Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
Jest mniej wiêcej.
Przeanalizujmy, czy ju¿ wybrali¶my?
Klaus Kuhntopp „Die Brieftaube” nr 2007/39
„10 by³o za³adowane, przyby³o 20. Lej wody do zupy, serdecznie witamy wszystko gor±ce!” Ten p³ywaj±cy wyrok obowi±zuje dla rodziny i krêgu przyjació³. Przysuniêto do siebie trochê wiêcej, niespodziewanie smakowite, trochê atmosfery i znowu wszyscy siê rozchodz± na kilka godzin. Go³êbnik ma i¶æ naprzód – m±drze walczyæ o sukcesy trwaj±c przy najagresywniejszych go³êbiach. Czy to odpowiada za³o¿eniom hodowcy?
Nie stajemy siê przede wszystkim m³odsi! Co mamy do zdobienia z doborem? Teraz, na niewielu go³êbiach mo¿emy co¶ poprawiæ, lepiej je zaopatrzyæ! Lepsze zaopatrzenie daje szansê na lepsze wyniki na przysz³ych listach konkursowych i w katalogach wystaw.
Dobór lub wybór?
Normalny dobór hodowcy polega na tym, ¿e z³e go³êbie s± na indeksie. W kolejno¶ci s± te mierne. Potem zaczyna siê lista go³êbi zadawalaj±cych. Na zakoñczenie zostaj± zwierzêta dobre. To powszechnie znana praktyka.
Co jest miark± takiego postêpowania? Po pierwsze dobre wyniki. To jest obiektywny obraz i pokazuje prawdziwe warto¶ci i osi±gniêcia. Pokazuj± te¿ pewne granice, które ptaki opuszcz± go³êbniki.
Kto ma go³êbie m³ode, które maj± konkursy zdobyte przy ³adnej pogodzie a konkurs trwa³ 10 minut bo akurat mia³y szczê¶cie i by³y w odpowiedniej grupie? Kiedy prawie po³owa lotów tak przebiega, mamy problem. Kiedy trenujemy m³ode zimowe przeciw m³odym kwietniowym ze 100 km, jeszcze z wiatrem to sekundy decyduj± o pierwszym miejscu lub o zajêtym miejscu. Przy go³êbiach starych mamy wiêcej mo¿liwo¶ci.
Powiêkszaæ pojemno¶æ. Wyj¶cie z dylematu?
Poniewa¿ wybór jest trudny, wielu hodowców wybiera dobudowê dodatkowych celek. Jeszcze tu w rogu jest wolne, mo¿e tu jeszcze z przodu. To jest krok w odwrotnym kierunku, poniewa¿ warunki go³êbnika siê za³amuj± w jego harmonijnej ca³o¶ci. Ujemne warunki powietrzne, walki o miejsce, wiêcej pracy przy czyszczeniu.
Co s±dziæ o klasyfikatorach?
Jak dowodzi³em, w³a¶ciwie najbardziej obiektywny okazuje siê wynik na listach konkursowych. Bardzo czêsto nazywany klasyfikatorem, który tylko „w³a¶ciwe” go³êbie wyszuka i zaprosi na przysz³o¶æ. Niektórzy klasyfikuj± go³êbie w oparciu o stan upierzenia lub inne cechy. Jak pó¡niejsza praktyka pokazuje zatrzymujemy 9 z 10. Nikt nie rozpozna i nie mo¿e wyja¶niæ wewnêtrznych cech go³êbia, takich jak chêæ powrotu do macierzystego go³êbnika czy zdolno¶æ orientacyjna. Pozostaje wiêc tylko kosz?!
Stabilne zdrowie! Miara wszystkich rzeczy?
Hodowca, który odnosi sukcesy z natury wie, ¿e go³êbie musz± posiadaæ stabilne zdrowie. Szary nos, z³y obraz badañ ka³u i z³y stan ogólny, wyniku nie zrobi. Stara m±dro¶æ hodowców mówi: „Dobry go³±b nie jest nigdy chory”. Co¶ rzeczywi¶cie w tym jest. Trzeba jednak¿e wiedzieæ, ¿e przy go³êbiach starych mamy do dyspozycji mo¿liwo¶ci medyczne., które dzi¶ znamy. Mogli¶my zaj±æ siê sami , za ich pomoc±, kandydatami do zawodów, kiedy faktycznie mieli¶my obraz niedomagañ. By³o tu pole do poprawy uk³adu odporno¶ciowego. Istotnym jest to, ¿e pielêgnacjê zdrowia go³êbia powinni¶my powa¿nie traktowaæ ju¿ w fazie jego wzrostu.
¯ycie sk³ada siê z 1000 kompromisów!
Oferta do przegl±du to stan stada. 16 cel gniazdowych w przedziale dla wdowców oznacza 16 samców z ich samiczkami. Do zabezpieczenia motywacji mo¿emy doliczyæ ze 3 dodatkowe samczyki. Jednak nie mo¿na ich u¿ywaæ do walki o teren przez ca³y sezon, bo efekt bêdzie taki jakby ptaki wylata³y 5 000 km programu przy przeciwnym wietrze. Wynika z tego, ¿e go³êbie, które maj± pozostaæ, nie mog± byæ wyniszczone, ale maj± mieæ wyniki. Teraz jeden jest zadowolony, gdy maj± 50 % konkursów inny chcia³by 75 %. Im wiêcej go³êbi spe³ni te wymagania tym znowu wybór staje siê trudniejszy.
Mo¿e w miêdzyczasie selekcja dokona siê samoczynnie i trochê nie konsekwentnie. Mo¿e w przeci±gu pewnego czasu straty powstan± z powodu jastrzêbia, na przyk³ad lub inne zwierzê drapie¿ne krwawo zniszczy czê¶æ go³êbi lotowych.
Wa¿ne znaki mog± przyj¶æ z pomoc± do odnoszenia sukcesów przez hodowcê.
Wybór mo¿emy za asekurowaæ. Mo¿na go³êbie oceniæ tylko wg modelu i po wynikach. Czy mo¿na przy tym wyja¶niæ dlaczego kto¶ bierze zamiast wytrawnego ptaka, m³odszego, bez specjalnych osi±gniêæ, do dru¿yny? Sk³aniamy siê ku „wyczuciu”. Jednak nale¿y siê uczyæ tego „wyczucia”.
Postawa go³êbia powinna sprawiaæ rado¶æ.
Nie nastawiajmy siê na wielko¶æ zasobów. Ostrze miedzy zabaw± i stresem jest do¶æ w±skie. To doprowadza ci±gle do sytuacji konfliktu. Jednak ból po usuniêciu nadmiaru go³êbi mija po kilku dniach. Mija przede wszystkim po tym kiedy ostateczna dru¿yna, mimo pierzenia, pokazuje siê w nadzwyczajnej sile ¿ywotnej.
(przypisek): jest tu wiele my¶li „filozoficznych”, nad którymi warto siê spokojnie zastanowiæ.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl