Hodowlane przekazy 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Tezy Raymonda Oppenheimera,angielskiego sedziego i hodowcy,tworcy przeslawnego kennelu bullterrierow "Ormandy":
1. Pamiêtaj, ¿e zwierzêta które dzi¶ dobierasz do hodowli bêd± przez wiele kolejnych lat mia³y wp³yw na dan± rasê. Miej to na uwadze gdy dobierasz zwierzêta do rozrodu.
2. Mo¿esz wybraæ jednorazowo tylko 2 osobniki w jednym pokoleniu. Wybieraj tylko najlepsze, poniewa¿ bêdziesz musia³ czekaæ na kolejne pokolenie, ¿eby poprawiæ to od czego wyszed³e¶. Rozmna¿aj tylko wtedy, gdy mo¿esz oczekiwaæ, ¿e uzyskane potomstwo bêdzie lepsze ni¿ jego rodzice.
3. Nie mo¿esz oczekiwaæ, ¿e statystyczne przewidywania bêd± mia³y zastosowanie, je¶li chodzi o ma³± liczbê zwierz±t (jak np. w jednym miocie). Statystyki sprawdzaj± siê tylko w odniesieniu do wielkich populacji.
4. Rodowód jest narzêdziem które ma ci pomóc rozpoznaæ jakie zalety i wady twój pies mo¿e prezentowaæ lub przekazywaæ. Rodowód jest tylko tak dobry, jak pies który go posiada.
5. Miej na celu uzyskanie psa idealnego pod ka¿dym wzglêdem, a nie tylko dla jednej czy dwu cech. Nie kieruj siê te¿ mod± panuj±c± w obrêbie danej rasy.
6. Jako¶æ to nie ilo¶æ. Jako¶æ jest rezultatem dog³êbnych badañ, wynikiem konsekwentnego d±¿enia do zrealizowania pewnej wizji, rezultatem cierpliwo¶ci, ¿eby czekaæ a¿ uzyska siê odpowiedni miot i umiejêtno¶ci obiektywnego oceniania do czego ju¿ siê dosz³o, lecz przede wszystkim efektem posiadania planu hodowlanego maj±cego na uwadze przynajmniej 3 pokolenia do przodu.
7. Nie zawracaj sobie g³owy dobrym psem, który jest marnym reproduktorem. Ciesz siê z jego (jej) posiadania ale nie uwzglêdniaj go (jej) w swoim planie hodowlanym.
8. Rzadko u¿ywaj out-crossów. Na ka¿d± po¿±dan± cechê któr± uzyskasz, przypadnie wiele z³ych, które bêdziesz musia³ wyeliminowaæ w nastêpnych pokoleniach.
9. Inbreeding to cenne narzêdzie bêd±ce najszybsz± metod± utrwalenia dobrych cech i typu. Wyci±ga na ¶wiat³o dzienne cechy, które musz± zostaæ wyeliminowane.
10. Hodowanie niczego nie „tworzy”. To co uzyskujesz, nie bierze siê z kosmosu, lecz zawsze „tam” by³o, nawet je¿eli ukryte przez wiele pokoleñ.
11. Zapomnij o starym banale, ¿e rodzeñstwo doskona³ego reproduktora jest równie dobre jak on sam. Rodzeñstwo rzadko ma t± sam± genetyczn± „uk³adankê”.
12. B±d¼ ze sob± szczery. Nie ma idealnych psów (suk), tak jak i nie ma idealnych reproduktorów. Nie bêdziesz dobrym hodowc±, je¿eli nie potrafisz rozpoznaæ plusów i minusów u psów, które zamierzasz rozmna¿aæ.
13. Cechy dziedziczne s± przejmowane po równo od obu rodziców. Nie spodziewaj siê ¿e rozwi±¿esz wszystkie problemy w jednym pokoleniu.
14. Je¿eli najgorsze szczeniê w twoim ostatnim miocie, nie jest lepsze ni¿ najgorsze szczeniê w twoim pierwszym miocie, tzn. ¿e nie robisz postêpu. Twój ostatni miot powinien naprawdê byæ ostatnim.
15. Nie wybieraj psa do rozrodu ani na podstawie najlepszego, ani najgorszego szczeniêcia jakie sp³odzi³(a). Oceniaj ca³y miot na podstawie cech wiêkszo¶ci.
16. Pamiêtaj ¿e jako¶æ jest kombinacj± „soundness” i funkcjonalno¶ci. Liczy siê nie tylko brak wad ale pozytywna prezencja zalet. Liczy siê ca³y pies.
17. Nie kieruj siê emocjami w wyborze zwierz±t do hodowli. Odpowiedni pies dla twojej hodowli to w³a¶nie ten pies, niewa¿ne kto jest jego w³a¶cicielem. Nigdy nie szkaluj dobrego psa, s± zbyt rzadkie i wspania³e aby by³y poni¿ane przez czyj±¶ ma³ostkowo¶æ.
18. Niech nie satysfakcjonuje ciê nic poza numerem jeden. Numer dwa to zawsze za ma³o.

Cytuje to ze strony:
http://webcache.googleuse...lient=firefox-a
Takie tezy spokojnie mozna sobie brac do serca,en bloc .Wowczas byc moze zyskamy wiecej szans na korzystne zaistnienie w swiecie hodowcow.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl