Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
KONSTYTUCJA
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Rozdzia³ I
RZECZPOSPOLITA
Art. 17.
1. W drodze ustawy mo¿na tworzyæ samorz±dy zawodowe, reprezentuj±ce osoby wykonuj±ce zawody zaufania publicznego i sprawuj±ce pieczê nad nale¿ytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.
2. W drodze ustawy mo¿na tworzyæ równie¿ inne rodzaje samorz±du. Samorz±dy te nie mog± naruszaæ wolno¶ci wykonywania zawodu ani ograniczaæ wolno¶ci podejmowania dzia³alno¶ci gospodarczej.
USTAWA
z dnia 6 lipca 1982 r.
o radcach prawnych.
Tytu³ zawodowy "radca prawny" podlega ochronie prawnej.
1.Zawód radcy prawnego mo¿e wykonywaæ osoba, która spe³nia wymagania okre¶lone niniejsz± ustaw±.
2. Radca prawny wykonuje zawód ze staranno¶ci± wynikaj±c± z wiedzy prawniczej oraz zasad etyki radcy prawnego.
3. Radca prawny jest obowi±zany zachowaæ w tajemnicy wszystko, o czym dowiedzia³ siê w zwi±zku z udzieleniem pomocy prawnej.
4. Obowi±zek zachowania tajemnicy zawodowej nie mo¿e byæ ograniczony w czasie.
5. Radca prawny nie mo¿e byæ zwolniony z obowi±zku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedzia³ siê udzielaj±c pomocy prawnej lub prowadz±c sprawê.
Art. 4. 1. Wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na ¶wiadczeniu pomocy prawnej, z wyj±tkiem wystêpowania w charakterze obroñcy w postêpowaniu karnym i postêpowaniu w sprawach o przestêpstwa skarbowe.
Art. 6. 1. Zawód radcy prawnego polega na ¶wiadczeniu pomocy prawnej, a w szczególno¶ci na udzielaniu porad prawnych, sporz±dzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz wystêpowaniu przed s±dami i urzêdami (zastêpstwo prawne i procesowe).
Art. 8. 1. Radca prawny wykonuje zawód w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej, w kancelarii radcy prawnego oraz w spó³ce cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej, przy czym wspó³pracownikami mog± byæ radcowie prawni , adwokaci i prawnicy zagraniczni, a wy³±cznym przedmiotem ich dzia³alno¶ci jest ¶wiadczenie pomocy prawnej.
Art. 10. Jednostka organizacyjna zapewnia udzia³ radcy prawnego w postêpowaniu:
1) Przed S±dem Najwy¿szym, Naczelnym S±dem Administracyjnym oraz przed naczelnym lub centralnym organem administracji pañstwowej,
2) Przed s±dem wojewódzkim(1), przed s±dem apelacyjnym oraz przed organem drugiej instancji w postêpowaniu administracyjnym
3), w którym bierze udzia³ kontrahent zagraniczny.
Art. 11.
1. Radca prawny przy wykonywaniu czynno¶ci zawodowych korzysta z wolno¶ci s³owa i pisma w granicach okre¶lonych przepisami prawa i rzeczow± potrzeb±.
2. Nadu¿ycie wolno¶ci, o której mowa w ust. 1, stanowi±ce ¶cigan± z oskar¿enia prywatnego zniewagê lub znies³awienie strony lub jej pe³nomocnika, ¶wiadka, bieg³ego albo t³umacza podlega wy³±cznie odpowiedzialno¶ci dyscyplinarnej.
Art. 25. 1. Wymogu odbycia aplikacji radcowskiej i z³o¿enia egzaminu radcowskiego nie stosuje siê do:
1) Profesorów i doktorów habilitowanych nauk prawnych
2) Osób, które zda³y egzamin sêdziowski, prokuratorski, adwokacki lub notarialny i posiadaj± odpowiedni± praktykê.
3) Radców prokuratury generalnej skarbu pañstwa z 3 letnim sta¿em.
Bez obowi±zku odbycia aplikacji do egzaminu radcowskiego mog± przyst±piæ :
1. Doktorzy nauk prawnych
2. Osoby , które pracowa³y przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie d³u¿szym ni¿ 8 lat na stanowisku referenta s±dowego lub asystenta sêdziego.
Art. 32.
.
3. Aplikacja radcowska trwa trzy lata i sze¶æ miesiêcy.
Aplikacja jest odp³atna. Nabór na aplikacji, przeprowadza siê w drodze egzaminu konkursowego.
Art. 351. Po up³ywie sze¶ciu miesiêcy od rozpoczêcia aplikacji radcowskiej aplikant radcowski mo¿e zastêpowaæ radcê prawnego przed s±dem rejonowym i organami administracji pierwszej instancji. Po dwóch latach aplikacji radcowskiej aplikant radcowski mo¿e zastêpowaæ radcê prawnego przed innymi s±dami, z wyj±tkiem S±du Najwy¿szego, Naczelnego S±du Administracyjnego i Trybuna³u Konstytucyjnego.
Egzamin radcowski sk³ada siê z czê¶ci pisemnej ( 4 tematy)
• pismo procesowe lub opinia na podstawie akt s±dowych , opracowanie decyzji administracyjnej lub aktu prawa miejscowego.
Oprócz czê¶ci pisemnej aplikant zdaje egzamin ustny.
Dodatkowe ¼ród³a zamieszczone w notatkach
USTAWA
z dnia 26 maja 1982 r.
Prawo o adwokaturze.
z dnia 14 lutego 1991 r.
Prawo o notariacie
z dnia 5 lipca 2002 r.
o ¶wiadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej
.z dnia 27 lipca 2001 r.
Prawo o ustroju s±dów powszechnych
z dnia 27 lipca 2001 r.
o Krajowej Radzie S±downictwa.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl