Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
Czy s± tajemnice w sporcie go³êbiarskim? (1)
Filip, Jo i Raf Herbots (2001r.)
To pierwszy z serii (7) artyku³ów autorstwa Rodziny Herbots, czo³owych hodowców belgijskich. Czy w naszym sporcie s± tajemnice? Na to pal±ce pytanie, interesuj±ce hodowców na ca³ym ¶wiecie, Rodzina Herbots spróbuj± daæ jedn± lub wiele odpowiedzi. Na podstawie dzia³alno¶ci i do¶wiadczeñ z 50 lat czynnego uprawiania tego sportu. Artyku³y te do „Die Brieftaube” t³umaczy³a Gerda Ruwen. Cieszymy siê na dalsze relacje. (Przypisek Redakcji).
Od mistrzów wiemy, ¿e oni nie patrz± do kart. Dlatego jest ciê¿ko ich pytaæ, aby wy³udziæ ich metody. To jest natychmiast okre¶lone jako tajemnica!
Jednak ka¿dy hodowca siê zgodzi, ¿e w prowadzonych obserwacjach, bardzo istotn± rolê odgrywa ¶rodowisko stwarzane przez sam go³êbnik jak równie¿ przygotowania do sezonu lotowego.
Wyja¶nienia o przygotowaniach do sezonu lotowego s± nastêpuj±ce:
nie jeste¶my przyzwyczajeni, w czasie okresu zimowego, do pozwalanie go³êbiom na wolne obloty ko³o domu. Czy im daæ czy nie daæ tej mo¿liwo¶ci. Warunkowane to jest z³ymi fazami pogody i naturalnymi niebezpieczeñstwami ze strony np. jastrzêbi. Kiedy przygotowujemy siê do sezonu lotowego po tak d³ugim zamkniêciu go³êbi, znowu musz± od nowa trenowaæ. Go³êbie przy treningu z oko³o 40 km mog± mieæ du¿e problemy przy powrocie do domu. Nie wystarczy, kiedy siê s±dzi, ¿e one musza wielokrotnie trenowaæ z odleg³o¶ci od ? i do 100 km. One mog± mieæ dla go³êbi ciê¿kie cielesne i duchowe nastêpstwa. Z uwag± nale¿y im siê przyjrzeæ czy z tymi go³êbiami jest wszystko w porz±dku. One nie chc± natychmiast po otwarciu okien wylatywaæ z chêci± na zewn±trz przy oblocie ko³o domu. Kto mimo tego dalej loty treningowe prowadzi robi wielki b³±d.
Co jest do zrobienia, gdy mo¿na chorobê zatrzymaæ?
Chodzi tu bardzo czêsto o pu³apki wokó³ przekwaszeniem kwasem mlekowym w miê¶niach i ko¶ciach. Teraz przychodzi pora na hodowcê, który dla tych go³êbi musi co¶ zrobiæ. Doprowadziæ to wszystko do porz±dku. Najlepsz± form± dzia³ania jest zapewnienie tym go³êbiom – bardzo du¿o spokoju. Ocet jab³kowy powinien przywie¶æ wszystko do porz±dku. Kiedy je potem jeszcze potraktujemy przez kilka dni dro¿d¿ami piwnymi na pokarm, da spostrze¿enia, ¿e go³êbie staj± siê szybsze i znowu chêtnie lataj±.
Trening jest rzecz± bardzo wa¿n±!
Kilkakrotnie ju¿ zauwa¿yli¶my, ¿e go³êbie, które z lotu treningowego bardzo pó¡no przyby³y do domu, by³y czêsto najszybsze z lotów w niedziele. Za podstawê widzimy tu fakt, ¿e te ptaki lepiej orientuj± siê od tych, które lec± w gromadzie do domu. Wiêc trening jest nadal bardzo wa¿n± spraw±.
Powinno siê tak¿e wdowca zawsze przed lotem poddaæ „ci¶nieniu”,
przez siedzeniu na jajkach, karmieniem, samiczk±, zazdro¶ci± o celkê itd. Poprawia siê wtedy prêdko¶æ, uczymy je przylatywaæ „prosto do domu”. Szczególnie trzeba uwa¿aæ przy go³êbiach rocznych, które podró¿uj± pierwszy raz w dru¿ynie wdowców. Roczne maj± nam dopowiedzieæ jak s± przywi±zane do celki, zanim pierzenie ukoñcz±. Bierze siê do tego m³odego ptaka przelotowanego z go³êbnika m³ódków. Daje mu siê samiczkê i dostaje celkê. Powinny z³o¿yæ pierwsze jajka i je wysiadywaæ, zanim siê je rozdzieli. Ten m³ody ptak staje siê stateczniejszy. Oko³o 8 tygodni przed lotami s± parowane ponownie. S± przy tej metodzie pewne trudno¶ci. Trzeba zrozumieæ, ¿e te go³êbie potrzebuj± wiêcej czasu. Niecierpliwo¶æ jest tu z³ym doradc±. Powinno siê im zawsze w przedlotach pokazywaæ samiczki, ucz± siê one gry i wzrasta ich zaufanie. To wszystko jest rzecz± hodowcy, który chce wszystko sprowadziæ na
dobr± drogê.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl