Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
Czy s± tajemnice w sporcie go³êbiarskim? (6)
Filip, Jo i Raf Herbots (2002r.)
Przygotowanie samiczek podró¿nych.
Nasze samiczki podró¿ne do wdowieñstwa s± podobnie jak nasze wdowce ³±czone w pary 6 grudnia, jak ka¿dego roku.
U samiczek jest wyliczone inaczej. Kiedy m³ode maj± 14 dni, samczyk jest zabierany a jeden m³ody zostaje z samiczk±. Drugi m³ody zabierany jest z samcem i tak m³ode s± karmione a¿ wyrosn±.
Samiczki lotowe pozostaj± w swoim go³êbniku.
Samiczki wdowy pozostaj± w swoim go³êbniku, w przeciwieñstwie do wdowców, które wêdruj± do woliery, wraz ze swoim m³odym.
Samiczki, które jako go³êbie m³ode mia³y szczególne osi±gniêcia lotowe nadaj± siê bardzo dobrze jako samiczki podró¿ne. One w przygotowaniu maja mieæ umocnion± mi³o¶æ do go³êbnika poprzez m³ódka.
Dru¿yna to 24 wyselekcjonowanych, z pewnymi ju¿ osi±gniêciami samiczek. Bierzemy tu chêtnie samiczki, które w m³odych lotach mia³y sukcesy. Bierzemy raz na jaki¶ czas samiczki z dobrym pochodzeniem, kiedy one m³ódkami na 5-6 lotach szczytowe konkursy wylata³y.
System Remi de Mey.
Jak ju¿ wspomnieli¶my podró¿ujemy 24 wdowami w systemie Remi de Mey. Samiczki przebywaj± w bocznych go³êbnikach – po obu stronach ich go³êbnika lotowego.(Patrz jeden z poprzednich opracowañ z tej serii.) One z nich s± trenowane a zaczynamy t± metodê koñcem lutego. Dwa razy dziennie s± one wypuszczane do oblotów treningowych. Szczepienie samiczek jest precyzyjnie tak jak u samczyków.
Koñcem marca rozpoczynamy joty treningowe. Zaczynamy od 15 km do 50 km. Kiedy samiczki zlotu przychodz± do domu z takich treningów, w celkach zastaj± miski lêgowe. Po 3 locie (ca. 30 km), znajduj± po powrocie oprócz miski tak¿e samca. One ucz± siê teraz, o co idzie.
Po ukoñczeniu lotu treningowego samiczki w go³êbniku g³ównym s± karmione i pojone. Celki w tym czasie s± zamykane i samiczki wêdruj± do go³êbników bocznych tzw. „ go³êbników spokoju”. Pilnujemy samiczki, które w tej fazie treningu przychodz± pojedynczo do domu. Trzeba im po¶wiêciæ szczególn± uwagê. Okaza³o siê ju¿ kilkakrotnie, ¿e akurat te samiczki sta³y siê w przysz³o¶ci coraz szybsze na bazie uczenia siê podczas pierwszych treningów. One wykazuj± dobr± orientacjê przy powrocie do domu.
?rodek marca, naturalnie je¶li pogoda pozwala s± ju¿ loty konkursowe (pierwsza odleg³o¶æ 110 km). Samiczki pocz±tek sezonu opanowuj± nadzwyczaj dobrze. One nie maj± wiele problemów ze stresem, nie ma te¿ znaczenia zimna pogoda. Chcemy tu jeszcze dodaæ, ¿e przy zimnej pogodzie w go³êbniku lotowym instalowane s± p³yty grzejne.
Go³êbie m³ode i samiczki podró¿ne.
Go³êbie m³ode ucz± siê przy samiczkach, przy których zosta³y. Gdy m³ode maj± 25 dni zabierane s± do go³êbnika m³odych. Tu otrzymuj± pocz±tkowo 50% mieszanki dla m³odych bez kukurydzy i 50% mieszanki hodowlanej. M³ode szczepione s± przeciw Paramyxo i jednocze¶nie przeciw ospie. Ka¿dy m³ody otrzymuje tak¿e stempel na skrzyd³a z naszym numerem telefonu. Dwa tygodnie pó¡niej szczepimy przeciw Paratyfusowi. Gdy tylko go³êbie m³ode zaczynaj± lataæ ko³o domu podajemy pokarm z 50% mieszanki dietetycznej i 50% mieszanki hodowlanej. Aby by³o bardzo dobre trawienie, one otrzymuj± 2 x w tygodniu mieszankê zió³ w postaci kropli do wody pitnej. Aplikujemy przez pokarm bardzo regularnie mieszankê witamin, aminokwasów, elektrolitu i probiotyków , stymulowana jest naturalna wytrzyma³o¶æ, poza tym flora jelitowa jest zawsze w równowadze.
Luty i marzec – miesi±ce rozstrzygaj±ce.
Okres lutego i marca jest bardzo czêsto postrzegany jako „okres martwy”. Mamy zdanie przeciwne, jest to bardzo wa¿ny czas, który jest jak zwrotnica do dobrego sezonu lotowego ze szczególnymi osi±gniêciami.
T³umaczenie: M. Ko¶cielniak
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl