Karmienie dru¿yny lotowej. 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Karmienie dru¿yny lotowej

Herbert Wieden „Die Brieftaube” nr 18/2000

Nauka?

Nie, naturalnie nie. Kto go³êbie dobrze obserwuje, bêdzie dok³adnie wiedzia³ jak on musi je karmiæ. Z³owieszcze 30 gram pokarmu na dzieñ ju¿ od dawna nie jest w³a¶ciwe. Zapotrzebowanie na ilo¶æ jest bardzo ró¿ne. Równie¿ dobór sk³adu ziaren na ró¿ny czas jest zmienny.

Go³êbie jedz± zawsze wyra¡nie wiêcej przy zimniejszej pogodzie ni¿ przy cieplejszej

Zu¿ywaj± po prostu wiêcej energii dla regulowania gospodarki cieplnej swojego cia³a. Go³±b przy d³u¿szym locie potrzebuje pokarmu bogatszego w bia³ko, do koñca tygodnia potem wiêcej bogatego w wêglowodany.

Wskazówka dla pocz±tkuj±cego hodowcy: daæ przez 20 minut pe³ny karmnik a potem wszystko ca³kowicie sprz±tn±æ. Mo¿na nie robiæ tu elementarnych b³êdów. Pojedynczy go³±b wyszukuje sobie ziarno, które akurat potrzebuje. Tak postêpuj± bardzo znani hodowcy i maj± przy takim postêpowaniu du¿e sukcesy.

Kto chce robiæ co¶ dok³adniej, mo¿e u¿yæ trójfazówki, która zabezpiecza obecnie wiêkszo¶æ koniecznego karmienia

Po powrocie z lotu, przez 2 dni ptaki otrzymuj± mieszankê oczyszczaj±c±, która sk³ada siê z ziaren lekko strawnych takich jak jêczmieñ, pszenica, milo , dari i surowy ry¿.

Po 2 dniach podajemy najlepszy pokarm lotowy z no¶nikami bia³kowymi: soja, grochy itp. Ostatnie 2 dni to znowu pokarm bogaty w wêglowodany a przy dalszych lotach z dodatkowymi czê¶ciami t³uszczu.

Jest szczególnie wa¿ne przy ka¿dym pokarmie by si³a kie³kowania by³a u wszystkich ziaren

W zarodku najwa¿niejsze s± witaminy, minera³y, pierwiastki ¶ladowe i pochodne. Szczególnie pod uwagê nale¿y wzi±æ kukurydzê. To u niej zdarza siê najczê¶ciej s³aba si³a kie³kowania zarodka. Przyczyn± tego jest sztuczne osuszanie w czasie ¿niw, zarodek mo¿e zostaæ zniszczony. Mo¿na zrobiæ próbê si³y kie³kowania zarodka. Wilgotna ziemia do kwiatów, na murku pod oknem i po 14 dniach od posiania ziaren musi byæ zielono.

Wêglowodany s± ze wszystkich materia³ów w tre¶ci ziaren najszybsz± energi± do natychmiastowej dyspozycji.

Glukoza, jest ¡ród³em energii na oko³o 50 km, jest wiêc materia³em, który nie daje energii dla lotów d³u¿szych. T³uszcz i ziarna zawieraj±ce t³uszcz potrzebuj± prawie 4 dni, gdy energia z nich jest do dyspozycji. Cia³o musi przeobraziæ t³uszcz do wêglowodanów i dopiero z nich pojawia siê energia z glukozy potrzebna do lotu. Orzechy ziemne w ostatnim dniu przed lotem s± wiêc niew³a¶ciwe.

Przechodzimy teraz do materia³ów dodatkowych

Witaminy

Kto s±dzi, ¿e go³êbie po zwiêkszonych dawkach witamin polec± szybciej, z pewno¶ci± siê zawiedzie. Cia³o potrzebuje witamin dla ca³ego szeregu funkcji, które bez nich nie przebiegaj±. Witaminy jednak s± u¿ywane tylko w ma³ych ilo¶ciach. Damy ich za du¿o, nie zostan± w ca³o¶ci wykorzystane. Przy witaminach grupy B jest to jeszcze stosunkowo bezpieczne. Przy witaminie A wraca z powrotem forma. Jednak nadmiar witamin K i D dzia³aj± truj±co.

Spytajcie o to lekarza rodzinnego, on to nam potwierdzi. Wiêc witaminy raczej nale¿y miarkowaæ. Bardziej potrzebne s± na pocz±tku tygodnia ni¿ pod koniec.

Minera³y

Minera³y s± dla go³êbia konieczne. Co one dostarczaj± go³êbiom? W gritach znajduj± siê substancje potrzebne do latania. Kto tego nie dostarczy w go³êbniku przez tygodnie, otrzymuje go³êbie z dalszych lotów po „wycieczkach”, które s³u¿± do ¿erowania w terenie. Dzi¶ mamy wiele mieszanek mineralnych w handlu i zatrzymuj± one szukanie tego przez go³êbie na dachach.

Naturalny ¶rodek

Zachwalamy produkty, które wszystkim smakuj±. S± dodatkami np. sok lub prasowane produkty naturalne. Nale¿± naturalnie tu i herbaty. Trzeba uwa¿aæ by nie by³y popsute. W taki przypadku nie bêdzie to panaceum.

Moje próby nie wykaza³y wymiernych ró¿nic, czy sztuczne witaminy i minera³y s± gorsze od podawanie produktów ro¶linnych. To kwestia mody, dobry hodowca bêdzie podró¿owa³ doskonale podaj±c materia³y dodatkowe z butelki. Problemem jest co podajemy przez wodê pitn±. Czy herbata, czosnek lub inne produkty pij±c, czêsto pij± mniej i to jest przyczyn± wiêkszej szkodliwo¶ci ni¿ pomocy. Wiêc uwaga! Z rzeczami w wodzie. Wszystko to mo¿emy porównaæ do dopingu, wszystko musi byæ z umiarkowaniem. Poleciæ nale¿y dro¿d¿e p³ynne lub suche. One s± bogate w witaminê B a tak¿e w minera³y.

Leczenia podczas lotów

Nie podajê, oprócz preparatów na trichomoniazê , niczego. Z praktyki wiem, ¿e podawanie, w ka¿dy poniedzia³ek antybiotyku, na górne drogi oddechowe wcale niczego nie zatrzymuje. Co to powinno przynie¶æ? Choroba, o ile ona jest, nie mo¿na jej zwalczyæ bo to za ma³o czasu. Jedyne co tym osi±gamy to

mo¿liwo¶æ, ¿e bakterie mog± siê uodparniaæ przeciw temu antybiotykowi. Postêpuje to nienaturalnie prêdko i zawsze najlepszym sposobem jest kontakt z weterynarzem.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl