CZY S· TAJEMNICE W SPORCIE GO£EBIARSKIM CZ.7. 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Czy s± tajemnice w sporcie go³êbiarskim? (7)

Filip, Jo i Raf Herbots (2002r.)

Czy pierzenie wp³ywa na formê go³êbia?

Przez wiele lat na naszym go³êbniku zaobserwowali¶my jak to jest z form±, gdy wdowiec zrzuca pióro. Naturalnie jest to na pocz±tku sezonu lotowego. Ca³kiem niewielki ma to wp³yw na wyniki. Chodzi tu bardziej o „wy¿sz± klasê” ka¿dego go³êbnika lotowego.

Jeszcze u tzw. go³êbi asów, zrzucanie pióra nie sprawdza siê zawsze. Jeste¶my jednak zdania, ¿e dok³adne obserwacje potwierdzaj±, zrzucanie pióra, nasz± teoriê. Mianowicie go³êbie dokonuj± najwiêkszych osiêgniêc po zrzuceniu 2 piórka. Przy go³êbiach m³odych ustalili¶my podobne stwierdzenia.

Kiedy asy maj± swoje najwiêksze osi±gniêcia?

Postawili¶my to pytanie du¿ym mistrzom, zwyciêzcom konkurencji gazety „La Colombophile”. Odpowiedzi by³y takie, ¿e najlepsze osi±gniêcia , czo³owe i pierwsze konkursy stwierdzono po zrzuceniu 2 pióra. Jeden z mistrzów poszed³ dalej, kiedy go³±b przy zrzuceniu 2 pióra ¿adnego konkursu ju¿ nie zdoby³, stwierdzi³, ¿e ze spokojnym sumieniem mo¿na go z go³êbnika lotowego usun±c. Potwierdzamy to stwierdzenie tak¿e na naszych lotach dalekodystansowych. Mo¿na przyj±c, ¿e na ustrój go³êbia mog³a mieæ wp³yw pogoda, wiêcej s³oñca i ciep³o o tej porze roku jest na maksymalnym poziomie.

Przyjmujemy, ¿e kiedy pierwsze pióro jest zrzucane przynosi to pewien ból i mo¿e to przeszkadzc w jego sprawno¶ci.

Gotowo¶c do osi±gniêc go³ebia jest przy zrzucaniu 2 pióra jest du¿o wiêksza.

To rozeznanie pomaga hodowcy rozpoznac prêdko prawdziwego go³êbia asa lub bardzo dobrego go³êbia. Go³êbie, które na pocz±tku sezonu lotowego szybko pierwsze pióro zrzucaj±, zdobywaj± wiele szczytowych konkursów i maja bardzo dobre osi±gniêcia. Czêsto uzyska siê tu wynik, je¶li dopu¶cimy do drugiego lêgu i odpowiednim karmieniem. Mo¿na tak, jak tu w Belgii, z góry „obliczyc” i „wywo³ac” na okre¶lone loty maksymaln± moc go³êbia. Jest jeszcze do koñca sezonu kilka lotów i ju¿ po 10 wyniki s± coraz s³absze.

Mo¿na te¿ okresem parowania wp³yn±c na czas zrzucania pióra. Stymulowac to mo¿na te¿ wiosn± podgrzewaniem go³êbników. Decyduj±ce znaczenie ma te¿ ilo¶c ¶wiat³a i wiêksza ilo¶c spokoju pozostawiona go³êbiom. To wszystko ma wp³yw i pozwala szybciej pierwsze pióro zrzucic.

Wp³yw na pierzenie, oprócz witamin, ma tak¿e sposób postêpowania.

Produkty z metionin± maj± wspieraj±ce dzia³anie w±troby, wiêc pozytywnie dzia³a na zmianê piór. Nale¿y uwzglêdnic odpowiednia jej zawarto¶c w produktach. Tre¶c jest, przy powa¿nie oferuj±cym, bardzo dok³adnie okre¶lona na opakowaniu.

Nigdy nie mo¿na zapomniec:

mo¿na popierac maksymaln± moc witamin, jednak je¶li zrobimy tu fa³szywy krok, mo¿emy stan±c z pustymi rêkami!

Mo¿e siê z jednej strony stan zdrowia go³êbia poprawiac co wp³ywa na pierzenie piór. Jednak nie mo¿na go³êbia podróznego nigdy spuszczac z oka. Z drugiej strony z niecierpliwo¶ci± czekac a¿ wdowiec wyrzuci 2 pióro. Obowi±zuje to równie¿ u samiczek. Dlatego powinno siê dac szansê, ka¿demu go³êbiowi, aby to drugie pióro wyrzuci³.

„Naturalne hamulce” pierzenia.

Twierdzi siê, ¿e do koñca lotów pierzenie go³êbia bêdzie daleko zaawansowane. Jak temu zapobiec? Ten sposób to, gdy nastêpne pióro jest gotowe do wyrzucenia trzeba go na szczycie pióra uci±c.

Wielokrotnie nieznane postêpowanie czyli informacja poufna: mechaniczne skracanie lotki. To pomoc w czasie dowleczenia w czasie pierzenia tych piór. U go³êbi starych powinni¶my ci±c dopiero 2 lotkê. U m³odych osiagniemy ten sam cel, kiedy skrócimy ju¿ 1 pióro.

Osi±gnie siê przez to oko³o 14 dni opó¡nienia. Nie ma na to naturalnego wyja¶nienia, to wynika prosto z do¶wiadczenia.

Robi siê to przy go³êbiach m³odych, które do zakoñczenia lotów maja pe³ne skrzyd³a.

W pokryciu zdrowia jest czynnik madyczny i nie wolno go zaniedbac.

Jeste¶my na naszym go³êbniku rodzinnie samowystarczalni je¶li chodzi o weterynarza. On towarzyszy nam przez ca³y bie¿±cy rok. Wiemy, ¿e to jest du¿a zaleta. Tylko niewielu hodowców mo¿e mieæ szybko wererynarza na miejscu.

Kto nie mo¿e pój¶c do weterynarza stale lub docze¶nie mo¿emy doradzic by przez ca³e 3 tygodnie przekurowac stado lotowe przeciw Trichomoniazie. Otrzymuj± równie¿ w równych odstêpach czasowych witaminy na pokarm, to wspomaga ustrój i zmniejsza ujemny wp³yw Trichomoniad. Aplikujemy na poczatku sezonu witaminy w zmniejszonej dawce. Podwy¿szamy dawkê przy coraz d³u¿szych lotach co zwieksza wydajno¶c go³êbi. Co jeszcze tego zaopatrzenia dotychy: hodowcy, którzypodaj± w sezonie antybiotyki, to podawanie witamin sprawê ³agodzi. Antybiotyki przyczyniaj± siê naturalnie do utrzymania zdrowego go³êbia, jednak do¶wiadczenie nas nauczy³o, ¿e przy naturalnych sposobach wyniki sa bardziej pozytywne.

Kto, jak nie my, na pocz±tku maja ka¿dego roku rozpoczynamy loty ¶rednie i tydzieñ w tydzieñ a¿ do ¶rodka sierpnia, koszujemy i ¿±damy od naszych go³ebi 16 tygodni dobrych osi±gnic. W porównaniu z tymi, którzy robi± przerwy na odpoczynek, nie jest mo¿liwe porównanie ich osi±gniêc z naszymi. Utrzymac ten wysoki poziom cotygodniowo jest mo¿liwe do osi±gniêcia tylko na naturalnej podstawie. Bazowanie na antybiotykach jest efektowne ale krótkotwa³e i jest to odwaga indywidualna!.

Zbierzemy najwazniejsze informacje w nastêpuj±cych punktach:

1. System zaopatrzenia go³êbi powinno siê zatrzymac i to bezwarunkowo je¶li nast±pi³ z³y lot.

2. Trzeba wiedziec z do¶wiadczenia, ¿e najlepsze osi±gniecia pzrychodz±, kiedy go³±b zrzuci³ drugie pióro.

3. Uwaga! Przy u¿yciu witamin od poczatku sezonu. Ich podwy¿ka powinna nast±pic przy lotach d³u¿szych gdy go³±b potrzebuje wsparcia.

4. Antybiotyki, one mog± byæ ale nie nale¿y ich odrzucac ca³kowicie. My ich nie popieramy. Przy wysi³ku go³êbia- jeszcze musi przerabiac antybiotyk.

T³umaczenie: M. Ko¶cielniak
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl