Superkondesatory du¿ej mocy wykonane z nanorurek wêglowych 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Superkondesatory dostarczaj±ce przep³ywu energii elektrycznej o du¿ym natê¿eniu mog± byæ produkowane z nanorurek wêglowych, za pomoc± techniki opracowanej przez naukowców UC Davis (USA).

Superkondesatory s± urz±dzeniami s³u¿±cymi do przechowywania energii elektrycznej, które mog± dostarczyæ ogromnej ilo¶ci energii w bardzo krótkim czasie. Pojazdy zasilane za pomoc± ogniw hybrydowo-elektrycznych lub ogniw paliwowych wymagaj± takiego szybkiego ‘zastrzyku’ energii - znacznie przewy¿szaj±cego mo¿liwo¶ci przep³ywowe konwencjonalnych baterii. Superkondesatory s± równie¿ u¿ywane w szerokim zakresie elektronicznych i in¿ynierskich aplikacji, za ka¿dym razem, kiedy konieczny jest do wygenerowania gwa³towny impuls energii.

Prowadz±cy badania w dziedzinie materia³ów tekstylnych profesor Ning Pan z Wydzia³u In¿ynierii Biologicznej i Rolniczej oraz Nanomateria³ów w ¦rodowisku, w centrum badawczym UC Davis, przygotowa³ cienk± pow³okê no¶n± zbudowan± nanorurek wêglowych. Warstwa charakteryzuj±ca siê wysokimi mo¿liwo¶ciami gromadzenia ³adunku – wytworzona przy u¿yciu zagêszczonych zawiesin koloidalnych – sk³ada siê z wielo¶ciennych nanorurek wêglowych. Technologia opiera siê na rozmieszczaniu nanorurek na niklowej foli w taki sposób, ¿e tworz± one ¶ci¶le upakowan± regularn± strukturê. Przygotowanie warstwy no¶nej jest bardzo proste i nie wymaga zastosowania spoiwa.

Tradycyjne kondensatory, przechowuj± ³adunek elektryczny pomiêdzy p³askimi warstwami przewodnika przedzielonymi za pomoc± izolatora. Z powodu niewielkiego rozmiaru (skala nano 10-9 m) nanorurki dostarczaj± ogromnej powierzchni, na której mo¿na przchowywaæ ³adunek wyja¶nia profesor Pan. Nowe superkondesartory mog± osi±gaæ gêsto¶æ mocy rzêdu 30 kilowatów na kilogarm (kW/kg), co w porównaniu 4 (kW/kg) dla najbardziej zaawansowanych urz±dzeñ magazynuj±cych bêd±cych obecnie w u¿yciu stanowi du¿y krok na przód. Dotychczasowe najwy¿sze zagêszczenie energii mo¿liwe do osi±gniêcia w laboratorium wynosi³o 20 kW/kg.

¼ród³o: www.automatyka.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl