S³oneczna alternatywa, czyli organiczne ogniwa s³oneczne 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Jako ¿e koszty produkcji energii elektrycznej wci±¿ rosn±, bran¿a energetyczna w poszukiwaniu tañszych ¼róde³, zwróci³a uwagê na energiê odnawialn±. Obecnie korzystanie z najbardziej rozpowszechnionego z tych ¼róde³ – s³oñca – jest ograniczone ze wzglêdu na wysokie koszty produkcji tradycyjnych, opartych na krzemie ogniw s³onecznych.

Wprowadzenie ogniw organicznych wykonanych z tañszych materia³ów, o wiêkszej elastyczno¶ci i wyj±tkowo lekkich, mog³oby stanowiæ zachêtê do otwarcia nowych rynków dla energii s³onecznej. Energia taka mog³aby zasilaæ metki pracuj±ce w systemach identyfikacji radiowej (RFID), przeno¶ne odtwarzacze mp3 oraz laptopy. Naukowcy z Georgia Institute of Technology opracowali nowe podej¶cie do wytwarzania lekkich ogniw s³onecznych. Dziêki zastosowaniu substancji o nazwie pentacen, badacze s± zdolni przetwarzaæ promieniowanie s³oneczne na pr±d elektryczny, z wiêksz± ni¿ dotychczas sprawno¶ci±. Podczas badañ energiê s³oneczn± uda³o siê przetworzyæ ze sprawno¶ci± 3,4%, jednak naukowcy wierz±, ¿e w najbli¿szej przysz³o¶ci sprawno¶æ powinna osi±gn±æ 5%.

W przeciwieñstwie do innych materia³ów stosowanych do budowy ogniw, pentacen ma budowê krystaliczn±, co czyni go wyj±tkowo dobrym surowcem do produkcji ogniw s³onecznych. Inaczej ni¿ to ma miejsce w materia³ach amorficznych, regularne uszeregowanie atomów w krysztale sprzyja swobodniejszemu ruchowi elektronów wewn±trz struktury. Grupa badawcza w sk³adzie: Bernard Kippelen, Seunghyup Yoo oraz Benoit Domercq u¿y³a pentacenu, w kombinacji z wêglem C60, podczas gdy wcze¶niejsze próby prowadzone przez inne zespo³y, dotyczy³y ³±czenia pentacenu z metalem, a nie z moleku³± organiczn±, jak± jest C60. „Ogniwa metal-pentacen maj± wyj±tkowo nisk± sprawno¶æ” powiedzia³ Kippelen. „My zdecydowali¶my siê u¿yæ kombinacji organicznej ze wzglêdu na to, ¿e mo¿e ona generowaæ wiêkszy pr±d”.

Dobrze opracowane, solarne ogniwa organiczne mog± zrewolucjonizowaæ przemys³ energetyczny. Elastyczno¶æ i niewielki ciê¿ar pozwol± na umieszczanie ich prawie wszêdzie, pocz±wszy od poszyæ namiotów – by dawa³y energiê ich mieszkañcom, zakoñczywszy na tkaninach ubrañ, mog±cych zasilaæ niewielkie urz±dzenia elektroniczne. Póki co, obecna technologia jest przynajmniej o piêæ lat ‘do tylu’ w stosunku do planów zastosowañ mieszkaniowych, powiedzia³ Kippelen. Jednak przewiduje on, ¿e w przeci±gu dwóch najbli¿szych lat, ogniwa bêd± w stanie zasilaæ miniaturowe urz±dzenia, takie jak metki RFID (stosowane obecnie m.in. do znakowania cenniejszych towarów w sklepach).

informacjê poda³a: automatyka.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl