Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
Na dworcu kolejowym w Strzelinie od zimy nie ma toalety. PKP nie staæ na zatrudnienie babci klozetowej, wiêc zamknê³y wyremontowane pomieszczenia, by nie zosta³y zdewastowane. Obsikane s± pobliskie krzaki i przej¶cie podziemne.
Toalet± opiekowa³a siê kobieta, która zarabia³a na tym, co zap³acili pasa¿erowie - jak wyliczy³y PKP Nieruchomo¶ci, ¶rednio 24 osoby dziennie. Ewa Zalewska, która codziennie je¼dzi z Wroc³awia do Strzelina, mówi, ¿e kobieta bardzo siê stara³a: - W toalecie zawsze by³o czysto.
Jednak zim± WC zamkniêto, a plotka g³osi³a, ¿e PKP wyrzuci³y kobietê, która pracowa³a na czarno. Bart³omiej Sarna, rzecznik wroc³awskiego oddzia³u PKP Nieruchomo¶ci, twierdzi, ¿e pani opiekuj±ca siê toalet± sama zrezygnowa³a z pracy. Nie chce jednak powiedzieæ, na jakiej zasadzie tam pracowa³a. Wiadomo tylko, ¿e ¶rodków czysto¶ci u¿ywanych w kolejowej toalecie nie dosta³a od spó³ki PKP Nieruchomo¶ci.
Rzecznik t³umaczy, ¿e spó³ka nie ma pieniêdzy, by zatrudniæ osobê do opieki nad toalet±: - Zarz±dzamy blisko 400 dworcami w województwie dolno¶l±skim i opolskim. Nie staæ nas na tylu dodatkowych pracowników. S± jednak przypadki, ¿e toaleta wraz z poczekalni± i kasami jest wynajmowana przez przewo¼nika b±d¼ opiekuje siê ni± prywatna firma.
A dlaczego toaleta w Strzelinie jest zamkniêta? - By³a niedawno wyremontowana. Nie mo¿emy pozostawiæ jej bez opieki, bo obawiamy siê, ¿e w nied³ugim czasie zostanie zdewastowana, jak wiêkszo¶æ otwartych toalet publicznych - t³umaczy Sarna.
Od kilku miesiêcy pasa¿erowie radz± sobie, jak mog±. - Obok s± krzaki, czê¶æ osób za³atwia siê tam. Jest te¿ jeszcze przej¶cie podziemnie prowadz±ce na peron, gdzie ju¿ tak czuæ zapach moczu, ¿e ludzie zamiast i¶æ tamtêdy, wol± przechodziæ gór±, przez tory - opowiada Zalewska.
Zgodnie z prawem w budynkach u¿yteczno¶ci publicznej powinny byæ ogólnodostêpne ustêpy. Ale rozporz±dzenie ministra infrastruktury z 2002 roku obejmuje tylko budynki nowe lub kompleksowo remontowane, a poza tym przepis nie okre¶la, ¿e toalety maj± byæ dostêpne.
- To nie jest normalne, ¿eby na dworcu nie by³o toalety - uwa¿a Bo¿ena Ha³ajda, kierowniczka dzia³u kontroli i nadzoru Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Strzelinie. W lutym sanepid kontrolowa³ dworzec. - Zwrócili¶my uwagê na fakt, ¿e ogólnodostêpne ustêpy s± zamykane. Jednak nasz radca prawny nie znalaz³ podstawy prawnej, która pozwoli³aby wymóc na kolei ich otwarcie.
Sanepid kara³ ju¿ zarz±dcê budynku, np. za obecno¶æ ludzkiego ka³u w przej¶ciu podziemnym. - Ale od PKP s³yszeli¶my, ¿e ich nie staæ na wynajêcie obs³ugi w WC ani nawet na zainstalowanie automatu na ¿etony - mówi Ha³ajda.
Bart³omiej Sarna: - Na dworcach w O³awie i G³ogowie kasjerki wydaj± klucze do toalet. Ale chocia¿ tam znajduj± siê one w miejscu widocznym z kas, i tak s± demolowane. Jak tylko wkrêcimy now± ¿arówkê, od razu znika.
Jego zdaniem w Strzelinie nie ma du¿ego problemu: - Bo nie jest to dworzec przesiadkowy. Pasa¿erowie nie spêdzaj± tam du¿o czasu i wol± skorzystaæ z darmowej toalety w poci±gu.
- Dobrze, ¿e pasa¿erowie dworca w Strzelinie wiedz±, ¿e toalety s± na pobliskim dworcu PKS, w przychodni lub w siedzibie sanepidu - mówi Ha³ajda. - W krzakach za³atwiaj± siê g³ównie panowie, którzy przebywaj± na dworcu bez konkretnego powodu.
Burmistrz Strzelina Jerzy Matusiak: - Interweniowa³em w sprawie toalety i dosta³em odpowied¼ z PKP, ¿e je¿eli sobie ¿yczê, mogê wydzier¿awiæ ca³y budynek dworca. Cena za metr, jak± mi zaoferowano, by³a wy¿sza ni¿ za dobre lokale w centrum. Nie rozumiem. Ja nie oczekujê od kolei, ¿e zadba o toalety w moim urzêdzie.
W wojewódzkim sanepidzie dowiedzieli¶my siê, ¿e brak toalet to coraz czêstszy problem ma³ych dworców. Niektórym zmienia siê nawet status na stacjê, by - tak jak na przystanku MPK - nie trzeba by³o ich budowaæ i utrzymywaæ.
¬ród³o: Gazeta Wyborcza Wroc³aw
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl