Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
Ga¼niki oraz wszelkiego rodzaju dysze to zwê¿ki Venturiego dzia³aj± zgodnie z prawem Bernoulliego dlatego odradzam ich przerabianie, wiercenie itp.
Mieszanka paliwowa to nie ilo¶æ oleju w benzynie lecz stosunek ilo¶ci powietrza do ilo¶ci benzyny. Teoretycznie powinna wynosiæ 1:15 to znaczy ¿e na 1 kg benzyny przypada 15 kg powietrza. Bogate mieszanki to te w których stosunek powietrza jest mniejszy od 1:15 czyli 1:14, 1:13, 1:12 itd. natomiast ubogie to 1:16, 1:17, 1:18 itd. Dodam ¿e bez udzia³u tlenu nie ma spalania a jednym ze sk³adników powsta³ych w wyniku spalania jest zawsze woda w postaci pary wodnej, dlatego, szczególnie zim± widaæ wydostaj±c± siê z rur wydechowych parê.
Zewnêtrzne czynniki maj±ce wp³yw na poprawn± pracê ga¼nika to:
-ró¿nice temperatur lato / zima
-niska temperatura i wilgotne powietrze
-nagrzewanie ga¼nika
-wysoko¶æ nad poziomem morza
Jako przyk³ad podam ¿e ze wzrostem wysoko¶ci n.p.m. zmniejsza siê ilo¶æ tlenu w powietrzu. Wzrost temperatury powoduje rozszerzenie cz±steczek gazu, co za tym idzie bêdzie go mniej w tej samej objêto¶ci, w zwi±zku z tym potrzeba mniej benzyny by zachowana by³a odpowiednia proporcja mieszanki.
Budowa:
Kszta³ty i formy mog± byæ ró¿norakie. Podstawowe mechanizmy/obiegi to:
-mechanizm poziomu benzyny
-obieg g³ówny/podstawowy
-obieg rozruchowy tzw. Ssanie
-obieg biegu ja³owego
Mechanizm sta³ego poziomu paliwa utrzymywany jest dziêki p³ywakowi i zaworowi iglicowemu.
Naprawê lub wymianê zaleca siê w przypadku nieszczelno¶ci objawiaj±cych siê przelewaniem ga¼nika. Niektóre konstrukcje p³ywaków (rzadko spotykane we wspó³czesnych motorowerach) pozwalaj± na zmianê poziomu benzyny w komorze p³ywakowej. Zwiêkszenie poziomu powoduje wzbogacenie mieszanki a zmniejszenie jej zubo¿enie. Obieg g³ówny sk³ada siê z elementów które maj± najwiêksze znaczenie dla pracy silnika i s± tymi, które przez najwiêcej godzin dostarczaj± poprawnie przygotowan± mieszankê. Czê¶ci tego obiegu to: przepustnica (sterowany zawór powietrza) do której zamocowana jest sto¿kowa iglica przepustnicy (sterowany zawór paliwa). ¦ruba po³o¿enia przepustnicy ustalaj±ca wymagane wolne obroty silnika. Rozpylacz, który czêsto stanowi ca³o¶æ z wstêpnym mieszalnikiem, ja nazywam go dyfuzorem. Kana³ powietrzny dyfuzora, czêsto rozpoczynaj±cy siê dysz± powietrzn±, ma za zadanie wstêpne rozpylenie benzyny i poprawê przej¶cia z obiegu biegu ja³owego do obiegu podstawowego. G³ówna dysza paliwowa dzia³a gdzie¶ przy 1/2; otwarcia manetki gazu a zasadniczy wp³yw ma po 3/4; otwarciu gazu. Dlatego wszelkie jej zmiany wymagaj± prób skutera w ruchu. Obieg rozruchowy sk³ada siê z dyszy paliwowej ssania, mieszalnika (dyfuzora) kana³u powietrznego oraz zaworu cylindrycznego, b±d¼ iglicowego (czêsto oba na raz) sterowanego rêcznie, b±d¼ automatycznie przez elektrycznie podgrzewany bimetal. Obieg biegu ja³owego/wolnych obrotów ma za zadanie sporz±dzenie takiej ilo¶ci mieszanki by silnik pracowa³ gdy motorower nie jest w ruchu. W tym momencie dostaje siê do silnika bogata mieszanka, której obieg g³ówny regulowany przepustnic± nie jest w stanie wytworzyæ. Sk³ada siê on z dyszy wolnych obrotów, kana³u powietrznego rozpoczynaj±cego siê czêsto dysz±, dyfuzora, b±d¼ czê¶ci± mieszaln±, ¶rub± sk³adu mieszanki która w zale¿no¶ci od umiejscowienia (widoczna przed ¶rub± regulacji po³o¿enia przepustnicy) reguluje dop³yw powietrza do tego obiegu, b±d¼ (umieszczona za ¶rub± regulacji przepustnicy) reguluje ilo¶æ dostaj±cej siê mieszanki do silnika.
Przepustnica to element odpowiedzialny za wzrost lub spadek obrotów silnika. Przewa¿nie jest stale po³±czona z link± gazu, przez co gdy odkrêcamy manetkê otwieramy j±, unosimy itd. Widaæ wyra¼nie ¿e wraz z iglic± okre¶la ilo¶æ mieszanki wysy³anej/zasysanej do silnika, zwiêkszaj±c lub zmniejszaj±c jego obroty. Inaczej mówi±c jej pozycja decyduje/reguluje sk³ad mieszanki produkowanej przez ga¼nik w zale¿no¶ci od potrzeb silnika w ka¿dym momencie.
Regulacjê ga¼nika bêdziemy mogli wykonaæ poprawnie dopiero gdy poznamy i zrozumiemy dzia³anie tego zaworu.
Na rysunku widzimy ga¼nik z przodu, z ca³kowicie zamkniêt± przepustnic±. Linie poziome oznaczaj± ró¿ne po³o¿enia (otwarcia) przepustnicy, które maj± zasadnicze znaczenie w regulacji ró¿nych elementów i obiegów ga¼nika.
Strefa oznaczona liter± A, znajduj±ca siê miêdzy ca³kowitym zamkniêciem a nieca³± 1/4-t± otwarcia przepustnicy jest uwarunkowana od obiegu biegu ja³owego a w szczególno¶ci dyszy wolnych obrotów. Je¿eli obserwujemy anomalie (silnik ga¶nie lub nie pracuje równomiernie w tym zakresie) biegu ja³owego lub brak mo¿liwo¶ci poprawnej go regulacji (które nie s± wynikiem wad silnika lub czê¶ci elektrycznej) mo¿emy szukaæ przyczyn w dyszy biegu ja³owego.
Strefa oznaczona B, czyli zakres otwarcia przepustnicy miêdzy 1/8 a¿ do 1/2, uzale¿niona jest od kszta³tu przepustnicy a w szczególno¶ci jej wyciêcia.
Ogólnie mówi±c, widzimy ¿e dysza wolnych obrotów i podciêcie przepustnicy maj± zasadniczy wp³yw na pracê silnika a¿ do polowy otwarcia manetki gazu.
Praca ga¼nika w strefie C, od 1/4 do 3/4 otwarcia przepustnicy uzale¿niona jest od sto¿kowej iglicy przepustnicy.
Zaburzenia pracy w strefie D (=C) mog± byæ równie¿ spowodowane iglic± ale o tym pó¼niej.
Strefa E, od po³owy do ca³kowitego otwarcia przepustnicy uzale¿niona jest od dyszy g³ównej a tym bardziej im bardziej otwarta jest przepustnica.
Ten rysunek chyba ka¿dy zrozumie, mo¿na nazwaæ go norm± warsztatow±.
Je¿eli otwieraj±c stopniowo przepustnicê mo¿emy zaobserwowaæ „du³, zamulenie silnika” nierównomierne przej¶cie obrotów silnika, do po³owy otwarcia gazu, to problem z tym zwi±zany odnajdziemy analizuj±c opis strefy B, C, D i E. Gdy zak³ócenia powstaj± przy otwarciu 1/2 i 3/4 (oczywi¶cie je¿eli nie s± wynikiem awarii uk³adu elektrycznego lub innych podzespo³ów silnika) musimy szukaæ przyczyny w iglicy, jej pozycji lub rozmiarze dyszy g³ównej ewentualnie jej zanieczyszczenia.
Pozosta³o mi opisaæ strefê 1/8 do 1/2 , mo¿e zrobiê to tak: Przepustnica charakteryzuje siê ¶rednic±, d³ugo¶ci±, wysoko¶ci± max. otwarcia ale równie¿ dobrana jest odpowiednio do rozpylacza. Podstawow± cech± i oznaczeniem przepustnicy jest wysoko¶æ wyciêcia mierzona w mm. Zadaniem wyciêcia jest kierowanie powietrza, zwiêkszaj±c bardziej prêdko¶æ w kierunku rozpylacza. Wiêksze lub mniejsze wyciêcie ma zasadniczy wp³yw w strefie 1/8 do 1/4 a nawet do 1/2 otwarcia przepustnicy. Zdarzyæ siê mo¿e, ¿e otwieraj±c gaz w tym zakresie silnik bêdzie mia³ tendencjê do ga¶niêcia, czasami „cofniêcia” w ga¼niku lub eksplozje, oznacza to ¿e wyciêcie jest zbyt du¿e. Je¿eli natomiast silnik, przy stopniowym otwieraniu gazu w tym zakresie, nie wkrêca siê z ³atwo¶ci± na obroty, czasami eksplozje w wydechu, a z rury wydechowej widaæ czarny, siwy dym oznacza, ¿e wyciêcie jest zbyt ma³e.
Podsumowuj±c; wyciêcie niskie, krótkie wzbogaca mieszankê a wysokie, d³ugie j± zubo¿a oczywi¶cie w tym okre¶lonym przedziale skoku przepustnicy. Ga¼niki wychodz± z fabryki z perfekcyjnie dobran± przepustnic± dla danego silnika. Warto jednak znaæ te zale¿no¶ci bowiem problemy mog± wyst±piæ w momencie zamiany na inny ga¼nik lub modyfikacji w silniku. Dodam jeszcze ¿e przepustnica p³aska (stosowana w ga¼nikach silników wyczynowych) charakteryzuje siê szybsz± reakcj± silnika na jej otwarcie w porównaniu do przepustnicy cylindrycznej.
Przepustnica powinna byæ osadzona z luzem 0,05 do 0,08mm. Je¿eli ten wro¶nie do oko³o 0,15-0,25mm nale¿y wymieniæ przepustnicê na now± lub naprawiæ. Naprawy same przepustnicy na ogól nie wykonuje siê ze wzglêdu na trudno¶ci obróbkowe.
Iglica i rozpylacz
Rozpylacz g³ówny w którym pracuje iglica przepustnicy mo¿e ulec awarii . Wywo³uje j± drgaj±ca pod wp³ywem pulsacji powietrza iglica, widaæ wtedy wyra¼ne zowalizowanie otworu rozpylacza, patrz±c na niego z góry, przy zdemontowanej przepustnicy. Zasadniczo nie naprawia siê a wymienia na nowy. Awaria ta powoduje nadmierne wzbogacenie mieszanki, zale¿nie od zu¿ycia mo¿e byæ odczuwalna ju¿ przy 1/4 otwarcia przepustnicy.
Dolny rysunek przedstawia "profesjonalny" rozpylacz, niestosowany w motorowerach wiêc nie bêdê go opisywa³.
Sto¿kowa iglica przepustnicy posiada w górnej czê¶ci wyciêcia pod zabezpieczenie ustalaj±ce jej pozycjê w ga¼niku (przepustnicy). G³ównym za³o¿eniem dla tych wyciêæ (zatoczeñ) jest kompensacja ró¿nych temperatur otoczenia. Dobrze dobrana iglica w temp. 16 do 21°C powinna znajdowaæ siê na jednej ze ¶rodkowych pozycji. Ze wzrostem temp. Mo¿na j± wówczas opu¶ciæ, przek³adaj±c zabezpieczenie na wy¿sz± pozycjê, analogicznie dla mniejszych temp. Podnosimy iglicê zak³adaj±c zabezpieczenie na ni¿sz± pozycjê.
Teraz jak sprawdziæ czy iglica znajduje siê w odpowiedniej pozycji. Pamiêtamy ¿e praca iglicy zaczyna siê w przedziale 1/4 do 3/4 nale¿y wykonaæ próby w je¼dzie, obserwuj±c uwa¿nie zachowania w tym przedziale otwarcia manetki gazu. Je¿eli po otwarciu i zamkniêciu przepustnicy (w tym przedziale) obserwujemy „kichanie” b±d¼ eksplozje w ga¼niku oznacza ¿e dostaje siê uboga mieszanka – nale¿y podnie¶æ iglicê. Je¶li dymi z rury ewentualnie „czterotaktuje”, problemy z wchodzeniem na obroty, otrzymuje zbyt bogat± mieszankê – opu¶ciæ iglicê. Mo¿e siê zdarzyæ ¿e po max. podniesieniu iglicy mieszanka nadal pozostaje za uboga, nale¿y wówczas zamieniæ iglicê na inn± o wiêkszym sto¿ku lub odwrotnie gdy mieszanka nadal pozostaje zbyt bogata po opuszczeniu.
Pamiêtajcie przy zmianie iglicy na cieñsz±, o wiêkszym sto¿ku, g³ówna dysza paliwowa powinna byæ zawsze mniejsza od ¶rednicy iglicy w po³o¿eniu najwiêkszego otwarcia przepustnicy poniewa¿ dzianie dyszy nie bêdzie poprawne (uzasadnione)
G³ówna dysza paliwowa dzia³a w przedziale od 1/2 do ca³kowitego otwarcia przepustnicy ale
zasadniczo od 3/4 otwarcia przepustnicy. W celu sprawdzenia poprawno¶ci jej doboru musimy przeprowadziæ próby w je¼dzie osi±gaj±c prêdko¶æ maksymaln± (inn± form± jest test na hamowni). Po osi±gniêciu max. prêdko¶ci (ca³kowite otwarcie przepustnicy) odpuszczamy nieco manetkê, je¿eli wyczuwamy tendencjê do przyspieszania jest to wyra¼n± oznak± ¿e dysza jest za ma³a. Je¶li natomiast po osi±gniêciu prêdko¶ci maksymalnej, na p³askiej powierzchni, odczuwamy szarpniêcia (co¶ na wzór gwa³townego otwarcia gazu, cyklicznie) mo¿e to byæ spowodowane nieodpowiedni± (oktanowo) benzyn±, za wczesnym zap³onem lub nieznacznie mniejsz± dysz± – nale¿y nieznacznie wzbogaciæ mieszankê zak³adaj±c nieco wiêksz± dyszê. Czasami mo¿na wyra¼nie zaobserwowaæ „czterotaktowanie” silnika, towarzysz±ce mu dymienie i trudno¶ci w osi±gniêciu maksymalnych obrotów – to znak ¿e przesadzili¶my du¿o z dysz±.
Dysze na ogó³ oznacza siê ¶rednic± otworu jakim jest przewiercona (w mm.) ale czasami równie¿ przepustowo¶ci± (w cm3/min). Gdy zachodzi potrzeba zmiany przepustowo¶ci dyszy a nie mo¿na nabyæ fabrycznej, rozwierca siê otwór lub zalutowuje siê istniej±cy i nawierca nowy, mniejszy. Przy zmianach ¶rednic otwór dyszy pamiêtaæ trzeba o zachowaniu identycznych podtoczeñ i faz w pobli¿u otworka (dlatego nie zalecam tych operacji, dysze przewa¿nie s± ³atwo dostêpne). Ma to zasadniczy wp³yw na przepustowo¶æ dyszy.
Kana³ powietrzny dyfuzora ma tym wiêksze znaczenie im bardziej zamkniêta jest przepustnica. Nie ulega zu¿yciu ale trzeba pamiêtaæ o jego czysto¶ci. W wiêkszo¶ci ga¼ników stosowanych w motorowerach nie jest zapocz±tkowany dysz± powietrzn± wiêc tylko nadmieniê, ¿e jej zmiana pozwala na wzbogacenie b±d¼ zubo¿enie mieszanki czasem nawet w ca³ym zakresie skoku przepustnicy. Dodam, ¿e do¶æ czêsto jego za¶lepienie usuwa niedomagania powsta³e po zamontowaniu sto¿kowego filtra powietrza.
1- zawór iglicowy p³ywaka
2- p³ywak
3- przepustnica
4- benzyna
5- g³ówna dysza paliwowa
6- g³ówny kana³ powietrzny
7- dyfuzor (mieszalnik)
8- kana³ powietrzny dyfuzora
3- zamkniêta przepustnica
10- dysza biegu ja³owego
11- kana³ powietrzny obiegu ja³owego
12- ¶ruba sk³adu mieszanki
13- oznacza prze¶wit ustalony ¶rub± regulacji po³o¿enia przepustnicy (wolnych obrotów)
My¶lê ¿e to co napisa³em do tej pory, wystarczy do zrozumienia dzia³ania ga¼nika. Zanim przejdê do regulacji biegu ja³owego opiszê metodê sprawdzania poziomu paliwa w komorze p³ywakowej. Jedn± z najczêstszych awarii ga¼nika, poza zabrudzeniem jest uszkodzenie mechanizmu poziomu benzyny, objawiaj±ce siê przelewaniem przez kana³ przelewowy lub nadmiernemu wzbogaceniu mieszanki poprzez zwiêkszenie poziomu benzyny w komorze p³ywakowej. Producenci dla poprawnej pracy silnika, z regu³y okre¶laj± odpowiedni poziom paliwa w komorze p³ywakowej (w mm.) lub poziom p³ywaka (mierzony w mm. po odwróceniu ga¼nika „do góry nogami” do powierzchni ³±czenia). Awarie mog± wynikaæ z dwóch przyczyn: Jedna to przedziurawienie p³ywaka, raczej nie spotykana we wspó³czesnych motorowerach i motocyklach, jej przyczyn± z regu³y by³o dziurawienie zatapiaczem p³ywaka. W starszych konstrukcjach ga¼ników przed uruchomieniem zatapia³o siê p³ywak specjalnym przyciskiem w celu wzbogacenia mieszanki. Druga to zu¿ycie czê¶ci sto¿kowej zaworu iglicowego p³ywaka. Czasami nieznaczne zu¿ycie nie powoduje jeszcze przelewania siê paliwa ale wzbogacenie mieszanki, poniewa¿ p³ywak zostaje mocniej zatopiony a¿ wywrze wiêksz± silê i zamknie zawór iglicowy.
Dawniej, gdy by³y wiêksze problemy w zdobyciu dysz paliwowych, wzbogacali¶my lub zubo¿ali¶my mieszankê przez zmianê poziomu p³ywaka poprzez odpowiednie odgiêcie jego blaszki. Wcze¶niej napisa³em, ¿e wspó³czesne p³ywaki motorowerów nie posiadaj± takiej regulacji. Zmiany poziomu paliwa dokonuje siê przez wymianê zaworu iglicowego np. ga¼nikach DellOrto na zaworze p³ywaka wybita jest cyfra odpowiadaj±ca jego d³ugo¶ci. Mo¿na tak¿e zmieniæ poziom przez zamianê p³ywaka na inny o innej wadze/wyporno¶ci, tu równie¿ DellOrto oznacza wagowo swoje p³ywaki.
Sprawdzenie poziomu paliwa w komorze p³ywakowej dokonuje siê przez pod³±czenie przezroczystego wê¿yka (w kszta³cie U) do kana³u spustowego i poluzowanie ¶ruby spustowej, widoczne na rys. zamieszczonym wcze¶niej. Pomiaru dokonuje siê od linii ³±czenia z komor± p³ywaka do poziomu paliwa w przewodzie, dla DellOrto PHBN 12 HS (Yamaha Aerox 50) wynosi 5, plus minus 1mm.
Na rysunku widzimy dwa ga¼niki w przekroju obiegu ja³owego (wolnych obrotów), wyra¼nie widzimy, ¿e na jednym ¶ruba oznaczona liter± Z reguluje ilo¶æ (dostaj±cego siê do kana³u pow. obiegu ja³owego) powietrza a ¶ruba oznaczona U ilo¶æ mieszanki. Metoda regulacji wolnych obrotów w obu przypadkach jest taka sama.
Regulacja biegu ja³owego (wolnych obrotów)
Regulacjê przeprowadzamy na ciep³ym silniku, rozgrzanym do normalnej temperatury pracy i z zamontowanym (czystym) filtrem powietrza. Do przeprowadzenia poprawnej regulacji najlepiej jest dysponowaæ do¶æ dok³adnym obrotomierzem, który jest w stanie pokazaæ obroty z dok³adno¶ci± do 50 obr/min (s± ró¿ne najpopularniejsze to te z klamerk± indukcyjn± zaczepian± do przewodu wysokiego napiêcia). Je¿eli nie posiadamy takiego urz±dzenia wykonujemy reg. na s³uch. Wkrêcamy do oporu (uwaga nie przesadziæ z dokrêcaniem, lekko na wyczucie) ¶rubê sk³adu mieszanki. Uruchamiamy silnik, ¶rub± regulacji po³o¿enia przepustnicy ustalamy najni¿sze mo¿liwie obroty silnika, by nie zgas³. Je¿eli nadal ga¶nie, to wykrêcamy nieznacznie ¶r. sk³adu mieszanki, silnik pracuje nieregularnie (nierówno z tendencj± do ga¶niêcia). Nale¿y stopniowo wykrêcaæ ¶r. reg. sk³adu mieszanki, co np.0,25 (1/4) obrotu, obserwuj±c na obrotomierzu wzrost i wiêksz± stabilno¶æ obrotów (reakcja silnika na odkrêcenie ¶ruby nie musi byæ natychmiastowa, cierpliwo¶ci, jak uruchamiamy kompa te¿ czekamy a¿ wskoczy system). Je¿eli w trakcie wykrêcania ¶ruba sk³adu mieszanki zauwa¿ymy ogromny wzrost obrotów to przez wykrêcenie ¶ruby regulacji po³o¿enia przepustnicy zmniejszamy do mo¿liwie stabilnych. Gdy w momencie kolejnego wykrêcenia ¶ruba regulacji sk³adu mieszanki zauwa¿ymy na obrotomierzu spadek obrotów, lub brak ich wzrostu, powracamy do poprzedniego po³o¿enia i tak pozostawiamy (w przypadku ga¼ników, w których ¶ruba regulacji sk³adu mieszanki reguluje dostêp powietrza, przy dalszym wykrêcaniu, mo¿emy nie zauwa¿yæ spadku obrotów jedynie coraz wiêksz± nieregularno¶æ pracy silnika). Je¿eli nie dysponujemy obrotomierzem na pewno wykrêcimy jeszcze du¿o dalej ¶ruba regulacji sk³adu mieszanki, trzeba byæ bardzo ostro¿nym i uwa¿nie obserwowaæ pracê silnika, powróciæ do po³o¿enia w którym silnik najrówniej pracowa³. Nastêpnie ¶ruba regulacji przepustnicy ustalamy prêdko¶æ obrotow± silnika na poziomie zalecanym przez producenta np. dla Yamahy Aerox wolne obroty to 1800 +/-200 obr/min. (tak wspó³czesne motorowery i motocykle posiadaj± bardzo wysokie obroty ja³owe). Dla sprawdzenia poprawno¶ci regulacji otwieramy manetkê gazu i sprawdzamy jak zachowuje siê silnik. Je¿eli wkrêca siê na obroty i po odjêciu gazu schodzi z nich z tak± sam± ³atwo¶ci± oznacza ¿e jest dobrze wyregulowany. Je¿eli po odjêciu gazu (uwaga w skuterach rozpêdzone kolo zawsze ci±gnie silnik za sob±, ja lekko przyhamowujê tylne kolo hamulcem) widzimy ¿e obroty spadaj± bardzo wolno, b±d¼ nie chc± zej¶æ do ustalonych wcze¶niej wolnych obrotów, oznacza ¿e mieszanka jest zbyt uboga. Nale¿y skorygowaæ przez dalsze wykrêcenie ¶ruba sk³adu mieszanki. Je¿eli silnik szybciej schodzi z obrotów ni¿ siê na nie wkrêca³, czasami widaæ na obrotomierzu, ¿e zszed³ poni¿ej wcze¶niej ustalonych i dopiero po czasie wyrówna³ obroty oznacza, ¿e mieszanka jest za bogata – korekta ¶rub± regulacji sk³adu mieszanki, wkrêciæ.
W regulacji ogólnie przyjmuje siê ¿e ¶ruba sk³adu mieszanki ma skok od 0,5 do 2,5 obrotów wykrêcenia (rzadko poza tym przedzia³em). Je¿eli poprawna regulacja wymaga ustawienia ¶ruby sk³adu mieszanki przed 0,5 – oznacza, ¿e powinni¶my wymieniæ dyszê wolnych obrotów, teraz uwaga w ga¼nikach gdzie ¶ruba mieszanki reguluje dop³yw powietrza na wiêksz±, w innych ga¼nikach na mniejsz±. Odwrotnie wymieniamy, gdy ¶rubê przy poprawnej regulacji musimy ustawiæ w po³o¿enie poza 2,5 obr.
Producenci czêsto podaj± pozycjê wykrêcenia ¶ruby regulacji sk³adu mieszanki, dla sprawnego, nie uszkodzonego silnika i tak np. w Aerox-ie ¶ruba ta powinna byæ wykrêcona o 1,25 obrotu +/- 0,25.
Dysza paliwowa wolnych obrotów oraz ustawienie ¶ruba regulacji sk³adu mieszanki maj± pewien wp³yw na p³ynno¶æ przej¶cia silnika z wolnych do szybkich obrotów przy nag³ym otwarciu przepustnicy. Zbyt uboga regulacja mieszanki, za ma³a dysza, nadmiernie odkrêcona ¶ruba sk³adu mieszanki, powodowaæ mo¿e sk³onno¶æ do ga¶niêcia silnika przy szybkim otwarciu gazu oraz znaczne trudno¶ci uzyskania pracy zimnego silnika na wolnych obrotach.
Charakter ¶wiecy zap³onowej w doborze ga¼nika
Po wygl±dzie ¶wiecy mo¿na okre¶liæ czy nastawy ga¼nika, wielko¶æ dyszy g³ównej jest odpowiednia, do tego jednak potrzebne jest du¿e do¶wiadczenie. Na zabarwienie izolatora oraz elektrod i czê¶ci metalowej maj± tak¿e wp³yw; wyprzedzenie zap³onu, rodzaj benzyny, zu¿ycie pier¶cieni w silnikach 4T, ilo¶æ dozowanego oleju, odpowiednia warto¶æ cieplna ¶wiecy, sposób zu¿ytkowania, itd. Je¿eli u¿ywamy motorower do krótkich przejazdów np. do szko³y czy pracy na pewno ¶wieca nie odzwierciedli prawid³owego stanu (silnik zawsze jest niedogrzany a w pracy ¶wiecy nie dosz³o do efektu auto-czyszczenia). Generalnie ¶wieca sucha o zakoñczeniu izolatora elektrody w kolorze br±zowo-kawowym i czystych elektrodach a metalowy korpus jest równomiernie zakopcony ¶wiadczy, ¿e ¶wieca pracowa³a prawid³owo i nastawy silnika s± w³a¶ciwe.
Obieg rozruchowy (ssania)
Moment uruchamiania, gdy silnik jest jeszcze zimny, jest do¶æ trudny z ró¿nych wzglêdów. Po pierwsze prêdko¶æ obrotowa jak± wywo³ujemy d¼wigni± rozruchow± (kopniak) lub rozrusznikiem elektrycznym jest mniejsza od prêdko¶ci obrotowej silnika na biegu ja³owym. W tym momencie prêdko¶æ przelatuj±cego przez ga¼nik powietrza jest mniejsza od normalnej i przez to rozproszenie benzyny bardzo ma³e. Poza tym na ¶ciankach kolektora ss±cego, zaworu membranowego i ca³ego silnika kondensuj± siê partyku³y benzyny , które nie formuj± mieszanki. Zimny t³ok/cylinder nie tworz± takiej samej kompresji jak na ciep³o. Z tych powodów istnieje obieg ssania, którego dzia³anie trwa do momentu rozgrzania silnika i wy³±czenia manualnie(d¼wigni± ssania) b±d¼ automatycznie. Nadmieniê tylko, ¿e zawór automatyczny (elektryczny, w motorowerach zasilany jest tak jak ¶wiat³a nie z akumulatora lecz bezpo¶rednio z pr±dnicy pr±du zmiennego) ssania mo¿na sprawdziæ demontuj±c z ga¼nika i pod³±czaj±c do akumulatora pojazdu. Po up³ywie 5 do 10min. iglica wraz z czê¶ci± cylindryczn± powinna wysun±æ siê na min. 15mm. mierz±c od podstawy automatu.
Niskie temperatury i wilgotne powietrze
W pracy ga¼nika istnieje pewien fenomen a mianowicie jego wewnêtrzne oblodzenie. G³ówn± przyczyn± jest; benzyna podczas gwa³townego odparowania pobiera bardzo du¿o ciep³a z powietrza w konsekwencji oziêbia je i zamra¿a zawart± w nim wodê. W temp. 15°C przy du¿ej wilgotno¶ci powietrza mo¿e doj¶æ do tego zjawiska , dodam ¿e przy temp -4, -5°C ciê¿ko by zaistnia³o gdy¿ w tych temp. wilgotno¶æ jest bardzo niska. Celem ograniczenia tego zjawiska(podgrzania ga¼nika) w motorowerach ch³odzonych ciecz± ga¼niki po³±czone s± przewodami z g³owic± (w Piaggio przykrêcona jest do ga¼nika metalowa rurka).
Umiejscowienie pompy oleju (wolê okre¶lenie dozownik oleju) w silnikach dwusuwowych jest bardzo ró¿ne, choæ napêd na nie przenoszony pochodzi zawsze z walu korbowego. Tak np. w silnikach Piaggio napêd z walu przenoszony jest za pomoc± paska zêbatego a dozownik znajduje siê z lewej strony pod pokryw± paska klinowego/napêdowego. W Kymco napêd na pompê(dozownik) przenoszony jest za pomoc± przek³adni ¶limakowej a sam dozownik znajduje siê w górnej czê¶ci silnika. W Peugeot jest podobnie lecz dozownik znajduje siê poni¿ej cylindra. W Yamaha (silniki Minarelli) napêd dozownika przenoszony jest za pomoc± ¶limacznicy a sam dozownik (pompa) znajduje siê w prawej czê¶ci bloku silnika miêdzy ³o¿yskiem g³ównym walu a podstaw± cewek pr±dnicy. Sama pompa posiada dwa przewody (wê¿yki) jeden do¶æ gruby ³±cz±cy j± ze zbiornikiem oleju a drugi cienki (mo¿e dlatego skojarzy³e¶ z elektrycznym przewodem w koszulce) ³±cz±cy go z ga¼nikiem. W silnikach Minarelli LC dozownik widoczny jest po zdjêciu przedniej os³onki silnika (tej na dwie ¶ruby krzy¿akowe) oraz s³ony kola zamachowego wraz z pomp± wody (wtedy mamy dostêp do ¶ruby odpowietrzaj±cej dozownik). Minarelli AC dostêp osi±gamy po zdemontowaniu plastykowej os³ony kola zam. (kondukt powietrzny).
Dozownik oleju znajduje siê pod czarn± os³onk± obok cylindra.
Na zakoñczenie mojego opisu chcia³em jeszcze dodaæ, i¿ wymiar ga¼nika (¶rednica przelotu powietrza w najwê¿szym miejscu) ma du¿e znaczenie ze wzglêdu na ilo¶æ mocy produkowan± przez silnik a tak¿e na problemy regulacyjne. Ga¼nik powinien przepuszczaæ tyle powietrza by nie ograniczaæ osi±gów silnika ale, je¿eli jest zbyt du¿y trudno go bêdzie wyregulowaæ i obni¿y siê liczba u¿ytecznych obrotów, gdy¿ nie bêdzie dobrze pracowa³ na niskich i ¶rednich obrotach. Obecnie w mocno tuningowanych silnikach motorowerów stosuje siê ga¼niki o wymiarach 24, 26 a nawet 28 co w efekcie daje du¿o mocy ale bieg ja³owy jest du¿o powy¿ej 2000. U¿yteczne obroty zaczynaj± siê powy¿ej 7000, 9000. Jazda takim motorowerem z prêdko¶ciami poni¿ej 40km/h jest straszn± udrêk± i mêczarni± dla sprzêg³a. Silniki takie osi±gaj± ok. 18000 a czasami nawet powy¿ej 20000obr/min. a moce ponad 20KM choæ na niskich i ¶rednich obrotach s± bardzo s³abe. Chodzi mi o to, ¿e prêdko¶æ przelatuj±cego przez ga¼nik powietrza ma zasadniczy wp³yw na pracê silnika, im
szybsza (mniejszy wymiar ga¼nika) tym ³atwiejsza regulacja i wiêksza elastyczno¶æ pracy ga¼nika.
Istniej± jeszcze inne problemy zwi±zane z regulacjami ga¼ników. Czasami membrany zaworów nie zamykaj± siê dobrze lub s± pofalowane/zaginane co mo¿e byæ wynikiem problemów rozruchowych i biegu ja³owego gdy¿ mieszaka zbytnio siê cofa.
Przed przyst±pieniem do regulacji biegu ja³owego pamiêtajcie tak¿e o poluzowaniu linki przepustnicy by mo¿na by³o opu¶ciæ j± za pomoc± ¶ruby regulacyjnej a nie zawiesza³a siê na lince.
A) ¶ruba regulacji wolnych obrotów [wkrêcamy - wy¿sze, wykrêcamy - ni¿sze]
B)¶ruba regulacji sk³adu mieszanki [wkrêcamy - ubo¿sza, wykrêcamy - bogatsza]
Artyku³ zaczerpniêty z serwisu
www.skutery.net
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl