMIENIE.
Herbert Wieden
Przed kilkoma laty wskaza³em ju¿ raz w artykule w „Die Brieftaube”, ¿e karmienie jest dla wszystkich okazj±, aby w tym czasie rozró¿niaæ czy jest zimno, czy jest ciep³o, czy lot d³ugi czy krótki, ciê¿ki lub ³atwy.
Zasadniczo jest wiele mo¿liwo¶ci przyjêcia systemu karmienia go³êbi pocztowych.
Najwiêksza grupa hodowców faworyzuje trójfazowy system karmienia. W zale¿no¶ci od l¿ejszego lub ciê¿kiego kierunku lotowego. Dwa dni podaj± mieszankê oczyszczaj±c±. Zdecydowanie s³u¿y to go³êbiom, gdy¿ zu¿ywaj± sporo energii przy ciê¿szych lotach. One zu¿ywaj± najpierw istniej±c± glukozê czyli cukier. To trwa, jak wiemy, tylko jakie¶ do dwóch godzin. Potem w energiê przekszta³cany jest t³uszcz i dalej spalane jest bia³ko miê¶niowe.
Powstaj± przy tym w ciele wysokie stê¿enia produktów ubocznych przemiany energii. Musz± byæ one przefiltrowane przez w±trobê, nerki i p³uca przy pomocy krwi. To przebiega stopniowo, miê¶nie staj± siê niebieskie, a szanse zdobywania konkursów s± ma³e.
Druga faza karmienia to s³usznie podawana pe³nowarto¶ciowa mieszanka, która przywróci dawny stan miê¶niom.
Przez ostatnie trzy dni to mieszanka bogata w wêglowodany. Trzeba przy d³u¿szych lotach dodaæ kilka ziaren zawieraj±cych t³uszcz. Zawieraj±ce wêglowodany ziarna s± w³a¶ciwym motorem do latania. Ich energia ju¿ krótko po spo¿yciu jest do dyspozycji, w przeciwieñstwie do bia³ek lub t³uszczów. One i tak musz± byæ przerobione przez organizm najpierw na wêglowodany a pó¡niej na glukozê .
Linie równoleg³e miêdzy lud¡mi i zwierzêtami.
Jak w dyscyplinach sportowych u ludzi, wytrzyma³o¶æ – maratoñczyka lub kolarza jest bardzo istotna. Nie przysz³oby ¿adnemu na my¶l, aby bezpo¶rednio przed zawodami spo¿ywaæ t³uszcz lub po¿ywienie bia³kowe. W grê wchodz± tu tylko wêglowodany. Co obowi±zuje u ludzi, jest tak¿e w³a¶ciwe u go³êbi. Wiêc na pocz±tku tygodnia po¿ywienie powinno zawieraæ bia³ko, nastêpnie ziarna zawieraj±ce t³uszcz, co najmniej 2 dni przed lotem.
Du¿e ró¿nice s± wtedy, gdy lot by³ ³atwy lub ciê¿ki. Po lekkim locie ciê¿kie mieszanki s± zbêdne. Zapewniamy go³êbiom 2 dni karmê oczyszczaj±ca z mieszank± lekk±. Go³êbie bia³ko potrzebuj± po locie ciê¿kim. Jednak lepsze by³yby tu aminokwasy ni¿ ciê¿ka mieszanka.
Je¶li go³êbie zgubi³y podczas d³ugiego lotu wagê, brak wody wyrównywany jest przewa¿nie w godzinê po powrocie do domu. Dodatkowe zaopatrzenie bia³kowe znowu jest tu niepotrzebne.
Dalszy system karmienia zosta³ wypróbowany w ostatnich latach.
Natychmiast po powrocie do domu podawany jest bogaty pokarm a od ¶rody pokarm lekki. Ten system zdaje egzamin w lotach na wschód i po³udniowy-wschód. Jak wiemy, potrzeba tu wiêcej si³y ni¿ w lotach z po³udniowego-zachodu, gdzie czêsto pomaga wiatr.
Karmienie w lotach z kierunku zachodniego powinno byæ wyra¡nie l¿ejsze, przewa¿nie do ¶rody mieszanka oczyszczaj±ca i potem zaraz lekki pokarm, g³ównie wêglowodany. Jednak i tu mog± byæ loty pod wiatr wschodni, pó³nocny lub upa³. Obowi±zuje tu tak¿e odbudowa miê¶ni.
Odleg³o¶æ lotu nie jest dla go³êbi pewnie decyduj±ca, lecz czas potrzebny na jej przebycie. Na 400 km w 4 godziny mniej ni¿ z 300 km w 5 godzin. Lot 500 km trwa 10 godzin, a lot z 700km 7 godzin. Trzeba to zawsze uwzglêdniæ, kiedy wiêkszo¶æ go³êbi jest w domu. Jak przy locie 500 km czo³ówka jest w 6 godzin w domu a du¿a ilo¶æ ptaków po 8 godzinach. To jest naturalnie du¿a ró¿nica.
Czo³owe ptaki lec± ³±cznie w przeci±gu sezonu wyra¡nie niewiele godzin, w odró¿nieniu od tych nieodnosz±cych sukcesów.
Powinno siê tu te¿ uwzglêdniæ przy karmieniu dalsze dodatki. W obecnym czasie oferowanych jest coraz wiêcej ¶rodków wzmacniaj±cych. Czy wszystkie maj± racjê bytu? Raz w tygodniu multiwitamina. Po ciê¿kich lotach aminokwasy dla tworzenia miê¶ni i dope³nianie mineraliami , rezerwy elektrolitu s± te¿ u¿yteczne. Witamina B niew±tpliwie podwy¿sza zdrowie i ochotê latania, musimy j± jednak stosowaæ z uwag±. Kiedy po³owa go³êbi w dniu lotu nie jest u celu, postêpujemy podobnie. Go³±b, aby osi±gn±æ sukces, potrzebuje w zasadzie witamin i to powinno wystarczyæ. Przesada jest tu szkodliwa i z pewno¶ci± formu³a „wiêcej witamin wiêcej ,konkursów” jest z pewno¶ci± fa³szywa. S± zewnêtrzne, dobre ¶rodki, które wspomagaj± sprawno¶æ go³êbi i one to dostaj±. Nie nale¿y jednak wierzyæ „doskona³ym recepturom”, bo wiêkszo¶æ mo¿na od³o¿yæ do rubryki „puste obiecanki”.
Jeszcze raz krótko o pokarmie.
Nie jest ca³kiem pewne i wa¿ne, czy procent wiêcej tych czy tamtych ziaren w mieszance jest decyduj±cy, to ich jako¶æ powinna byæ optymalna. Grochy i fasolki kie³kuj± prawie zawsze, jednak wygl±da to przewa¿nie inaczej przy kukurydzy. Tu kie³kowanie powinno wynosiæ od 90 %. Mimo reklam, je¶li nasiona kie³kuj± tylko w 50%, to nie jest to ju¿ pokarm.
W kwietniu jest jeszcze zimno. Go³êbie reguluj± sw± gospodarkê ciepln± poprzez pokarm. Kto karmi w tym czasie za s³abo, bêdzie ¿a³owa³ pewnie prêdzej czy pó¡niej.
Po prostu bazowaæ na tym, czego go³êbie chc±.
W zimny dzieñ wiêcej pokarmu , w ciep³ym mniej. Jest interesuj±ce, ¿e go³êbie jedz± czasami wiêcej pokarmu, nagle mniej ju¿ przy zimnie – pewny to znak, ¿e stanie siê cieplej, nawet je¶li komunikat o pogodzie jeszcze tego nie mówi.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl