Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
In¿ynierowie Centrum Lotów Kosmicznych NASA Goddard‘a opracowali nowego robota nazwanego TETWalker – zosta³ tak nazwany gdy¿ jest zbudowany na planie czworo¶cianu.
Roboty tego typu bêd± prawdopodobnie miniaturyzowane i ³±czone razem, aby sformowaæ „autonomiczny miniaturowy rój”, który mo¿e zmieniaæ kszta³t i poruszaæ siê po kamienistym terenie lub tworzyæ u¿yteczne struktury takie, jak antena telekomunikacyjna czy ¿agiel s³oneczny.
W robocie TETwalker silniki elektryczne s± umieszczone w wierzcho³kach piramidy. Prêty nóg teleskopowych s± podobne do nóg trójnogu aparatu fotograficznego - mog± siê wyd³u¿aæ i skracaæ. Dziêki temu robot mo¿e siê poruszaæ: zmieniaj±c d³ugo¶ci krawêdzi mo¿e przesun±æ swój ¶rodek ciê¿ko¶ci poza podstawê co powoduje przewrócenie siê. Prêty mog± siê tak¿e obracaæ co zwiêksza jeszcze elastyczno¶æ robota.
W styczniu 2005, prototyp zosta³ dostarczony do stacji McMurdo na Antarktyce do testów w ciê¿kich warunkach, podobnych do tych panuj±cych na Marsie. Testy zasygnalizowa³y konieczno¶æ pewnych modyfikacji, które zwiêksz± osi±gi, na przyk³ad umieszczenie silników w ¶rodku prêtów umo¿liwi uproszczenie konstrukcji i zwiêkszenie niezawodno¶ci.
Zespó³ który wybudowa³ TETwalker’a przewiduje, ¿e mo¿e go uczyniæ du¿o mniejszym poprzez umieszczenie silników z mikro i nano elektro-mechanicznymi systemami. Wymiana prêtów na metalowe ta¶my lub nanorurki wêglowe nie tylko zmniejszy rozmiar robota, ale tak¿e znacz±co zwiêkszy ilo¶æ robotów które mog± byæ zapakowane do rakiety dziêki temu, ¿e nanorurki s± w pe³ni skracalne, co umo¿liwi piramidzie skurczenie siê tak dalece, ¿e wierzcho³ki siê zetkn±.
Miniaturowe TETwalkery, kiedy po³±cz± siê w rój, zyskaj± przewagê nad konwencjonalnymi konstrukcjami. Na przyk³ad podczas podró¿y przez atmosferê planety rój mo¿e sp³aszczyæ siê w aerodynamiczn± os³onê. Po l±dowaniu mo¿e siê przekszta³ciæ w wê¿opodobn± formê i przemieszczaæ siê w trudnym terenie. Je¿eli znajdzie co¶ interesuj±cego mo¿e przekszta³ciæ siê w antenê i przetransmitowaæ dane na Ziemiê. Dobrze daj±cy siê sk³adaæ materia³ mo¿e zostaæ rozci±gniêty pomiêdzy wierzcho³kami umo¿liwiaj±c kontrolê temperatury lub tworz±c rozk³adany ¿agiel s³oneczny.
Dodatkowo wierzcho³ki s± skonstruowane tak, aby mo¿na by³o ³±czyæ i roz³±czaæ prêty. Je¿eli rój zostanie uszkodzony przez meteoryt lub podczas twardego l±dowania, system mo¿e siê naprawiæ samodzielnie poprzez po³±czenie nieuszkodzonych wierzcho³ków.
¼ród³o
www.automatyka.pl
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl