Wizyta hakera 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

14 i 15 lutego 2005 r. w warszawskim hotelu Sheraton podczas konferencji "IDC IT Security Roadshow CEE 2005", która w ca³o¶ci po¶wiêcona bêdzie problemom bezpieczeñstwa IT oraz podczas warsztatów skierowanych do przedstawicieli firm i organizacji dzia³aj±cych w sektorze finansów i bankowo¶ci bêdzie go¶ci³ Kevin Mitnick – najs³ynniejszy haker ¶wiata. Ws³awi³ siê m.in. opracowaniem metody uzyskiwania bezp³atnych po³±czeñ telefonicznych, w³amaniami do sieci komputerowych najwiêkszych firm, w tym NASA oraz przechwyceniem 20 000 numerów kart kredytowych. Przez wiele lat by³ poszukiwany przed FBI. W Polsce zaplanowa³ dwie prezentacje. Pierwsz± podczas konferencji: "Sztuka manipulacji: czy mo¿esz zostaæ zmanipulowany?", a podczas warsztatów: "Obrona przed in¿ynieri± socjologiczn±, czyli jak nie ujawniaæ informacji".

Przypominamy historiê Kevina Mitnicka.

1963 - Kevin Mitnick urodzi³ siê i wychowa³ siê w Detroit. W ¶rodowisku hakerów dosta³ pseudonim Condor.

1978 - Kevin Mitnick zaistnia³ w ¶wiatku hakerów. Wtedy to Lewis DePayne, pseudonim "Roscoe", skontaktowa³ siê z nim przy pomocy amatorskiego radia, gdy us³ysza³, jak kto¶ przechwala siê, ¿e wykona³ nielegalne po³±czenie miêdzymiastowe, u¿ywaj±c wykradzionych kodów przedsiêbiorstwa telefonicznego MCI. W latach 70-tych XX wieku nikt nie strzeg³ dostêpu do sieci telefonicznych. Nie by³o skomputeryzowanych central oraz ¿adnej ochrony. Mo¿na by³o dzwoniæ za darmo w dowolne miejsce na ¶wiecie. By³ to ¶wiat, który czeka³ tylko na to, by go spenetrowaæ.

Pocz±tek lat 80-tych - przedsiêbiorstwa telefoniczne zaczê³y stosowaæ centrale komputerowe. Wtedy Mitnick i koledzy odkryli Arpanet, poprzednika dzisiejszego Internetu. Kevin zacz±³ od w³amania siê do systemu komputerowego we w³asnej szkole. Wtedy przyj±³ pseudonim "Condor", wziêty z filmu "Trzy Dni Kondora".

1981 - pocz±tek k³opotów Mitnicka, z DePaynem i jeszcze jednym hakerem postanowili w³amaæ siê do g³ównego komputera firmy Pacific Bell, mieszcz±cego siê w centrum Los Angeles. Ca³a trójka na grzebanie w pojemnikach na ¶mieci Pacific Bell je¼dzi³a do¶æ czêsto, dziêki czemu nauczyli siê wszystkiego, czego mo¿na siê nauczyæ, ze znajdowanych w ¶mieciach starych podrêczników technicznych i list pracowników przedsiêbiorstwa.

1985 - Kevin zapisa³ siê na zajêcia w centrum Kszta³cenia Komputerowego w Los Angeles. Tam pozna³ Bonnie Vitello z któr± zamieszka³. W nastêpnym roku Mitnick wszed³ do NCSC - Narodowego Centrum Bezpieczeñstwa Komputerowego, udaj±c pracownika technicznego. Od jednej z zatrudnionych osób uda³o mu siê wy³udziæ has³o. Na tydzieñ przed planowanym ma³¿eñstwem mieszkanie Bonnie zosta³o przeszukane przez policjê, która zajê³a komputer, modem, dyskietki i wszystkie podrêczniki komputerowe. Kevin "zabawi³ siê" oprogramowaniem przedsiêbiorstwa programistycznego Santa Cruz Operation, które wyprodukowa³o jedn± z wersji systemu operacyjnego UNIX dostosowan± do pracy na komputerach osobistych. Administratorzy systemu obawiali siê, ¿e Kevin móg³by ukra¶æ nale¿±c± do nich niekomercyjn± wersjê programu. Z punktu widzenia Santa Cruz Operation sytuacja by³a powa¿na, w grê wchodzi³y setki tysiêcy dolarów, nie mówi±c ju¿ o reputacji przedsiêbiorstwa. SCO próbowa³a dogadaæ siê z Mitnickem, otrzyma³ on nawet w³asne has³o ("hacker"). Zgodzi³a siê nie podawaæ sprawy do s±du, w zamian za informacje o metodzie w³amania. W koñcu, powiadomili jednak o poczynaniach Kevina policjê. Odszukanie w Thousand Oaks adresu Bonnie, sk±d dokonywano po³±czeñ telefonicznych nie by³o trudne. A¿ do tej chwili Kevin mia³ czyst± "doros³±" kartotekê. Zosta³ oskar¿ony o bezprawne wej¶cie do komputera - kategoria przestêpstwa o niewielkiej szkodliwo¶ci spo³ecznej. Jego prawnikowi uda³o siê zbiæ kategoriê do "przewinienia", za które Kevin zosta³ skazany na 36 miesiêcy nadzoru s±dowego. Musia³ te¿ zgodziæ siê na spotkanie z operatorem systemu Santa Cruz Operation, który chcia³ wypytaæ go o dziury znalezione przez Kevina w ich systemie zabezpieczeñ.

1987 - Kevin i Bonnie pobrali siê w Woodland Hills.

1988 - Lenny DiCicco doniós³ na niego agentom federalnym. Obydwaj mieli ze sob± parê naprawdê powa¿nych przygód hakerskich. Ca³ymi miesi±cami siedzieli w Easynet, wewnêtrznej sieci komputerowej Digital Equipment. Chcieli dostaæ siê do kodu systemu operacyjnego VMS, wysoce cenionego trofeum hackerskiego, który by³ zainstalowany na milionach komputerów na ca³ym ¶wiecie. Dzia³aj±c razem w³amali siê do firmy DEC w Massachusetts. To by³ majstersztyk. Mitnick pracowa³ na dwóch komputerach na raz. Jeden z nich u¿ywany by³ do w³amywania siê, drugi do mylenia pogoni. Kevina zabrano do Federalnego zak³adu Karnego Terminal Island w San Pedro. W momencie aresztowania Kevin i Bonnie posiadali dwa samochody oraz 2.377 dolarów na koncie. Tak, ¿e nie by³o widaæ by Kevin odnosi³ jakie¶ korzy¶ci maj±tkowe z hackingu. Zatrzymano go w celi o szczególnym nadzorze, bez mo¿liwo¶ci zwolnienia za kaucj±. Nie wolno mu by³o korzystaæ z telefonu. Na przes³uchaniu w sprawie kaucji Sêdzia nazwa³ go "wielkim, ale to wielkim zagro¿eniem dla spo³eczeñstwa".

1990 - Bonnie wnios³a pozew o rozwód. Kevin zapisa³ siê tak¿e na Uniwersytet Nevady w Las Vegas, chodzi³ na kursy ¿ywienia, tenisa i poradnictwa dietetycznego. Dosta³ pracê w przedsiêbiorstwie o nazwie "Passkey Industries", gdzie wykonywa³ niezbyt skomplikowane prace na komputerze.

1991 - znowu zaczê³a prze¶ladowaæ go w³asna przesz³o¶æ, a to za spraw± ksi±¿ki autorstwa Katie Hafner i Johna Markoffa pt. "Cyberpunk", która opisywa³a w czarnych kolorach, wyczyny Kevina w sieci. Da³a mu ona uznanie, którego zarazem pragn±³ i od którego chcia³by siê wyzwoliæ. Wiedzia³, ¿e ukazanie siê ksi±¿ki likwidowa³o wszelkie szansê uwolnienia siê kiedykolwiek od dawnych przestêpstw i nieszczê¶æ. Z drugiej strony, s³awa dawa³a mu pozycjê, na swój sposób by³ gwiazd±. Pó³ roku po ukazaniu siê Cyberpunka Kevin wzi±³ udzia³ w konferencji zorganizowanej przez Digital Eqipment Computer Users Society, wp³ywow± organizacjê skupiaj±c± oko³o 110 000 u¿ytkowników na ca³ym ¶wiecie.

1992 – TelTec – firma, w której pracowa³ popad³a w k³opoty. W³a¶cicieli aresztowano na podstawie podejrzenia o nielegalne wdarcie siê do komputerów TRW w celu wykradzenia danych finansowych. Wype³niaj±c czê¶æ uk³adu, na który poszli z policj±, wskazali na Kevina - który natychmiast siê ulotni³. W tym czasie FBI wpad³o na bardzo sprytny pomys³, aby do ³apania hackerów zatrudniæ hackera. Tak te¿ zrobili, zwerbowali Justina Petersona, który by³ ¶cigany za oszustwa pocztowe, komputerowe, kradzie¿e itp., ale który posiad³ równie¿ do¶æ spor± wiedzê techniczn±. Pomys³ wypali³. Peterson pomóg³ z³apaæ i odnale¼æ komputer, na którym znajdowa³y siê tajne informacje Kevina Poulsena. Teraz FBI chcia³o, by Peterson pomóg³ im odnale¼æ Kevina. Kiedy latem 1992 roku Peterson zacz±³ namierzaæ Kevina, ten jeszcze nie otrz±sn± siê po ¶mierci Adama. Poniewa¿, nie uda³o siê jeszcze ustaliæ, kto siê przyczyni³ do jego ¶mierci, Kevin próbowa³ sam odpowiedzieæ na kilka pytañ dziêki hacingowi. W tym czasie Kevin trzyma³ siê blisko przyjació³ z dawnych czasów, m.in. DePayne`a. Peterson próbowa³ siê wkrêciæ w ich towarzystwo, nawet mu siê to czê¶ciowo uda³o, ale nie trzeba by³o du¿o czasu, by Kevin i Lewis zorientowali siê, co jest grane. Bardziej ich to jednak rozbawi³o ni¿ zaniepokoi³o. We wrze¶niu 1992 roku, FBI opieraj±c siê przede wszystkim na tym, co dowiedzia³o siê o Kevinie od Petersona, zrobi³o nalot na mieszkanie Kevina i DePayne`a ale nie by³o go w domu. W listopadzie wydano nakaz jego aresztowania pod zarzutem z³amania postanowieñ warunkowego zwolnienia, polegaj±cym na nielegalnym po³±czeniu siê do komputerów Pac Ball.

1989 i 1990 - siedzia³ w Federalnym Obozie Wiêziennym w Lompoc.

1994 - marzenia Kevina o cichym ¿yciu zosta³y zniweczone. Tego dnia stare zdjêcie Kevina z 1988 roku pojawi³o siê na pierwszej stronie New York Timesa. Towarzyszy³ mu artyku³ Johna Markoffa zatytu³owany: "Najbardziej poszukiwany cybernetyczny przestêpca. Hacker wymyka siê po¶cigowi FBI". Od czasu "Cyberpunka" Markoff nie zwraca³ specjalnie uwagi na Kevina Mitnicka. Ale w pocz±tkach 1994 roku, zauwa¿y³, ¿e kto¶ umie¶ci³ jeden z jego prywatnych listów na ogólnie dostêpnej grupie dyskusyjnej. Dla kogo¶ takiego jak Markoff, pierwszorzêdnego reportera, ¿yj±cego z tego, ¿e mia³ wiêcej informacji ni¿ konkurencja, ju¿ sama my¶l, ¿e kto¶ czyta jego pocztê elektroniczn±, by³a spraw± bardzo powa¿n±. Kiedy rozmawia³ o tym z przyjació³mi, tylko jedno nazwisko pojawia³o siê regularnie: Kevin Mitnick. Mniej wiêcej w tym samym czasie zaczê³y do niego docieraæ narzekania licznych przedsiêbiorstw obs³uguj±cych telefoniê komórkow±, które podejrzewa³y Kevina o grzebanie w ich wewnêtrznych systemach komputerowych, najprawdopodobniej w poszukiwaniu oprogramowania zarz±dzaj±cego telefonami komórkowymi.

1995 - zosta³ aresztowany i skazany na 46 miesiêcy pozbawienia wolno¶ci i 4125 USD grzywny.

1996 - ukaza³a siê jego biografia zatytu³owana: „The cyberthief and the samurai wydana równie¿ w Polsce pod tytu³em: "Hacker i Samuraj". Na jej podstawie w 1999 r powsta³ film Hackers 2: Takedown.

2002 – Mitnick opuszcza wiêzienie.

2003 – Kevinowi Mitnickowi koñczy siê s±dowy zakaz korzystania z Internetu i komputerów. TechTV relacjonuje na ¿ywo Kevina Mitnicka ponownie korzystaj±cego z komputera.

Marcin Matuzik
¿ród³o www.saga.org.p
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl