WDOWIEÑSTWO U¯YTKOWE 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Wdowieñstwo u¿ytkowe

Otwin Dittgen „Die Brieftaube” nr 17/1998

Na wstêpie chcê podaæ, ¿e s± to wiadomo¶ci dla hodowców m³odego pokolenia by w jasnej i zrozumia³ej formie dokonaæ przekazu!

Te wersy s± pomy¶lane nie tylko do m³odzie¿y, lecz tak¿e dla hodowców, którzy s± doro¶li ale m³odzi w naszym hobbi. Jednak wszystkich hodowców tak¿e zapraszam serdecznie. Czytaj±c te wersy od¶wie¿± sobie wiedzê. Zajmijmy siê dzisiejszym tematem.

Przestawienie rocznych na wdowieñstwo

Za chwilê koniec kwietnia. W go³êbnikach zaczyna siê ostatnia faza przygotowañ do lotów konkursowych. W wielu hodowlach, pierwszy koniec majowego tygodnia to strza³ startowy do nowego sezonu. I w ka¿dym roku hodowcy m³odego pokolenia stoj± akurat przed pytaniem: jak jeszcze niedo¶wiadczonych wdowców na go³êbniku podró¿nym mo¿liwie z powodzeniem przestawiæ na nowy system lotowy – wdowieñstwo!

Przestawienie staje siê faktem, roczne zaczynaj± siê uczyæ, w go³êbniku ojczystym go³êbica czeka w celi na samca i motywuje go do szybkiego wej¶cia. Czasem uci±¿liwa praca!

Prywatne treningi z warunkami jak loty konkursowe.

St±d czêsto bogaty program lotów próbnych oferowanych przez zwi±zek, aby pomóc w sukcesach. W prywatnych lotach treningowych stosujemy pokazywanie przed sadzeniem samiczki i po powrocie wpuszczamy roczniaka do celi by siê uczy³ i przy¶pieszyæ ten proces na go³êbniku wdowców. Jednak proces uczenia odbywa siê w wielu etapach, wymaga dba³ej motywacji przed sadzeniem, aby samiec wiedzia³, ¿e po powrocie samiczka czeka na niego w celi.

Motywacja polega teraz na tym , ¿e dajemy m³odemu wdowcowi gniazdo i samiczkê, to jest wa¿ny klucz do sukcesów u m³odych wdowców!

Pierwszy stopieñ motywacji:

Danie gniazda

Przy nadaniu gniazda u rocznych trzeba wskazywaæ je wielokrotnie. Efekt ucz±cy powinien polegaæ na poznaniu przez m³odego ptaka stopniowo nowej sytuacji, ¿e ¿adne inne celki go nie interesuj±. Zapewniony ma tu spokój i wdowiec po locie mo¿e tu odpoczywaæ w tygodniu. Z gniazda mo¿e schodziæ na pod³ogê lub znowu wróciæ do celki, a¿ wkrótce przyjd± partnerki na go³êbnik. Wdowiec mo¿e teraz z godzinê gruchaæ razem z partnerk± w misce. Miska wcze¶niej zosta³a odwrócona do pozycji prawid³owej. To po przybyciu samicy wiêkszo¶æ czasu na niej spêdzaj±. Jest to moment kulminacyjny motywacji.

Drugi stopieñ motywacji: go³êbica

Samiczka przychodzi na go³êbnik! Po kilku minutach przypochlebiania siê ( na pocz±tku trochê d³u¿ej!) w celce, m³ody wdowiec zostaje umotywowany i koszujemy go na lot treningowy od 10 do 20 km. Po przerwie na odpoczynek znowu czynno¶ci powtarzamy i wypuszczamy „uczniów” pojedynczo lub ca³± dru¿yn±. Przy dzisiejszych mo¿liwo¶ciach konstatowania elektronicznego ju¿ na lotach treningowych mo¿emy po przyje¡dzie przepatrzeæ czasy przylotów. Mo¿na w ten sposób stwierdziæ teraz, czy roczniak „zrozumia³” zasady wdowieñstwa czy nie!

Zrozumienie:

Wszystkie m³ode samce po powrocie do domu natychmiast zd±¿aj± do celki. Te które jeszcze tego nie zrozumia³y siadaj± na dachu go³êbnika. One dalej musz± byæ szkolone. Te loty treningowe nie powinny byæ rozci±gniête w czasie. Powinny trwaæ na 2 tygodnie przed pierwszym lotem konkursowym. Tak¿e w pierwszym tygodniu maja. Nastêpnie powinny lecieæ z lotów konkursowych. Motywacja musi mieæ miejsce przy m³odym pokoleniu wdowców, jest wrêcz potrzebna.

Tak¿e starszym wdowcom warunki lotów treningowych te¿ s± potrzebne. Niekoniecznie przed pierwszym lotem konkursowym. Starszym „ bojownikom” pokazujemy przed sadzeniem samiczki. Dobrze jest pokazaæ samiczkê ( w ¶rodku tygodnia ) co umotywuje je od nowa i przygotuje optymalnie na lot konkursowy.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl