CZY S· TAJEMNICE W SPORCIE GO£EBIARSKIM CZ.2. 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Czy s± tajemnice w sporcie go³êbiarskim? (2)

Filip, Jo i Raf Herbots (2001r.)

Dzi¶: GRA SAMICZKAMI.

W roku 2000 mieli¶my 1 Asa narodowego Belgii na ¶rednich dystansach. By³a to „Queen 2000”. Udowodnili¶my niniejszym, ¿e nasz sposób i sposób gry funkcjonuje z samiczkami dobrze.

Mamy tak¿e w sezonie 2001 super samiczkê o imieniu „Maxima” – to jest córka z „Number 1”. Który by³ 1 Asem KBDB na ¶rednich trasach w 19

Ona ma wszystko, aby byæ fantastycznym go³êbiem. Ona ma w tym roku 1 konkurs z Etampes na 1.144 go³êbi i 186 hodowców, 3 miejsce z Lorries- przeciw 254 go³êbiom i 26 hodowcom, i 1 konkurs z Salbiris przeciw 737 go³êbiom na 160 hodowców. Trzeba tu zauwa¿yæ, ¿e nie jest tu decyduj±ca ilo¶æ sadzonych go³êbi lecz liczba hodowców. Jest w Belgii wielu hodowców, którzy przynosz± tylko 1-3 go³êbi, ale bardzo dobrze przygotowanych.

Jeste¶my wielokrotnie pytani, jak graj± Pañstwo samiczkami i na co trzeba zwróciæ uwagê?

Go³êbnik i trening.

Wa¿ne s±: ¶rodowisko go³êbnika i trening. U nas samiczki podró¿ne siedz± w osobnym go³êbniku, który specjalnie do tego jest przystosowany.

Go³êbnik lotowy dla wdów. W ¶rodku przedzia³ z celkami, wdowy wlatuj± przez du¿e drzwi bezpo¶rednio do celki. Z lewej i prawej strony obok tzw. „go³êbniki spokoju” z miejscami tylko do siedzenia.

Jo Herbots pokazuje sposób funkcjonowania przeno¶nej ¶cianki przed miejscem siedzenia wdów w „go³êbnikach spokoju”. Jest bezpiecznie bo samiczki nie maj± ze sob± kontaktu. Otwieranie nie nastrêcza trudno¶ci. Je¶li hodowca ma czas mo¿e siê z samiczkami spouchwalaæ. One czasem mocniej reaguj± od samców.

Jest to go³êbnik z celkami gniazdowymi, tu one mog± siedzieæ lub wychowywaæ du¿e m³ode. One s± parowane w styczniu. Oko³o 20 marca s± parowane po raz drugi. Parowane s± z tymi samymi partnerami i po 3 dniach s± im podk³adane gipsowe jajka. Siedz± na nich kilka dni i s± uchowane z tego go³êbnika i samiczki staj± siê wdowami. Samczyki nie s± lotowane.

Na lewo i prawo obok tego go³êbnika, znajduj± siê ma³e pomieszczenia tzw. „go³êbniki spokoju”. Tu s± tylko pó³ki do siedzenia. To jest system czo³owego hodowcy belgijskiego Remi de Mey. Po rozdzieleniu samiczki wêdruj± do tych go³êbników bocznych.

Od 2000r. samiczki w bocznym go³êbniku nie maj± miêdzy sob± kontaktu wzrokowego.

Trenujemy swoje wdowy rano i wieczorem, ka¿dorazowo po wdowcach. Nie oczekujemy przy domu b³yskawicznych lotów ko³o domu. Jeste¶my zdania, ¿e wolny trening przy domu nie ma du¿ego znaczenia, aby osi±gn±æ sukces. Nacisk musi byæ du¿y w lataniu do domu.

Je¶li zagwi¿d¿emy na samiczki po wolnym oblocie wchodz± do go³êbnika g³ównego. Tu s± karmione i pojone. Po 30 minutach wganiane s± do „go³êbników spokoju”. Tu na siode³kach zamykane s± drewnian± krat±. Cele w go³êbniku g³ównym s± pozamykane.

Samce s± umieszczane w wolierze, gdzie otrzymuj± tylko lekkie po¿ywienie.

W ka¿dym przedziale na lewo i prawo znajduje siê po 12 siedzeñ. Go³êbnik ¶rodkowy posiada 24 celki, które przedzielone s± a¿urowymi ¶ciankami, aby by³ kontakt wzrokowy. Lotowane jest tu na pocz±tku 24 wdowy.

Bardzo wa¿ne jest dla nas to, ¿e samiczki ka¿dego tygodnia podró¿owaæ bêd± na ¶rednich trasach i tak 350 km, 500, 350 i znowu 500km., to pozwala na równomierne obci±¿enie i s± zdolne z lotu na lot szybko lataæ. Jest te¿ stosowany w ¶rodku tygodnia lot treningowy z 50 km. Przy powrocie do domu ka¿dorazowo partnerzy s± w celkach, przy czym spotkania s± krótkie. To podgrzewa motywacjê i stymuluje ochotê na partnera. Przed lotem konkursowym samczyk i wdowa s± ze sob± pó³ godziny. Mog± kopulowaæ do woli, to nie jest tu problemem. To wytwarza poczucie ³±czno¶ci jako t³a, bo samiczki du¿o szybciej ni¿ partnerzy o tym zapominaj± . Dlatego musimy w ¶rodku tygodnia, w czasie krótkiego lotu treningowego, partnera pokazaæ, aby tê motywacjê stymulowaæ. Spotkanie ma miejsce oczywi¶cie w go³êbniku g³ównym.

Karmienie i pojenie wdów po powrocie z lotu konkursowego odbywa siê po 20-30 minutach. S± poddane obserwacji, jak wygl±da ich witalno¶æ, zanim zostan± zestawione ze swoim partnerem. ”Jakie¶ spotkania na chybcika” by³yby niem±dre, tu samiczki sobie bardzo chêtnie „stymuluj±”. One s± ze swoim partnerem zamkniête w ich celce. Gdy ju¿ wszystkie wdowy s± w domu – mog± one sobie wolno po go³êbniku g³ównym poruszaæ. Oko³o 3-4 godzin zostaj± one razem i sobie intensywnie siebie dedykuj±.

Stwierdzili¶my, ¿e po oblocie „Maxima” po jedzeniu i piciu, w „ go³êbniku spokoju” zawsze na swoj± najwy¿sz± górn± pó³kê wlatuje. Tak samo jak „Queen 2000”. Ta samiczka zawsze przy oblocie jest pierwsza, gdy s± otwierane drzwi. Ma podobne w³a¶ciwo¶ci jak nasza „Queen”.

Hodowcy powinni w czasie wolnych oblotów obserwowaæ stado. Do¶wiadczenie nas nauczy³o, ¿e nie mo¿na dopuszczaæ do siadania samiczek na domu. Te, które zmieniaj± miejsce w „go³êbniku spokoju” nale¿y oddzieliæ. Jak ogólnie wiadomo, ¿e samiczki te maj± sk³onno¶ci lezbijskie. Ta sk³onno¶æ nie wystêpuje tak czêsto u samców.

Powinno siê przy koszowaniu tak¿e uwa¿aæ na to by 2 samiczki nie przebywa³y przy jednej celce. Mocno lezbijskie samiczki nigdy nie stan± siê dobrymi samiczkami podró¿nymi.

Jak wylataæ 1 konkurs?

Ka¿da samiczka faworyzuje jej w³asne terytorium. To uczucie bezpieczeñstwa musi rozpoznaæ hodowca poprzez obserwacjê i zmotywowaæ samiczkê do wysokiego wyniku. Taka samiczka przez zazdro¶æ o terytorium i jeszcze czuje partnera mo¿e 1 konkurs wylataæ.

Karmienie samiczek.

Samiczki w ci±gu tygodnia otrzymuj± 80% pokarmu dietetycznego i 20% mieszanki sportowej. Przed wk³adaniem otrzymuj± 3 posi³ki ze 100% mieszanki lotowej. Przy tym aplikujemy w tygodniu na pokarm, wykonane samemu – olej z dro¿d¿ami piwnymi, naprzemiennie, zawiesina dro¿d¿y z aminokwasami, mineraliami i witaminami. Pojenie jest prowadzone tylko po rannym i wieczornym posi³ku. W czasie dnia one odpoczywaj±.

Zebrane najwa¿niejsze informacje:

- tygodniowy rytm treningu,

- regularne pokazywanie partnerów, tak samo w ¶rodku tygodnia,

- bezwarunkowy nacisk na zazdro¶æ o terytorium,

- tylko 3 posi³ki ze 100% mieszanki sportowej’

- dobrze obserwowaæ na którym miejscu siedzi go³±b najchêtniej,

- hodowca nie powinien pozwoliæ siedzieæ na dach przy oblotach.

Spostrze¿enia pozwolimy sobie zamkn±æ powiedzeniem, ¿e jak we wszystkich dyscyplinach sportowych coraz bardziej musimy byæ profesjonalistami, jak chcemy mieæ absolutny sukces.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl