Shadow of the Vampire 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Niezmiernie ch³odno i jak_zawsze_ponuro polecam.

Cieñ wampira w re¿yserii Eliasa Merhige jest kolejnym (ostatnim?) filmem zainspirowanym Saymfoni± grozy Friedricha Murnaua. Produkcja ta nie jest jednak kolejn± ekranizacj± tego samego scenariusza, jak to mia³o miejsce w wypadku Nosferatu the Vampyre, co re¿yserowi siê bardzo chwali.

Tym razem centraln± postaci± nie jest wampir, choæ jest on niejako narzuconym tematem opowie¶ci. Film skupia siê na postaci Friedricha Murnaua - re¿ysera - a akcja dzieje siê na planie filmowym Symfonii grozy w roku 1921. Mamy okazjê zajrzeæ poza kadr kamery* Murnaua, zobaczyæ kulisy i okoliczno¶ci powstania filmu, a to w³a¶nie otoczka wokó³ tej produkcji jest bardzo interesuj±ca. Ogromna tajemnica, dziwne zachowania re¿ysera i ci±g³e w±tpliwo¶ci cz³onków ekipy filmowej tworz± uczucie napiêcia. Element grozy pojawia siê wraz z pojawieniem siê odtwórcy roli wampira - Maxem Schreckiem. Wielce uzdolniony aktor, który, by pe³niej wczuæ siê w rolê, na d³ugo przed rozpoczêciem zdjêæ przyzwyczaja³ siê do zachowañ wampira, jego nawyków i manieryzmów. Max Schreck nie pozwala ogl±daæ siê innym cz³onkom ekipy bez swojej wampirycznej charakteryzacji i do³±cza do nich tylko po zmroku. Tak d³ugo jak krêcony jest film, dla niego nie ma Maxa Schrecka, jest tylko Hrabia Orlok (=Drakula)... tak przynajmniej charakteryzuje go re¿yser.

Jednak, tak na prawdê, groza wywo³ana przez ten film nie dorasta do piêt niememu orygina³owi. Cieñ wampira jest niesamowity nie dlatego, ¿e przyprawia o dreszcze. Jego najwiêkszym atutem jest postaæ g³ównego bohatera - Friedricha Murnaua - fantastycznie odegrana przez Johna Malkovicha. Murnau jest ukazany jako geniusz - wizjoner i artysta wielkiego formatu. Jego ekipa martwi siê bo ich re¿yser nie mówi im praktycznie nic o swoich planach, jednak wszyscy ufaj± mu i wykonuj± jego polecenia bo... on ma wizjê.
Murnau wie co robi - zostawia swój ¶lad w historii, jest gotów po¶wiêciæ bardzo du¿o, zaryzykowaæ pakt z potworem by ukoñczyæ swe dzie³o. Jego wizjê i determinacjê najpe³niej widaæ w ostatniej scenie filmu - jednocze¶nie ostatnim miejscu, w którym ³±czy siê on z Symfoni± grozy - w scenie ¶mierci wampira.

Film bez w±tpienia jest bardzo dobry, sprawnie buduje napiêcie prowadz±c do wielkiego fina³u, wielkiego rozwi±zania, zwieñczenia wielkiego dzie³a. Polecam zw³aszcza tym, dla których wyroczni± w sprawach wampirów jest Anna Rice b±d¼ White Wolf. **

Jako ciekawostke polecê wam scenê, w której Murnauowy wampir wypowiada siê na planie filmowym na temat Drakuli Brama Stokera i jego Drakuli.

* chcocia¿, w³a¶nie Murnau w Cieniu wampira mówi, ¿e wszystko co jest poza kadrem, nie istnieje
** ta uwaga dotyczy te¿ powie¶ci Brama Stokera i wszystkich jej ekranizacji :]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl