: Grozi nam inwazja ³abêdzi; sami jeste¶my winni 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Coraz czê¶ciej ptaki wodne, w tym ³abêdzie, na miejsce swojego zimowania zamiast ciep³ych krajów wybieraj± miejskie stawy. £abêdzie trac± instynkt migracji g³ównie przez dokarmiaj±cych je ludzi - wskazuj± przyrodnicy.
- Obecnie w wielu miastach woj. ¶l±skiego licznie zimuj± ptaki wodne, które korzystaj±c z tzw. miejskiej wyspy cieplnej wybieraj± niezamarzaj±ce zbiorniki wodne jako miejsca swojego ¿erowania. Dokarmiaj±c ³abêdzie, niejako zapraszamy je do miasta, tym samym do pewnego stopnia udomowiamy je - powiedzia³a Jolanta Pra¿uch z Regionalnej Dyrekcji Ochrony ¦rodowiska w Katowicach.

£abêdzie by³y kiedy¶ bardzo rzadkimi ptakami, na które chêtnie polowano. Od kiedy zosta³y objête ochron±, ich liczebno¶æ wzrasta i czêsto mo¿na je spotkaæ w du¿ych miastach. Ich skupiska mog± liczyæ nawet do kilkuset osobników. Mimo ¿e s± ptakami wêdrownymi, od kilku dekad wzrasta liczba osobników pozostaj±cych w Polsce przez ca³y rok.

Pra¿uch wskaza³a, ¿e jedn± z przyczyn zanikania instynktu migracji u tych ptaków - poza coraz czê¶ciej wystêpuj±cymi ³agodnymi zimami - jest dokarmianie ich przez ludzi od wiosny do jesieni.

Przyzwyczajenie zwierz±t do sta³ego ¼ród³a po¿ywienia i pó¼niejsze zostawienie ich bez pomocy miewa przykre konsekwencje. - Zim± mniej osób spaceruje i zaskoczone nisk± temperatur± ³abêdzie zostaj± bez pokarmu. Nie zawsze udaje siê je wtedy uratowaæ i uchroniæ od zamarzniêcia w lodzie - podkre¶la Pra¿uch. Jak doda³a, ³abêdzie powinno siê dokarmiaæ tylko, gdy to jest konieczne, czyli podczas powa¿nych mrozów.

£abêdzie s± ro¶lino¿ercami, a ich naturaln± diet± jest ro¶linno¶æ podwodna. Na ¿ywione przez cz³owieka ptaki poza zanikaniem instynktu migracji czyhaj± te¿ inne niebezpieczeñstwa. Chleb, który staje siê podstaw± ich diety, bywa zeschniêty i sple¶nia³y, co mo¿e doprowadziæ do chorób uk³adu pokarmowego, a nawet ¶mierci zwierz±t.

Dyrektor Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego ¦l±ska dr Jerzy Parusel wskaza³, ¿e dla wielu ludzi dokarmianie ptaków jest form± spêdzania wolnego czasu. - Sam mam taki odruch, ale wiedza mówi mi "nie" i wtedy jestem obojêtny wobec takiego ptaka, który wyci±ga szyjê po pokarm - opowiada.

Jego zdaniem, pozbawione zastêpczego jedzenia ³abêdzie by³yby zmuszone odlatywaæ do ciep³ych krajów. - W zimie nie maj± one zbyt wiele naturalnego pokarmu. Obecnie - przyzwyczajone do dokarmiania - zamiast odlatywaæ, czekaj± na jedzenie - mówi³ przyrodnik.

pap/onet
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl