Dobre go³êbniki - z³e go³êbniki 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Dobre go³êbniki – z³e go³êbniki

Przyczyna umiarkowanych wyników

Klaus Kuhntopp „Die Brieftaube” nr 20/2007

To jest w¶ród hodowców znane. Przez dwoma laty przyby³y do hodowli nowe go³êbie. Potomstwo teraz powinno udowodniæ w lotach swe umiejêtno¶ci. One jednak wyników nie uzyskuj± lub nie w takim stopniu jak siê spodziewano. Zaczyna siê badanie przyczyn.

Kwiecieñ roku 2007 pozostanie jeszcze na d³ugo w pamiêci. Wielu zwolenników naszego sportu wykorzysta³o piêkn± pogodê na prywatne loty treningowe. Wystartowali do nowego sezonu pe³ni oczekiwañ. Po 2 lub 3 lotach konkursowych oczekiwania nie zosta³y spe³nione. Zape³ni³y siê poczekalnie u weterynarzy. W wielu badaniach stwierdzono liczne zapalenia gardzieli w stopniu lekkim, ¶rednim a równie¿ i ciê¿kim. Przyczyna? Prawie zawsze z³e warunki w go³êbnikach.

Brakuje tlenu!

Mamy do czynienia z prostym fizycznym prawem. Ciep³e powietrze unosi siê do góry. Nastêpuje wymiana powietrza je¶li ciep³e powietrze ma gdzie kr±¿yæ, to tam nie jest niemo¿liwa wymiana powietrza by wlatywa³o ¶wie¿e powietrze bogate w tlen. Tu znajdujemy pierwsz± przyczynê brakuj±cych osi±gniêæ lotowych. Zapalenia górnych dróg oddechowych rzadko nastêpuj± w kabinach transportowych. Hodowca czêsto nie spostrzega , ¿e on ma te przyczyny we w³asnym go³êbniku.

Kwiecieñ by³ suchy!

By³y dni, gdzie nie by³o miejsca na dobry ruch powietrza, tak¿e w go³êbnikach. Poniewa¿ jednak warunki pogodowe maj± wp³yw na drogi oddechowe, hodowca nie zauwa¿a przy lotach krótkich, ¿e jego go³êbie s± ju¿ z infekcj±, bo one jeszcze zdobywaj± konkursy. Jednak, gdy konkursy trwaj± 12-15 minut to ju¿ s± problemy. Mo¿liwie szybko weterynarz stwierdzi teraz zapalenie i ustawi odpowiednie lekarstwo. I co, minie? Krótkotrwa³a poprawa, lepszy wynik przy nastêpnym locie. Potem sytuacja wraca do poprzedniego stanu. Czyli b³êdne ko³o bo zwalczane s± oznaki a przyczyna nie zostaje usuniêta.

Optymalny ruch powietrza w uprzywilejowanych go³êbnikach pod sko¶nymi dachami. Obicia go³êbników maj± te¿ wp³yw na ilo¶æ spo¿ywanego powietrza. Go³êbniki ogrodowe funkcjonuj± za¶ inaczej. Jedno jest pewne, ¿e jeden go³êbnik nie jest równy drugiemu. Swoj± budow± ró¿nie funkcjonuj±. Hodowca ma za zadanie usprawniæ to funkcjonowanie.

Zmiana przep³ywu powietrza, zgadza siê!

Ostatnio spotka³em siê z czo³owym hodowc±. Jego sukcesy by³y w pierwszych latach normalne. Zmieni³o siê to jak on zmieni³ go³êbniki i popracowa³ nad przep³ywem powietrza. W tym procesie potrzebowa³ trochê czasu. Kiedy przejdziemy teraz ko³o belek wyczuwa siê lekki sta³y ruch powietrza. Nie mo¿na jednak tego nazwaæ przeci±giem. Dru¿yna staje siê od pocz±tku sezonu coraz silniejsza. U go³êbi nie ma ¶ladów zapalenia b³ony ¶luzowej gardzieli. W przeciwnym razie nie by³oby mowy o takich wynikach.

Czy troszczymy siê o dobre warunki wentylacji!

Nadzwyczajne wyniki s± czêsto osi±gane z bardzo „prymitywnych” go³êbników. Z go³êbiami , u których wyniki nie s± w pochodzeniu zakotwiczone. Powietrze w tych go³êbnikach hula, przy ka¿dej pogodzie. Przedzia³y go³êbników raczej nie s± obsadzone w dolnych granicach. Wiêksze osi±gniêcia s± udzia³em takich go³êbników ni¿ w tych optycznie bardzo przyjemnie urz±dzonych. Hodowcy z takimi go³êbnikami rzadko s± u weterynarza.

Goethe wymaga³ wiêcej ¶wiat³a. Nasze go³êbie wymagaj± wiêcej powietrza ......
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl