Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
KARMIENIE (2)
Bernd Rothe
Jest to sztuka, której trzeba siê uczyæ.
¯aden hodowca nie w±tpi w to, ¿e dzisiejsze gatunki mieszanek s± dobrej jako¶ci. To jest rzecz zakupu i kraju, z którego zbo¿e i nasiona s± importowane. Kanadyjska pszenica, po³udniowo afrykañska kukurydza i zawieraj±ce oleje nasiona z krajów o najbogatszych w s³oñce na ziemi mog± znale¡æ kupuj±cy.
Jest nie sposób odpowiedzieæ na pytanie, co powinno zostaæ skarmiane. Dlatego dzisiaj ten artyku³, który ma o¶wietliæ metodê, czym powinni¶my karmiæ i w jaki sposób.
Zestawienie gatunków zbó¿ i nasion ro¶lin str±czkowych s± sprowadzane przez koncerny dla hodowców. Firmy te dysponuj± swoimi go³êbnikami i laboratoriami, w których przeprowadzaj± analizy i pojedyncze mieszanki mog± zostaæ poddane próbom.
Która metoda jest w³a¶ciwa, która forma nadaje siê najlepiej?
Wielokrotnie pokarm jest brany w rêkê i oceniany. Jednak¿e trzeba zaraz dodaæ tak¿e, na oczyszczonej pod³odze go³êbnika.
Zdjêcie
Pod³oga go³êbnika jest czêsto dezynfekowana. Ten sposób karmienia nie wymaga du¿o czasu. Po prostu sypiemy karmê na pod³ogê i wychodzimy. Jaki jest cel i jaki ma sens, taki sposób karmienia. Hodowcy, którzy wybieraj± ten sposób, podaj± rêk± ma³e porcje. Oni w ten sposób zamierzaj± wyrobiæ zaufanie go³êbi. Tak i na zewn±trz oswajamy ptaki nawet boja¡liwe. Powinno siê jednak zostaæ przy metodzie karmienia z rêki, szczególnie w lecie w czasie lotów. Ten sposób odpada, gdy w gniazdach s± m³ode.
Jest niewielu hodowców, którzy pierzastych przyjació³ tak oswoili, ¿e one przylec± na rêkê lub ramiê hodowcy, aby pobraæ ziarno.
Karmienie z rêki pozwala hodowcy dowiedzieæ siê do jakiego stopnia go³êbie s± syte. Je¶li pierwsze go³êbie id± do pojnika, ju¿ wiêcej pokarmu nie powinni¶my sypaæ. Musz± jeszcze byæ zjedzone okoliczne ziarna, które nie s± najlepiej lubiane. Chêæ zjedzenia nastêpnej porcji jeszcze powinna pozostaæ. W ten sposób na pod³odze nie pozostaje ¿adne ziarno, które mog³oby siê pobrudziæ ka³em. Jak widzimy ten sposób karmienia polega na wyczuciu.
Inn± metod± karmienia go³êbi jest karmienie z automatu.
Ta metoda nie jest stosowana u go³êbi lotowych lecz go³êbi rozp³odowych.
Jeden z automatów w go³êbniku Josa Thone. Pojemnik mie¶ci 25 kg mieszanki. Go³êbie wybieraj± karmê przez widoczne otwory.
Ten rodzaj karmienia niesie ze sob± dwa problemy. Po pierwsze ta forma karmienia gubi nam kontrolê nad ilo¶ci± i czêstotliwo¶ci± przyjmowania pokarmu. Po drugie wiêkszo¶æ ptaków wyjada tylko okre¶lone ziarna. Reszta jest rozsypywana. Rozsypywane ziarna mog± mieæ kontakt z ka³em.
Lepsze s± automaty, które „wydaj±” racjê dzienn±. One s± tak pomy¶lane, je¶li hodowca nie ma czasu, aby karmienie siê odby³o. Umo¿liwia to punktualne wydzielenie porcji pokarmu za pomoc± wy³±cznika zegarowego. Wielu hodowców pos³uguje siê t± metod± je¶li oni przez wiele dni nie mog± byæ w go³êbniku. Mo¿na dok³adnie wyznaczyæ ilo¶æ pokarmu, który jest podany.
Mo¿na by³o ju¿ siê przekonaæ, ¿e przy tym systemie go³êbie bardzo szybko pojmuj± go i na pewien czas przed karmieniem robi± siê niespokojne i z niecierpliwo¶ci± biegaj± czekaj±c na pokarm.
Mo¿na wnioskowaæ z tego, ¿e ptaki szybko siê ucz± i system prêdko siê rozkrêca. Jest to karmienie jak za starych czasów. Zalet± jest punktualno¶æ, regularny dop³yw karmy do trawienia a co za tym idzie spokojny, równy rozwój i wyregulowany czas obci±¿enia ca³ego ustroju.
Teraz sztuka karmienia polega na tym, aby odszukaæ, co go³±b pocztowy potrzebuje, a nie co on lubi.
Wy¿sze zapotrzebowanie, a co za tym idzie, zwiêkszona dawka pokarmowa jest szczególnie konieczna w zimnych porach roku, poniewa¿ go³±b ma wy¿sze zu¿ycie energii na utrzymanie sta³ej temperatury cia³a. Ten zu¿yty zasób energetyczny musi naturalnie zostaæ znowu nape³niony. Nasza uwaga powinna siê skupiæ na tych go³êbiach, które jedz± du¿o ale robi± ma³o W nich mo¿emy widzieæ niebezpieczeñstwo ukrytej infekcji ( s± bardzo czêsto paso¿yty jelita cienkiego, szczególnie glisty i w³osienie). W moim mniemaniu ¿ar³ocy niewiele s± warci. W potocznej mowie mówimy: go³êbie m³ode, które przez nadmierne karmienie, odk³adaj± zapasy staj± siê bardzo ciê¿kie. Jest wiadomo, ¿e dobry go³±b nigdy nie jest za t³usty. One jedz± tylko tak± ilo¶æ, która jest im potrzebna w danym momencie. To zjawisko jest do zaobserwowania u wielu dobrych go³êbi, moim zdaniem u wszystkich dobrych lotników. Oni s± skromni i biegaj± sobie pobieraj±c karmê ma³ymi porcjami.
Nadmiar t³uszczu jest wrogiem spokojnego wzrostu formy. Go³êbie le¿± spokojnie w rêce, tak, ledwie ruchy oddechowe mo¿na odczuæ, one znajduj± siê w dobrej kondycji. To dobry znak, ¿e nasze karmienie by³o w tym aspekcie w³a¶ciwe.
Sposób przechowywania pokarmu w specjalnych kontenerach znajduje coraz wiêcej zwolenników.
Przedzia³ mie¶ci 50-75 kg pokarmu. Zalet± tego sk³adowania jest to, ¿e mieszanka ma przewiew, ze wzglêdu na siatkê, w któr± zaopatrzony jest kontener. Powietrze ma wiêc niehamowany dostêp do ziarna, co suszy pokarm, a jest to korzystne. Co jeszcze mo¿na powiedzieæ o tym sposobie przechowywania: wielu hodowców podchodzi do tego tak, ¿e sami czyszcz± pokarm zanim go podadz± go go³êbiom. Oni w ramach majsterkowania wykonali bêben w którym ka¿dorazowo porcjê karmy czyszcz±. Kurz i inne zanieczyszczenia s± oddzielane przez sito. Dobra rzecz, która powoduje ma³o nak³adów i kosztów.
Nastêpny system wydaje siê byæ korzystny dla tych dysponuj±cych du¿± liczb± go³êbi.
Korytarz znajduje siê na tylnej ( lub przedniej) czê¶ci go³êbnika, z którego hodowca mo¿e obs³u¿yæ wszystkie jego czê¶ci. Na ¶cianie obok drzwi wej¶ciowych wstawiaj± ka¿dorazowo pojnik z wod± i 1 lub 2 karmniki, nieraz piêtrowe. Obs³uga odbywa siê z korytarza. Woda wypita powinna byæ w zale¿no¶ci od pór roku, w zimie mniej, latem wiêcej. Obok pojników, z korytarza mo¿na obs³u¿yæ i karmniki. Ta metoda jest bardzo prosta i pozwala zaoszczêdziæ du¿o czasu, kiedy trzeba obs³u¿yæ wiele go³êbi. Nie ma brudu, pokarm pozostaje czysty i nie wchodzi w kontakt z odchodami. Niebezpieczeñstwo infekcji jest tu zmniejszone dla mieszkañców go³êbnika.
System ten zawiera jeszcze dalsze zalety. Go³êbie s± na podstawie regularnego karmienia, równo g³odne. Ka¿dy go³±b pobiera gorliwie pokarm ze ¶wiadomo¶ci±, ¿e za kilka minut karmnik bêdzie pusty. Go³êbie przez to tak¿e nie wybieraj± i od razu próbuj± chwytaæ co lepsze ziarna, nastêpnie jedz±c to co jest do koñca. Nawet te niewiele lubiane, a tak¿e pokarm granulowany.
Go³êbie powinny zawsze odczuwaæ trochê g³odu. To stabilizuje wagê go³êbia i zapobiega oty³o¶ci.
Wielu hodowców odnosz±cych sukcesy utrzymuj± m³ode go³êbie ze zmniejszon± racj± pokarmow± w ci±g³ym ruchu. Go³êbie przez to nie obrastaj± w t³uszcz i mo¿na je „wychowaæ”. One maj±c wolne obloty, s± wabione do go³êbnika sygna³em do karmienia. Te , które przychodz± pó¡no, musz± zadowoliæ siê pokarmem, który jeszcze zosta³. G³odni bumelanci musz± czekaæ na najbli¿szy posi³ek. Maruderzy dnia poprzedniego bêd± po oblocie, na zawo³anie hodowcy, pierwsze, które wskocz± do go³êbnika. We¡cie ten system za w³asny i bêdzie du¿o rado¶ci, gdy ptaki bêd± reagowaæ na zawo³anie w czasie lotów konkursowych.
Dalsze zalety systemu karmienia z korytarza.
Mo¿na widzieæ i obserwowaæ go³êbie, gdzie co¶ nie pasuje. Szybko mo¿na stwierdziæ, gdy ptak jest chory lub skaleczony. Nie ma przy karmieniu bijatyk, poniewa¿ wszystkie go³êbie s± jednakowo g³odne. Staraj± siê szybko pobieraæ karmê. Je¶li natomiast ptaki maj± stale karmê w karmniku, kilka go³êbi chce przeszkodziæ innym w pobieraniu karmy i tak jest zawsze.
Inna daleko rozpowszechniona forma karmienia to karmienie w celkach.
Kiedy jest wstawiamy pokarm do cel, kiedy tam s± jeszcze m³ode, to ma hodowca wp³yw na dobór karmy w zale¿no¶ci od wieku tych m³odych. To umo¿liwia dostosowaæ ró¿ne sk³ady pokarmu do wychowu tych m³odych. M³ode przy okazji ucz± siê od rodziców i same, gdy podrosn± pobieraj± karmê. M³ode mog± przez wczesny kontakt z karm± zostaæ od rodziców odstawienie ju¿ w 21 dniu. Jest to wczesne odci±¿enia rodziców od obowi±zków wychowywania jej m³odego pokolenia.
Hodowca poprzez karmienie w celi zwi±zuje z ni± go³êbia. Wspomaga w nim mi³o¶æ do celi i ciep³a gniazda. Jest tu jednak niebezpieczeñstwo, ¿e przekarmimy mieszkañców i stan± siê on leniwi. Rada jest taka: podzieliæ porcje i aplikowaæ punktualnie. Ta forma karmienia go³êbie boja¡liwe szybciej oswoimy, one stan± siê bardziej spouchwaleni , kiedy siêgnie siê raz na jaki¶ czas po kilka przysmaków.
Pokaza³em tu kilka form karmienia. Przy wszystkich tych metodach wa¿na jest regularno¶æ i ma wp³yw na rozwój wydarzeñ.
Go³êbie stawiaj± w karmieniu na regularno¶æ.
One znaj± porê. Przys³owie mówi: „punktualno¶æ jest ozdob±”. Metoda karmienia ma wp³yw na zdrowie i wp³yw na ci±g³y jego wzrost. Ona jest toruj±c± drogê do osi±gniêæ i nadzwyczaj wa¿na dla procederu wypoczynku go³êbi.
My ludzie, czujemy siê sami lepiej, kiedy jemy regularnie nasze posi³ki. I tak podstawowa zasada powinna obowi±zywaæ tak¿e w pewnych punktach dla naszych pierzastych przyjació³. Stwierdzono w hodowli zwierz±t, ¿e zwierzêta bardziej regularnie karmione osi±gaj± sta³e lepsze wyniki hodowlane a tak¿e u go³êbi wyniki lotowe.
Ten wynik d³ugotrwa³ych, naukowych prób hodowcy powinni wzi±æ to na w³asny u¿ytek w hodowli go³êbi pocztowych.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl