Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
OPIS CHOROBY
Charakterystyka ogólna:
Ospa go³êbia to choroba wirusowa obserwowana czê¶ciej u go³êbi lotowych ni¿ rasowych. Bardziej podatne s± go³êbie m³ode, doros³e choruj± rzadziej.
Objawy i przebieg choroby:
Wirus ospy go³êbiej powoduje strupowate naro¶la w komórkach b³ony ¶luzowej i skóry. Wirusy ospy wydzielane s± ze ¶lin±, wydzielin± z nosa i ciecz± ³zow±. P³yny te ¶ciekaj± na pod³o¿e, tam zasychaj±, a nastêpnie wraz z kurzem wzniecanym przez go³êbie wznosz± siê w powietrze. Kurz z zarazkami dostaje siê do organizmu go³êbia przez zranienia i mikro uszkodzenia na ciele ptaka. W krwiobiegu wirus rozmna¿a siê, a w koñcu dostaje siê z powrotem do b³ony ¶luzowej lub skóry zewnêtrznej gdzie powoduje powstanie strupowatych naro¶li. Strupiaste ogniska ospy wystêpuj± szczególnie w okolicach skóry niepokrytej piórami: na brzegach oczodo³ów, w okolicach dzioba, na stopach. Infekcja ospy przeradza siê w ciê¿k± chorobê ogóln± gdy dochodzi do bakteryjnego nad ka¿enia krost - wystêpuje wtedy silne ropienie. Zarazki mog± osadzaæ siê w b³onie ¶luzowej nosa i gard³a - powstaj±ce wtedy serowate ¶mierdz±ce naro¶la zatykaj± tchawicê i prze³yk niejednokrotnie prowadz±c do uduszenia lub ¶mierci g³odowej.
Diagnoza:
Ospê skórn± lub b³ony ¶luzowej ³atwo rozpoznaæ po strupowatych naro¶lach. Mikroskopowe badanie zaatakowanych tkanek potwierdza diagnozê. W w±tpliwych przypadkach diagnozê umo¿liwia wyhodowanie wirusa w wysiadywanym jaju kurzym. Pocz±tkowe stadium ospy ³atwo pomyliæ z maleñkimi zranieniami lub ¶ladami po dziobaniu.
Leczenie:
Zasadniczo ospy siê nie leczy. Je¶li strupowate naro¶la i z³ogi doprowadz± do zwê¿enia gard³a nale¿y je ostro¿nie usun±æ, a zajête miejsca pêdzelkowaæ roztworem preparatu OSPAL. W trakcie choroby do wody mo¿na dodawaæ preparat AMOSPAL - zapobiega to rozprzestrzenianiu siê choroby i pomaga w jej zwalczaniu.
Profilaktyka:
Wszystkie go³êbie stada bez objawów chorobowych podlegaj± obowi±zkowemu szczepieniu. Stosuje siê ¿yw± szczepionkê zawieraj±c± os³abione wirusy ospy go³êbiej. Po usuniêciu kilku piór na udzie nanosi siê szczepionkê przy pomocy pêdzla. Po piêciu dniach powinien pojawiæ siê odczyn w tym miejscu - nabrzmienie mieszków. Jest to oznak± dzia³ania szczepionki i tworzenia siê strefy ochronnej. Brak zmian u go³êbi zaszczepionych pierwszy raz oznacza nie przyjêcie siê szczepionki. Szczepienie zapewnia ochronê przed odnowieniem siê infekcji na ca³y rok. Przebyta infekcja ospy nie daje go³êbiowi do¿ywotniej odporno¶ci. W rejonach czêstego wystêpowania zaleca siê stosowanie wiosn± profilaktycznego szczepienia.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl