PIERZENIE 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Pierzenie,
Ca³kiem naturalne zjawisko

Herbert Wieden „Die Brieftaube” nr 38/2007

W tych dniach go³êbie zaczynaj± pierzenie g³ówne. Kiedy one nie musz± ju¿ w celach karmiæ m³odych ostatnich lêgów, pokrywa wypada prawie naraz. To jest sterowane hormonami i zjawisko to jest naturalne. Aktywno¶æ go³êbi maleje, lataj± bardzo ma³o i nie powinni¶my ich do tego zmuszaæ.

W tym czasie tj. do koñca listopada, go³êbie potrzebuj± urozmaiconego ¿ywienia, w którym jest to czego one potrzebuj± do zamiany piór. Oferowane mieszanki pierzeniowe to w rzeczywisto¶ci optymalny pokarm dla go³êbi. Poza tym 2 razy w tygodniu dostarczamy ¶wie¿e grity, kamyki do dziobania i witaminy. Kiedy to wszystko ju¿ stosujemy nic nie stanie na przeszkodzie w prawid³owym pierzeniu. Dobra rzecz to drobne nasiona, pomoc to zielona pasza. Tak samo sok warzywny, który kupujemy lub zrobimy sami z cebuli, marchwi, czerwonej boæwinki i czosnku. Wszystko to przepuszczamy przez mikser, dodajemy trochê miodu i octu owocowego. Doskona³y dodatek do wody pitnej.

Dobre pierzenie potrzebuje dobrego zdrowia

To rzecz wa¿na: potrzeb± i warunkiem dobrego pierzenia jest przede wszystkim doskona³e zdrowie. Chory go³±b, je¶li to tylko jest drobiazg, nie dokona w³a¶ciwego pierzenia. £atwo to zauwa¿yæ po znakach na nowych piórach, lekkie pasy, krzywe pióra lub szczyty lotek zniekszta³cone.

Drugi godny uwagi punkt rozpatrzymy na przyk³adzie. Bierzemy 2 m³ode z gniazda. Jeden mo¿e wolno lataæ drugiego wstawiamy do woliery. Ten w wolierze wyrasta bez stresu, lataj±cy musi rozprawiaæ siê z wieloma niebezpieczeñstwami. Porównajmy te go³êbie po 2 miesi±cach. M³ody z woliery ma zrzuconych 6 lotek i jego si³a ¿ywotna promieniuje, m³ody przy wolnym oblocie zrzuci³ do tej pory najwy¿ej 3 pióra. Jest smuklejszy, na pierwsze wejrzenie, od swego odpowiednika z woliery.

Co to nam mówi?

Go³±b codziennie czuje niebezpieczeñstwo, pierzy siê du¿o wolniej i maj± nawet uszkodzone pióra, gdy¿ np. by³ 2 dni poza domem poniewa¿ przestraszy³ go jastrz±b lub powêdrowa³ z innymi go³êbiami.

Wiêc podczas pierzenia g³ównego nie zmuszaæ go³êbi do latania! Nawet je¶li one nie wychodz± 14 dni, to nie jest problemem. Otwieram wprawdzie swoim go³êbiom wylot, one mog± robiæ co zechc±.

Co jeszcze pomaga w pierzeniu?

Teraz, kto chce, to mo¿e podawaæ rzeczy naturalne. One na pewno nie zaszkodz±, hodowca powinien wiedzieæ sam czego go³êbie w tym czasie poszukuj±.

Mo¿liwe jest zobaczenie uszkodzenia jako¶ci piór.

Pierzenie jest skoñczone w grudniu i najczê¶ciej to kilka go³êbi maja ma³e usterki na piórach, nie róbmy paniki! Wiêkszo¶æ z nich ma ma³y wp³yw na sukcesy w roku nastêpnym.

Jedne to s± uszkodzone lotka, które mog± mieæ wp³yw na z³y lot lub go³±b wróci³ raz kilka dni pó¡niej. Co¶ takiego ma niewielki wp³yw na przysz³e wyniki.

Nawet je¶li tak jest przy jednym czy drugim asie, kiedy akurat ro¶nie pierwsze pióro w skrzydle, to wygl±da to wprawdzie ¡le, jednak nie ma wiêkszego wp³ywu na dobre osi±gniêcia. Mój „84” zdobywa³ rocznie 12 konkursów, nawet z pierwszym konkursem. Jego d³u¿sze pióra nie by³y prawid³owe po obu stronach. Nie przeszkadza³o mu pó¡niej jeszcze zdobyæ 4 pierwsze miejsca z czego 2 w lotach regionalnych.

Napisa³em o tym teraz bo przed³u¿one pióra by³y w wielu dobrych go³êbi a wiêc mo¿na powiedzieæ, ¿e to prawie znak jako¶ci.

Tryb gniazdowania spowalnia pierzenie.

Go³êbie jeszcze nie s± rozdzielone. Powinni¶my uwa¿aæ by one znowu nie siedzia³y gdzie¶ po rogach na jajkach. To przed³u¿a natychmiast pierzenie a to nie jest po naszej my¶li.

Pierzenie przebiega najlepiej, kiedy go³êbie s± rozdzielone i maj± konieczny spokój. Konieczne jest te¿ ¶wie¿e powietrze dla codziennego zdrowia lecz bez przeci±gów co by³oby przy pó³nagich go³êbiach du¿ym b³êdem.

Wiêc z pewno¶ci± musimy mieæ szczególn± uwagê na pierzenie, bez gor±czkowej aktywno¶ci. Jak to ju¿ by³o powiedziane” pierzenie jest ca³kiem naturalnym zjawiskiem.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl