Prawa I Obowi±zki Bezrobotnego Czyli co mo¿na a co nie 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Przedstawiam w skrócie informacje na temat procedury rejestracji bezrobotnego oraz jego praw i obowiazków.
Je¶li macie pytania piszcie.
Postaramy sie na nie odpowiedzieæ.

Status bezrobotnego Stan prawny na dzieñ 1 czerwca 2004 r.

Podstawa prawna:

- ustawa z dn. 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2004 r., Nr 99, poz. 1001),

- ustawa z dn. 30 kwietnia 2004 r. o ¶wiadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 120, poz. 1252).

W opracowaniu przedstawiamy obowi±zuj±ce przepisy prawne dotycz±ce osób bezrobotnych. Przepisy te zbiera ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jest to nowy akt prawny, który wchodzi w ¿ycie 1 czerwca 2004 r. Uzupe³nieniem ustawy o promocji zatrudnienia jest ustawa o ¶wiadczeniach przedemerytalnych, czyli pomocy skierowanej do osób starszych, trac±cych pracê w momencie, kiedy nie uzyskali jeszcze uprawnieñ emerytalnych.

Status bezrobotnego

Za bezrobotnego uznaje siê osobê spe³niaj±c± poni¿sze kryteria:

- niezatrudnion± i niewykonuj±c± innej pracy zarobkowej, zdoln± i gotow± do podjêcia zatrudnienia w pe³nym wymiarze czasu pracy obowi±zuj±cym w danym zawodzie lub s³u¿bie albo innej pracy zarobkowej (b±d¼, je¶li jest osob± niepe³nosprawn±, zdoln± i gotow± do podjêcia zatrudnienia co najmniej w po³owie tego wymiaru czasu pracy),

- nieucz±c± siê w szkole, z wyj±tkiem szkó³ dla doros³ych lub szkó³ wy¿szych w systemie wieczorowym albo zaocznym,

- zarejestrowan± w powiatowym urzêdzie pracy,

- poszukuj±c± zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

W rozumieniu ustawy nie jest siê osob± bezrobotn± je¶li nie ukoñczy siê 18 lat. Osob± bezrobotn± nie jest równie¿ kobieta, która ukoñczy³a 60 lat, lub mê¿czyzna, który ukoñczy³ 65 lat (nie s± bezrobotnymi poniewa¿ osi±gnêli wiek emerytalny). Bezrobotnym nie jest osoba uprawniona m.in. do renty lub emerytury, renty socjalnej, zasi³ku sta³ego czy ¶wiadczenia pielêgnacyjnego. Ustawa wymienia jeszcze kilka przypadków, w których danej osobie nie mo¿na nadaæ statusu bezrobotnego, zwi±zanych np. z osi±ganiem okre¶lonych dochodów, posiadaniem nieruchomo¶ci rolnej czy odbywaniem kary pozbawienia wolno¶ci.

Uzyskanie statusu osoby bezrobotnej wi±¿e siê z rejestracj±. Prowadz± j± powiatowe urzêdy pracy. Rejestracja nastêpuje na podstawie dokumentów niezbêdnych do ustalenia statusu i uprawnieñ. Dokumenty przedstawiamy podczas osobistej wizyty w urzêdzie.

[b]Rejestracja
Stan prawny na dzieñ 1 czerwca 2004 r.

Gdzie nale¿y rejestrowaæ siê?

W Powiatowym Urzêdzie Pracy:

1) w sta³ym, lub

2) czasowym miejscu zameldowania, albo

3) w miejscu aktualnego pobytu (osoby, które nie posiadaj± meldunku).

Osoby nie maj±ce meldunku lub posiadaj±ce sta³e zameldowanie w innej miejscowo¶ci ni¿ miejsce czasowego zameldowania sk³adaj± o¶wiadczenie, i¿ nie s± zarejestrowane w innym urzêdzie pracy.

Jakie dokumenty s± wymagane przy rejestracji?

- dowód osobisty,

- legitymacja szkolna lub tymczasowy dowód osobisty (w przypadku niepe³noletnich),

- orygina³y dokumentów potwierdzaj±cych wykszta³cenie (np. ¶wiadectwo, dyplom, za¶wiadczenie o ukoñczeniu kursu),

- ¶wiadectwa pracy i legitymacja ubezpieczeniowa (je¶li osoba pracowa³a wcze¶niej),

- za¶wiadczenie o ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania pracy w okre¶lonym zawodzie,

- osoba niepe³nosprawna przedstawia dodatkowo prawomocne orzeczenie potwierdzaj±ce stopieñ niepe³nosprawno¶ci lub niezdolno¶æ do pracy.

Ka¿dy zarejestrowany bezrobotny ma za³o¿on± kartê rejestracyjn±, w której zapisane s± aktualne dane takie jak: data urodzenia, miejsce zamieszkania, okresy dotychczasowej pracy, terminy stawiania siê w urzêdzie pracy, z³o¿one ju¿ propozycje zatrudnienia lub inne formy udzielonej pomocy.

Najwa¿niejsze obowi±zki bezrobotnego

Bezrobotny ma obowi±zek zg³aszania siê w wyznaczonych terminach w urzêdzie pracy, ¿eby zapoznaæ siê z ofertami pracy i potwierdziæ gotowo¶æ podjêcia pracy. Trzeba o tym pamiêtaæ poniewa¿ osoba, która nie stawi siê w wyznaczonym terminie i w ci±gu 5 dni nie powiadomi o uzasadnionej przyczynie swojej nieobecno¶ci utraci status bezrobotnego na 3 miesi±ce, licz±c od dnia niestawienia siê w urzêdzie.

Bezrobotny ma obowi±zek w ci±gu 7 dni zawiadomiæ powiatowy urz±d pracy o podjêciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub dzia³alno¶ci pozarolniczej oraz o innych okoliczno¶ciach powoduj±cych utratê statusu bezrobotnego albo utratê prawa do zasi³ku.

Bezrobotny, który podj±³ zatrudnienie, inn± pracê zarobkow± lub dzia³alno¶æ gospodarcz± i nie powiadomi³ o tym urzêdu pracy podlega karze grzywny.

Uprawnienia

Z jakich form pomocy korzysta osoba zarejestrowana w PUP?

• Bezrobotny otrzymuje za¶wiadczenie o uprawnieniach do ¶wiadczeñ zdrowotnych. Daje ona prawo do ¶wiadczeñ zdrowotnych, na takich samych zasadach jak wszyscy ubezpieczeni, zarówno bezrobotnemu, jak i cz³onkom jego rodziny. Urz±d pracy odprowadza za bezrobotnego sk³adkê na ubezpieczenie zdrowotne. Uprawnienie to obejmuje tak¿e osoby, które nie maj± prawa do pobierania zasi³ku, jak te¿ cz³onków rodzin tych osób.

• Mo¿e korzystaæ z informacji o wolnych miejscach pracy, które posiada urz±d pracy, oraz z organizowanego przez urz±d i wspó³pracuj±ce z nim placówki, poradnictwa zawodowego.

• Mo¿e byæ skierowana przez urz±d pracy na szkolenie lub korzystaæ z innych form pomocy (instrumentów rynku pracy - szerzej omówione zostan± w rozdziale: Promocja zatrudnienia - aktywne formy walki z bezrobociem).

• Ma prawo do zasi³ku dla bezrobotnych.

Kto mo¿e otrzymaæ zasi³ek dla bezrobotnych?

Aby otrzymaæ zasi³ek zarejestrowany bezrobotny musi spe³niæ dwa warunki :

1) nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji szkolenia, sta¿u, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, prac interwencyjnych lub robót publicznych, oraz

2) w okresie 18 miesiêcy poprzedzaj±cych dzieñ zarejestrowania w urzêdzie pracy, ³±cznie przez okres co najmniej 365 dni, by³ zatrudniony, pracowa³ lub prowadzi³ inn± dzia³alno¶æ zwi±zan± z osi±ganiem odpowiedniego dochodu i odprowadzaniem sk³adek na Fundusz Pracy lub ubezpieczenia spo³eczne (ustawa o promocji zatrudnienia w artykule 71 dok³adnie okre¶la wymagane okresy, formy zatrudnienia czy rodzaje wykonywanej pracy oraz wymagane dochody i sk³adki - zastosowane powy¿ej okre¶lenie jest skrótem i w konkretnej sytuacji nale¿y odnie¶æ siê do szczegó³owego zapisu ustawy).

Prawo do zasi³ku, po spe³nieniu powy¿szych warunków, przys³uguje osobie bezrobotnej za ka¿dy dzieñ kalendarzowy po up³ywie 7 dni od dnia zarejestrowania w urzêdzie pracy.

Ustawa, w artykule 75, opisuje równie¿ sytuacje, w których nie jest przyznawany zasi³ek. Do zasi³ku nie ma np. prawa bezrobotny, który odmówi³ bez uzasadnionej przyczyny przyjêcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, sta¿u, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych. Osoba taka odzyskuje prawo do zasi³ku po up³ywie 90 dni. Z kolei osoba, która po ustaniu zatrudnienia pobiera ¶wiadczenie szkoleniowe, nabywa uprawnienia do zasi³ku dopiero po zakoñczeniu okresu pobierania tego ¶wiadczenia. Oczywi¶cie w obu przypadkach, osoby zainteresowane nadal musz± spe³niaæ dwa opisane wy¿ej warunki oraz posiadaæ status osoby bezrobotnej.

Ile wynosi zasi³ek?

Po wej¶ciu w ¿ycie nowych przepisów o promocji zatrudnienia, czyli od 1 czerwca 2004 r., wysoko¶æ zasi³ku dla bezrobotnych wynosi 504,20 z³. Ta kwota obowi±zuje ju¿ od 1 marca 2004 r., kiedy odby³a siê ostatnia waloryzacja zasi³ku dla bezrobotnych, wg starych zasad.

Powy¿sza, podstawowa kwota zasi³ku (okre¶lona w art. 72, ust. 1), jest punktem wyj¶cia dla zmniejszonego lub zwiêkszonego zasi³ku (a tak¿e dodatków szkoleniowych czy stypendiów). Bezrobotnemu, którego udokumentowany okres uprawniaj±cy do zasi³ku wynosi mniej ni¿ 5 lat, zasi³ek wyp³acony zostanie w wysoko¶ci 80% podstawowej kwoty zasi³ku. Z kolei bezrobotny, którego okres uprawniaj±cy do zasi³ku wyniesie co najmniej 20 lat, otrzyma wiêksze wsparcie - 120% podstawowej kwoty zasi³ku. Kwoty zaokr±glane s± w górê do 10 groszy. Bezrobotni legitymuj±cy siê okresem od 5 do 20 lat otrzymuj± 100% podstawowej kwoty zasi³ku.

Okresy uprawniaj±ce do zasi³ku wyliczone s± w ustawie w kilku miejscach. S± to m.in. okresy zatrudnienia, wykonywania pracy lub prowadzenia innej dzia³alno¶ci zwi±zanej z osi±ganiem odpowiedniego dochodu i odprowadzaniem sk³adek na Fundusz Pracy lub ubezpieczenia spo³eczne, wyró¿nione w art. 71 (ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 5, ust. 7). Zalicza siê do nich równie¿ m.in. okres pobierania gwarantowanego zasi³ku okresowego lub okres urlopu bezp³atnego udzielonego matce opiekuj±cej siê ma³ym dzieckiem (art. 72, ust. 4). Liczone s± te¿ okresy podlegania zaopatrzeniu emerytalnemu (art. 72, ust. 5) oraz okresy pracy za granic± (te ostatnie wymienia art. 89).

Okres pobierania zasi³ku

Zale¿ny jest od stopy bezrobocia, która wystêpuje na terenie dzia³ania powiatowego urzêdu pracy. Zasi³ki wyp³acane s± przez 6, 12 lub 18 miesiêcy.

6 miesiêcy - pobieraæ bêdzie zasi³ek bezrobotny zamieszkuj±cy w okresie pobierania zasi³ku na obszarze dzia³ania powiatowego urzêdu pracy, je¿eli stopa bezrobocia na tym obszarze w dniu 30 czerwca roku poprzedzaj±cego dzieñ nabycia prawa do zasi³ku nie przekracza³a 125% przeciêtnej stopy bezrobocia w kraju.

12 miesiêcy - je¶li stopa bezrobocia na obszarze dzia³ania danego PUP, przekracza³a 125% przeciêtnej stopy bezrobocia w kraju.

18 miesiêcy - je¶li stopa bezrobocia na tym obszarze przekracza³a dwukrotnie przeciêtn± stopê bezrobocia i jednocze¶nie bezrobotny udokumentowa³ co najmniej 20-letni okres uprawniaj±cy do zasi³ku.

Przeciêtna stopa bezrobocia w kraju, oraz stopa bezrobocia na terenia poszczególnych powiatów og³aszana jest przez Prezesa G³ównego Urzêdu Statystycznego.

Je¿eli w okresie pobierania zasi³ku miejscowo¶æ zamieszkania bezrobotnego zostanie objêta dzia³aniem innego powiatowego urzêdu pracy, to d³ugo¶æ pobierania zasi³ku pozostanie ta sama.

Zasi³ek przez okres 12 miesiêcy otrzyma osoba bezrobotna powy¿ej 50 roku ¿ycia, która udokumentuje co najmniej 20-letni okres uprawniaj±cy do zasi³ku.

Zasi³ek dla bezrobotnych, przez okres 18 miesiêcy otrzymywaæ bêdzie bezrobotny, maj±cy na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, je¶li ma³¿onek bezrobotnego jest równie¿ bezrobotny i utraci³ prawo do zasi³ku z powodu up³ywu terminu jego pobierania. Ta utrata musi nast±piæ po dniu nabycia prawa do zasi³ku przez bezrobotnego (czyli okresy pobierania zasi³ków przez ma³¿onków musz± siê nak³adaæ).

¦wiadczenie przedemerytalne

Najwa¿niejsze regulacje dotycz±ce ¶wiadczeñ przedemerytalnych wchodz± w ¿ycie 1 sierpnia 2004 r. Od tego dnia ¶wiadczenia przyznawane s± na nowych, bardziej rygorystycznych ni¿ do tej pory zasadach. Osoby, którym przyznano ¶wiadczenia na podstawie poprzednio obowi±zuj±cych przepisów, zachowuj± swoje uprawnienia. Od 1 sierpnia 2004 r. obs³ugê ¶wiadczeñ przedemerytalnych przejmuje od urzêdów pracy Zak³ad Ubezpieczeñ Spo³ecznych.

Prawo do ¶wiadczenia przedemerytalnego przys³uguje osobie, która:

1) do dnia rozwi±zania stosunku pracy lub stosunku s³u¿bowego z powodu likwidacji pracodawcy lub niewyp³acalno¶ci pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeñ pracowniczych w razie niewyp³acalno¶ci pracodawcy, u którego by³a zatrudniona lub pozostawa³a w stosunku s³u¿bowym przez okres nie krótszy ni¿ 6 miesiêcy, ukoñczy³a co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mê¿czyzna i posiada okres uprawniaj±cy do emerytury, wynosz±cy co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mê¿czyzn, lub

2) do dnia rozwi±zania stosunku pracy lub stosunku s³u¿bowego z przyczyn dotycz±cych zak³adu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001), (...) w którym by³a zatrudniona przez okres nie krótszy ni¿ 6 miesiêcy, ukoñczy³a co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mê¿czyzna oraz posiada okres uprawniaj±cy do emerytury, wynosz±cy co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mê¿czyzn, lub

3) do dnia og³oszenia upad³o¶ci prowadzi³a nieprzerwanie i przez okres nie krótszy ni¿ 24 miesi±ce pozarolnicz± dzia³alno¶æ, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 13 pa¼dziernika 1998 r. o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z pó¼n. zm.), (...) i za ten okres op³aci³a sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne oraz do dnia og³oszenia upad³o¶ci ukoñczy³a co najmniej 56 lat - kobieta i 61 lat - mê¿czyzna i posiada okres uprawniaj±cy do emerytury wynosz±cy co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mê¿czyzn, lub

4) zarejestrowa³a siê we w³a¶ciwym powiatowym urzêdzie pracy w ci±gu 30 dni od dnia ustania prawa do renty z tytu³u niezdolno¶ci do pracy, pobieranej nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat, i do dnia, w którym usta³o prawo do renty, ukoñczy³a co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mê¿czyzna i osi±gnê³a okres uprawniaj±cy do emerytury wynosz±cy co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mê¿czyzn, lub

5) do dnia rozwi±zania stosunku pracy z przyczyn dotycz±cych zak³adu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, w którym by³a zatrudniona przez okres nie krótszy ni¿ 6 miesiêcy, posiada okres uprawniaj±cy do emerytury, wynosz±cy co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mê¿czyzn, lub

6) do dnia 31 grudnia roku poprzedzaj±cego rozwi±zanie stosunku pracy lub stosunku s³u¿bowego, z powodu likwidacji pracodawcy lub niewyp³acalno¶ci pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeñ pracowniczych w razie niewyp³acalno¶ci pracodawcy, u którego by³a zatrudniona lub pozostawa³a w stosunku s³u¿bowym przez okres nie krótszy ni¿ 6 miesiêcy, posiada³a okres uprawniaj±cy do emerytury wynosz±cy co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mê¿czyzn.

Aby otrzymaæ ¶wiadczenie, osoba spe³niaj±ca jeden z podanych wy¿ej warunków, musi zarejestrowaæ siê w urzêdzie pracy, uzyskaæ status osoby bezrobotnej i prawo do zasi³ku. Po up³ywie 6 miesiêcy pobierania zasi³ku uzyskujemy prawo do ¶wiadczenia je¶li:

- nadal jeste¶my zarejestrowani jako bezrobotni,

- w okresie pobierania zasi³ku nie odmówili¶my bez uzasadnionej przyczyny przyjêcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Nale¿y te¿ z³o¿yæ wniosek do Zak³adu Ubezpieczeñ Spo³ecznych (do oddzia³u ZUS w miejscu zamieszkania). Wniosek sk³adamy w terminie nieprzekraczaj±cym 30 dni od dnia wydania przez urz±d pracy dokumentu po¶wiadczaj±cego 6-miesiêczny okres pobierania zasi³ku dla bezrobotnych.

Wysoko¶æ ¶wiadczenia przedemerytalnego - 670 z³ miesiêcznie (dotyczy ¶wiadczeñ przyznawanych od 1 sierpnia 2004 r.)

Promocja zatrudnienia - aktywne formy walki z bezrobocie

Ustawa o promocji zatrudnienia, ju¿ w swoim tytule prezentuje nowe podej¶cie do pomagania bezrobotnym (poprzednia regulacja nazywa³a siê: ustawa o zatrudnieniu i przeciwdzia³aniu bezrobociu). Wsparcie dla osób nieradz±cych sobie na rynku pracy ma byæ aktywne: powinno oferowaæ mo¿liwo¶ci szkoleñ, przekwalifikowania zawodowego, wspomagaæ tworzenie nowych miejsc pracy, umo¿liwiaæ elastyczno¶æ w podej¶ciu do zatrudnienia, u³atwiaæ znalezienie pracy osobom znajduj±cym siê w szczególnie trudnej sytuacji. W momencie wej¶cia w ¿ycie nowych przepisów trudno jest okre¶liæ jaka bêdzie ich skuteczno¶æ oraz czy znajd± siê wystarczaj±ce ¶rodki na przewidziane w ustawie aktywne formy walki z bezrobociem. Warto jednak wiedzieæ, ¿e mo¿liwo¶ci takie istniej± oraz orientowaæ siê kogo i w jakich sytuacjach dotycz±. Poni¿ej prezentujemy niektóre z nich.

Szkolenia, poradnictwo, po¶rednictwo - us³ugi rynku pracy

Osoba bezrobotna mo¿e zostaæ skierowana na szkolenie. Szkolenie daje mo¿liwo¶æ nabycia kwalifikacji zawodowych (w przypadku braku kwalifikacji) lub zmiany/uzupe³nienia kwalifikacji (je¶li np. z naszymi dotychczasowymi kwalifikacjami nie mo¿emy znale¼æ zatrudnienia). Szkolenie mo¿e równie¿ dotyczyæ aktywnego poszukiwania pracy. Bezrobotnemu skierowanemu na szkolenie przys³uguje dodatek szkoleniowy w wysoko¶ci 20% podstawowej kwoty zasi³ku (patrz rozdzia³: Ile wynosi zasi³ek?). Nale¿y pamiêtaæ, ¿e osoba, która z w³asnej winy nie ukoñczy szkolenia, jest zobowi±zana do zwrotu jego kosztów. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy powodem nieukoñczenia szkolenia by³o podjêcie pracy.

Poradnictwo zawodowe ¶wiadczone jest w formie porad indywidualnych i grupowych. Z poradnictwa mog± korzystaæ zarówno bezrobotni (czyli osoby spe³niaj±ce kryteria podane w rozdziale: Status bezrobotnego) jak i osoby poszukuj±ce pracy. Polega ono na pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu lub odpowiedniej oferty. W ramach poradnictwa osoba korzystaj±ca z pomocy mo¿e np. zostaæ skierowana na specjalistyczne badania umo¿liwiaj±ce wydanie opinii o przydatno¶ci do okre¶lonego zawodu czy stanowiska. Koszty badañ pokryje urz±d pracy.

Po¶rednictwo pracy prowadzone jest nieodp³atnie, przez urzêdy pracy, agencje po¶rednictwa oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Placówki prowadz±ce po¶rednictwo zbieraj± oferty od pracodawców, inicjuj± równie¿ kontakty pracodawców z bezrobotnymi i poszukuj±cymi pracy. Prowadzenie po¶rednictwa obejmuje te¿ informowanie bezrobotnych o przys³uguj±cych im prawach i o ich obowi±zkach.

Us³ugi EURES (sieæ EURES - sieæ europejskich s³u¿b zatrudnienia) polegaj± na pomocy osobom bezrobotnym i poszukuj±cym pracy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia na obszarze Unii Europejskiej i krajów z którymi UE zawar³a umowy o swobodnym przep³ywie osób. Pamiêtaæ jednak nale¿y, ¿e tylko niektóre kraje UE otworzy³y swoje rynki pracy (Wlk. Brytania, Irlandia, Szwecja), pozosta³e kraje wprowadzi³y okresy przej¶ciowe na ich otwarcie.

Aktywne wsparcie finansowe - instrumenty rynku pracy

Dodatek aktywizacyjny. Przyznawany jest bezrobotnemu uprawnionemu do zasi³ku (patrz rozdzia³: Kto mo¿e otrzymaæ zasi³ek dla bezrobotnych), w dwóch sytuacjach:

1) je¶li na podstawie skierowania urzêdu podejmuje zatrudnienie w niepe³nym wymiarze czasu pracy, a jego wynagrodzenie jest ni¿sze od minimalnego wynagrodzenia za pracê. W tym przypadku dodatek powinien uzupe³niæ wynagrodzenie do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Dodatek nie mo¿e jednak przekroczyæ 50% zasi³ku dla bezrobotnych. Przys³uguje przez okres w jakim wyp³acany by³by zasi³ek;

2) podejmuje zatrudnienie lub inn± pracê zarobkow± z w³asnej inicjatywy. Wysoko¶æ dodatku wynosi w tej sytuacji 30% zasi³ku. Przys³uguje przez po³owê okresu w jakim przys³ugiwa³by zasi³ek.

Dotacja na rozpoczêcie dzia³alno¶ci. Przyznawana jest jednorazowo bezrobotnemu, podejmuj±cemu dzia³alno¶æ gospodarcz±. Jej wysoko¶æ nie mo¿e przekroczyæ 500% przeciêtnego wynagrodzenia. Wykorzystana pomoc nie podlega zwrotowi - nie jest to po¿yczka tylko dotacja.

Refundacja kosztów wyposa¿enia i doposa¿enia stanowiska pracy. Tak± refundacjê mo¿e otrzymaæ pracodawca, który zatrudnia (przez 12 miesiêcy w pe³nym wymiarze czasu pracy) skierowanego do pracy bezrobotnego. Wysoko¶æ refundacji okre¶la umowa zawarta z urzêdem pracy. Refundacja nie mo¿e jednak przekroczyæ 300% przeciêtnego wynagrodzenia.

Zwrot kosztów przejazdów i kosztów zakwaterowania. Dotyczy sytuacji kiedy osoba bezrobotna podejmuje zatrudnienie (rozpoczyna sta¿, uczestniczy w szkoleniu) na podstawie skierowania urzêdu pracy poza miejscem zamieszkania. Zwrot nie zostanie przyznany je¶li wynagrodzenie uzyskiwane przez zainteresowanego przekracza 200% minimalnego wynagrodzenia za pracê. W przypadku zwrotu kosztów zakwaterowania czas dojazdu i powrotu do miejsca sta³ego zamieszkania musi wynosiæ ponad 3 godziny (i w zwi±zku z tym skierowany decyduje siê na zakwaterowanie w miejscowo¶ci, w której podejmuje pracê).

[/b][size=18][/size][b][/b]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl