POCHODZENIE GO£ÊBI 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Go³±b skalny
Go³±b skalny jest ¶rednim ptakiem, d³ugo¶æ wynosi 33 cm. Zamieszkuje pó³nocn± Europê , europejskie i afrykañskie wybrze¿a oraz Bliski i Daleki Wschód. Ptaki wij± gniazda na wie¿ach, ska³ach i urwiskach. Upierzenie go³êbia jest niebieskawoszare, z bia³ym kuprem i dwiema ciemnymi, pod³u¿nymi pasmami na skrzyd³ach oraz metalicznym po³ysku na bokach szyi. Go³±b prowadzi osiad³y tryb ¿ycia, ¿yje w du¿ych gromadach. ¯ywi± siê ró¿nego rodzaju nasionami i owocami oraz odpadkami wyrzucanymi przez ludzi. Ptaki te w Polsce nie s± objête ochron±.

Grzywacz
Grzywacz jest to najwiêkszy go³±b dziko wystêpuj±cy w Polsce, jego d³ugo¶æ wynosi 45 cm.
Upierzenie na piersiach mieni siê metalicznie, na szyi wystêpuje bia³a opaska. Dziób ptaka jest jasno¿ó³ty, skoki s± barwy ciemnoczerwonej. Grzywacz buduje gniazda na wysokich drzewach. Mo¿na go zobaczyæ w parkach i w lasach. Jest ptakiem bardzo p³ochliwym i nieufnym, co oczywi¶cie utrudnia obserwacje.

Sinika
Siniak wymiary tego go³êbia to 30 cm, pióra barwy szarosinej, lotki i sterówki ciemne. Wystêpowanie siniaka jest rzadsze od grzywacza. Go³±b wije gniazda na wysokich drzewach, podobnie jak grzywacz.

Synogarlica
Synogarlica turecka wywodzi siê z Indii. Rozmiary synogarlicy wynosz± 28 cm, pióra o barwie kremowo-popielatej, na szyi wystêpuje czarna pó³obro¿a, bia³o obrze¿ona, skoki koloru czerwonego, dziób ciemny. Chêtnie przebywa w s±siedztwie cz³owieka, ptak pojawi³ siê w Polsce oko³o 1947.

Turkawka
Turkawka jest ma³ym ptakiem o umaszczeniu kremowym, na szyi mo¿na zobaczyæ ciemne paski z delikatnymi, bia³ymi otoczkami. Go³±b osiedla siê w ni¿szych partiach drzew. Ptaka mo¿na zobaczyæ tak jak grzywacza oraz siniaka - w parkach i lasach. Nazwa tego go³êbia wziê³a siê z tego, ¿e wydaje on charakterystyczny d¼wiêk - turkotanie.

Co twierdzi³ Darwin???
Darwin twierdzi³ ¿e pochodzenie go³êbia jest monofiletyczne, oznacza to ¿e wszystkie rasy pochodz± od go³êbia skalnego. Go³±b ten zamieszkuje obszar nabrze¿ne Morza ¦ródziemnego oraz Daleki Wschód a¿ do Japonii. Omawiany ptak przez wiele lat by³ poddawany wp³ywom cz³owieka, co doprowadzi³o do ró¿nych zmian w upierzeniu, wymiarach i budowie go³êbia.
Kolejnym elementem który wp³ywa³ na ró¿ne zmiany w budowie, zachowaniu go³êbi itp. by³y mutacje. Dziêki mutacjom cechy go³êbi uleg³y du¿emu zró¿nicowaniu.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl