BUDOWA GO£ÊBI 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Ogólne informacje
Budowa go³êbi

U go³êbi za spraw± procesów ewolucyjnych wyst±pi³o ogromne zró¿nicowanie morfologiczne wp³ywaj±ce na budowê jak i wygl±d.

G³owa charakterystyczna dla ka¿dej z ras. Odró¿nia siê dziób który sk³ada siê z dwóch wyd³u¿onych rogowych szczêk. W okolicach nosowych wystêpuje woskówka, która jest koloru bia³ego.

Oczy otoczone s± obwódk± powiekow±, barwa powieki zale¿y od rasy. Barwa têczówki oka jest brana pod uwagê w czasie oceny go³êbi na wystawach.

Szyja rozró¿nia siê dwie powierzchnie - przedni± oraz tyln±. Czê¶æ górna ³±czy siê z g³ow± za¶ czê¶æ dolna ³±czy siê z tu³owiem.

Tu³ów sk³ada siê z piersi, grzbietu, zadu, okolic steku oraz ogona. Tu³ów ró¿ni siê w zale¿no¶ci od grupy do jakiej nale¿± go³êbie, u go³êbi lotnych wyd³u¿ony, krêpy u ras ¶rednich, a u miêsnych masywny.

Skrzyd³a - wyró¿nia siê nastêpuj±ce czê¶ci: wierzchni± i spodni±, która przylega do tu³owia. Pióra - ró¿na wielko¶æ piór zale¿y od okolic cia³a, na g³owie i szyi upierzenie jest krótkie natomiast na skrzyd³ach d³ugie.

Uk³ad kostny

Szkielet go³êbia przystosowany jest do d³ugich i wyczerpuj±cych lotów. Ko¶ciec zamiast szpiku kostnego ma jamy wype³nione powietrzem.
Ko¶ci czaszki sk³adaj± siê z mózgo i trzewioczaszki. Czê¶æ mózgow± i twarzow± ograniczaj± du¿e oczodo³y. Szkielet g³owy go³êbia zbudowany jest z 19 ko¶ci.

Krêgos³up - w krêgos³upie go³êbia rozró¿niamy cztery odcinki: szyjny, piersiowy, lêd¼wiowo-krzy¿owy i ogonowy. Ko¶ciec krêgos³upa sk³ada siê z 41-43 krêgów. Czê¶æ szyjna krêgos³upa zbudowana jest z 14 krêgów. Krêgi piersiowe 5 lub 6 po³±czone s± za pomoc± ko¶ciozrostów. Dwa przednie ¿ebra nie ³±cz± siê z mostkiem.
Mostek ma kszta³t nieregularny na jego brzusznej stronie wystêpuje grzebieñ.
Pas barkowy go³êbia tworzy ³opatki, obojczyki i ko¶ci krucze.
Skrzyd³a - sk³ada siê ono z nastêpuj±cych ko¶ci: ramieniowej, dwóch ko¶ci przedramienia, ko¶ci nadgarstka, ¶ródrêcza i palców. Ko¶ci szkieletu poruszaj± siê w jednej p³aszczy¼nie.
Koñczyny sk³adaj± siê z ko¶ci udowej, ko¶ci podudzia. Go³±b posiada cztery palce, kciuk skierowany jest do ty³u, a pozosta³e do przodu.

Uk³ad miê¶niowy

Go³êbie maj± najsilniej rozwiniête miê¶nie piersiowe, zbudowane s± z tzw. miê¶ni czerwonych, które wolno siê kurcz±, co pozwala go³êbiom lot bez odpoczynku. Zwi±zkiem energetycznym dla miê¶ni jest glikogen, magazynowany jest w w±trobie i miê¶niach.
Miê¶nie poprzecznie pr±¿kowane odpowiadaj± za fruwanie i poruszanie siê, miê¶nie g³adkie zapewniaj± niezale¿ny ruch narz±dów wewnêtrznych.
Miê¶nie grzbietowe s± s³abo rozwiniête, za¶ najlepiej rozwinê³y siê miê¶nie pasa barkowego i skrzyd³a.

Uk³ad nerwowy

Uk³ad nerwowy dzieli siê na o¶rodkowy i obwodowy. Pod wzglêdem czynno¶ciowym za¶ rozró¿niamy uk³ad nerwowy autonomiczny oraz uk³ad nerwowy somatyczny.
Uk³ad nerwowy o¶rodkowy odpowiada za orientacje oraz reagowania na bod¼ce ¶rodowiska zewnêtrznego.
Uk³ad obwodowy podtrzymuje ³±czno¶æ miêdzy czê¶ciami cia³a.
Uk³ad autonomiczny odpowiada za przemiany wewn±trz organizmu go³êbia.
Miêdzy odcinkiem szyjnym, a piersiowym znajduj± siê nerwy odpowiedzialne za poruszanie skrzyd³ami.
W obszarze lêd¼wi wystêpuje zgrubienie dla unerwienia nóg.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl