Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
Jak rozmawiaæ trzeba z psem
Niepozorne jamniki to wg naukowców najbardziej agresywne wobec cz³owieka psy Naukowcy z USA opublikowali badania dotycz±ce psiej agresji wobec ludzi. Wczytali siê w statystyki pogryzieñ, przepytali 6 tys. w³a¶cicieli psów 33 najpopularniejszych ras. Okaza³o siê, ¿e najbardziej zjadliwe s±... jamniki
Ogromne malamuty najbardziej pierwotna rasa psów, które wyj±, zamiast szczekaæ-s³yn± z ³agodno¶ci i przyjaznego stosunku do wszystkich ludzi, nawet nieproszonych go¶ciPewna japoñska firma wypu¶ci³a kilka lat temu na rynek urz±dzenie do t³umaczenia szczekania. "T³umacz" analizuje odg³osy wydawane przez zwierzê i przypisuje je zwrotom typu "nudzê siê". Skonstruowanie tego gad¿etu by³o mo¿liwe, bo szczekanie to jedna z form komunikacji, któr± psy rozwinê³y przez tysi±ce lat wspó³pracy z cz³owiekiem. Ale ¿eby dogadaæ siê ze swoim czworonogiem, naprawdê nie trzeba specjalnych urz±dzeñ, wystarczy chêæ zrozumienia jego jêzyka. W czym pomagaj± nam te¿ naukowcy.
W któr± stronê macha ogon
Ogon to jedno z wa¿niejszych "narzêdzi" do psiej komunikacji. Ka¿dy, kto widzi Burka z podkulonym ogonem, wie, ¿e ten siê boi. Gdy natomiast wywija ogonem, o¶miela nas i zachêca do g³askania. Stop. Nie zawsze. Okazuje siê, ¿e znaczenie ma te¿ to, w któr± stronê bardziej wychyla siê machaj±cy ogon. Tak przynajmniej twierdzi Giorgio Vallortigara, psycholog z Uniwersytetu w Trie¶cie we W³oszech, który prze¶ledzi³ zapisy wideo zachowania 30 psów ró¿nych ras. Badacz analizowa³ stopieñ wychylenia ogona w czterech przypadkach: gdy zwierzê widzi swojego w³a¶ciciela, obcego cz³owieka, kota i innego psa. W pierwszym przypadku pies wychyla³ ogon silnie w prawo, w dwóch kolejnych - lekko w prawo (dla kota mniej), gdy za¶ widzia³ innego psa, jego ogon odchyla³ siê bardziej w lewo. Vallortigara wyt³umaczy³ tê zale¿no¶æ funkcjami pó³kul mózgowych - lewa, kontroluj±ca praw± czê¶æ cia³a, odpowiada m.in. za pozytywne doznania. Pies na widok w³a¶ciciela siê cieszy, wiêc jego ogon wychyla siê bardziej w prawo...
Wiele emocji pies potrafi wyraziæ mimik± i uszami. Bez problemu rozpoznamy smutne, weso³e czy agresywne zwierzê. Ale podczas tysiêcy lat udomowienia na psim pysku pojawi³ siê te¿... u¶miech. Jak podkre¶laj± specjali¶ci, tej formy wyrazu pyska psy u¿ywaj± tylko w stosunku do ludzi. Do swoich pobratymców u¶miechaæ siê nie musz±, z nimi porozumiewaj± siê na swój sposób.
Kluczem do zrozumienia psa jest te¿ poznanie jego ¿ycia emocjonalnego. W jednym z wielkopolskich schronisk mieszka niewidomy m³ody mieszaniec boksera. Wraz z nim w klatce znajduje siê jeszcze kilka psów. Jedna z suczek, ma³a, czarna, "zaprzyja¼ni³a siê" z niewidomym zwierzêciem. Oboje sobie pomagaj±: gdy bokser ma k³opoty, by trafiæ do miski, jego przyjació³ka podchodzi do niego, tr±ca go nosem i naprowadza na jedzenie. On z kolei pilnuje, aby wiêksze psy nie odgania³y suczki od miski.
Czy¿by to by³a jaka¶ forma empatii? Andrzej K³osiñski, behawiorysta, specjalista terapii zachowania zwierz±t, podkre¶la, ¿e czêsto nie doceniamy naszych ,,m³odszych braci", je¶li chodzi o ich mo¿liwo¶ci prze¿ywania emocji. - Wiele w tej dziedzinie zmieni³y eksperymenty, podczas których za pomoc± rezonansu i tomografii obserwowano reakcjê poszczególnych czê¶ci psiego mózgu na ró¿ne bod¼ce. Okazuje siê, ¿e ¶wiat emocji naszych pupilów jest ewolucyjnie bardzo stary. Ich uczucia zwi±zane z bólem, strachem, z³o¶ci±, ale i zabaw±, opiek± s± bardzo podobne do tych, jakie prze¿ywamy my - wyja¶nia specjalista.
Jamnik pokazuje paszczê
Angielscy naukowcy uwa¿aj±, ¿e jedn± z form empatii psów w stosunku do ludzi jest... zara¿anie siê ziewaniem. Tê umiejêtno¶æ dot±d obserwowano jedynie u ludzi i ma³p cz³ekokszta³tnych. Badacze z uniwersytetu w Londynie przeprowadzili eksperyment z 29 psami. Zwierzêta przesz³y dwa testy: w jednym siedz±ca naprzeciw psa osoba ziewa³a naprawdê, a w drugim udawa³a. Co siê okaza³o? W pierwszym przypadku 21 na 29 psów tak¿e ziewnê³o. W drugim - ¿aden.
Gdyby¶my lepiej poznali jêzyk psów, byæ mo¿e nie dochodzi³oby do nieporozumieñ. Niedawno Deborah Duffy, Yuying Hsu i James Serpell z uniwersytetu w Pensylwanii opublikowali badania dotycz±ce psiej agresji. Naukowcy nie opierali siê jedynie na statystykach pogryzieñ, ale wraz ze specjalistami rozmawiali z 6 tys. w³a¶cicielami psów 33 ras najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych. Okaza³o siê, ¿e najwiêksze predyspozycje do agresji wobec ludzi maj±... jamniki. Na drugim miejscu uplasowa³y siê najmniejsze psy ¶wiata: chihuahua, a po nich jack russel terriery i beagle. Naukowcy t³umacz±: ma³y rozmiar odgrywa du¿± rolê w rozwoju agresji opartej na strachu. Mniejsze psy mog± czuæ siê bardziej zagro¿one przez inne psy i ludzi.
Ale przecie¿, je¶li ju¿ s³yszy siê o pogryzieniach, to zwykle w odniesieniu do du¿ych psów, rottweilerów, pit bull terierów czy dobermanów. Dlaczego? Bo te gryz± dotkliwie i zwykle ofiara musi skorzystaæ z pomocy lekarskiej. A gdy cz³owieka pok±sa chihuahua, media o tym milcz±.
Klientami Andrzeja K³osiñkiego s± najczê¶ciej w³a¶nie w³a¶ciciele jamników. - Psy tej rasy sprawiaj± bardzo du¿o problemów. Atakuj± nie tylko obcych ludzi, ale i swych w³a¶cicieli. Najczê¶ciej zwi±zane jest to z frustracj±, bo jamniki nie mog± realizowaæ potrzeb zwi±zanych z typem rasy. Wygl±daj± na kanapowce, ale maj± bardzo silny popêd ³owiecki. Je¶li nie mog± polowaæ, wêszyæ, buszowaæ w norach, to odczuwaj± napiêcie. A to odbija siê na ludziach - t³umaczy specjalista.
Do tej pory jamniki u¿ywane s± przez my¶liwych do wyp³aszania z nor lisów czy borsuków. Przez lata do hodowli przeznaczane by³y osobniki najbardziej zuchwa³e. Podobnie zreszt± jest z terierami. Ale co w tym towarzystwie robi chihuahua? - Czêsto ma³ym psom wiele wybaczamy. Gdy mamy owczarka, ten warknie na kogo¶, zwykle od razu reagujemy. A gdy ma³y piesek szczeka czy warczy, nie traktujemy tego powa¿nie, wzmacniamy wiêc w nim agresjê - t³umaczy K³osiñski.
S± te¿ rasy psów ³agodnych z natury, od lat uczonych wspó³pracy z cz³owiekiem. Z badania amerykañskich naukowców wynika, ¿e ludzi rzadko gryz± labradory, pudle, whippety, siberian husky, golden retrievery.
Specjali¶ci podkre¶laj± jednak, ¿e podobnie jak u ludzi wzorzec zachowañ u psów wynika z kombinacji wp³ywów ¶rodowiskowych i genetycznych. Dlatego ka¿dy, zanim we¼mie psa do domu, powinien jak najwiêcej dowiedzieæ siê o rasie, jej pochodzeniu i charakterze. I o tym, jak wychowaæ pupila. - Bo psy ¿yj± w ludzkiej d¿ungli, oddzia³uj± na nie tysi±ce bod¼ców. Wiêc to my ostatecznie kszta³tujemy ich charakter i zachowanie - podkre¶la K³osiñski.
¬ród³o: Gazeta Wyborcza
http://wyborcza.pl/1,7547...eba_z_psem.html
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl