Krzemowe baterie 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Krzemowe baterie

Wykorzystuj±c niektóre techniki u¿ywane do produkcji mikroprocesorów, badacze opracowali porowat±, krzemowa diodê która mo¿e prowadziæ do nowych rozwi±zañ w betawoltaice. Urz±dzenie to przetwarza promieniowanie o niskim natê¿eniu w elektryczno¶æ i mo¿e dzia³aæ wiele dekad.

Mimo, ¿e produkuje jedn± tysiêczn± mocy konwencjonalnej baterii chemicznej, „betabateria” jest bardziej wydajna i potencjalnie tañsza od podobnych rozwi±zañ oraz powinna byæ ³atwiejsza w produkcji. Je¿eli nowa dioda udowodni swoj± przydatno¶æ w testach, zostanie zapewne zastosowana w urz±dzeniach o utrudnionym dostêpie i wymaganym d³ugim czasie dzia³ania, takich jak satelity, urz±dzenia monitoruj±ce klimat czy mierz±ce naprê¿enia w mostach.

¬ród³em energii w baterii jest tryt, izotop wodoru który uwalnia elektrony w procesie rozpadu beta. Pó³przewodnik na bazie krzemu produkuje elektryczno¶æ przez wy³apanie tych elektronów na podobnej zasadzie jak baterie s³oneczne wy³apuj± fotony pochodz±ce z ¶wiat³a s³onecznego.

Program finansowany z grantów NSF Small Business Innovation Research (SBIR) jest prowadzony przez wielodyscyplinarny zespó³ badaczy z University of Rochester, University of Toronto, Rochester Institute of Technology oraz BetaBatt, Inc. of Houston z Teksasu. Og³osili oni swoje wyniki w wydaniu ”Advanced Materials” z 13 maja.

Naukowcy próbowali przetwarzaæ ró¿ne rodzaje promieniowania w elektryczno¶æ od czasu wynalezienia tranzystora, ponad 50 lat temu. Badania z³±cz pó³przewodnikowych da³y pocz±tek ca³ej nowoczesnej elektronice. Jak dot±d in¿ynierowie skutecznie przetwarzaj± promieniowanie elektromagnetyczne przy u¿yciu baterii s³onecznych, ale nie byli wstanie przechwytywaæ skutecznie elektronów pochodz±cych z rozpadu beta.

BetaBatt nie jest pierwsz± bateri± która ujarzmi³a radioaktywno¶æ, ani nawet pierwsz± wykorzystuj±c± tryt, jest natomiast pierwsz±, która ma unikaln± przewagê – jest zbudowana z pó³milimetrowej warstwy krzemu, w której wytrawiono sieæ g³êbokich porów. Struktura ta niebywale zwiêksza powierzchniê, co czyni urz±dzenie 10 razy bardziej wydajnym, ni¿ odpowiednik o g³adkiej powierzchni.

„Trójwymiarowa struktura porowatego krzemu ¶wietnie absorbuje ca³± energiê kinetyczn± elektronów”, powiedzia³ wspó³autor pracy, Nazir Kherani z University of Toronto. Zamiast generowaæ pr±d przez absorpcjê w zewnêtrznej powierzchni urz±dzenia, elektrony s± poch³aniane wewn±trz, co pozwala wykorzystaæ pe³niej nadchodz±ce promieniowanie. We wczesnych testach prawie wszystkie elektrony wyemitowane przez rozpad beta trytu zosta³y zaabsorbowane.

By³o kilka praktycznych powodów dla których wybrali¶my akurat tryt jako ¼ród³o energii, stwierdza wspó³twórca BetaBatt Larry Gadeken – g³ównie bezpieczeñstwo. „Tryt emituje wy³±cznie cz±stki (elektrony) o niskiej energii – dziêki czemu ekranowanie mo¿e byæ bardzo cienkie – nawet zrobione z kartki papieru”, stwierdzi³ Gadeken. „Hermetyczna, metalowa obudowa BetaBaterii zamyka radioaktywne ¼ród³o energii tak samo, jak normalna obudowa baterii uniemo¿liwia wylanie siê chemikaliów”. Na wypadek gdyby hermetyczna obudowa zosta³aby uszkodzona, dodaje Gadeken, grupa in¿ynierów materia³owych opracowa³a specjalny twardy plastik który wch³ania tryt i wi±¿e go chemicznie tak aby nie móg³ przedostaæ siê do otaczaj±cego ¶rodowiska.

Naukowcy i producenci produkuj± porowaty krzem od dekad ale jego g³ównym zastosowaniem dotychczas by³y antyodblaskowe pokrycia, elementy ¶wiec±ce i filtry dla ¶wiat³owodów. Teraz nacisk jest k³adziony na stworzenie diod PN z porowatego krzemu metodami standardowo dostêpnymi w przemy¶le pó³przewodników.

Betawoltaniczne i fotowoltaniczne zastosowania diody z porowatego krzemu 3D zapocz±tkuj± inne zastosowania tego wszechstronnego materia³u, stwierdzi³ Philippe Fauchet z University of Rochester. „To niesamowity materia³ z punktu widzenia in¿ynierii materia³owej”, powiedzia³ Fauchet. „Na przyk³ad ka¿da dioda mo¿e tworzyæ osobny detektor co potencjalnie mo¿e nam daæ niesamowit± rozdzielczo¶æ”.

„£atwo¶æ u¿ycia standardowych technologii produkcji pó³przewodników do produkcji z³±cz PN z porowatego krzemu jest zaskakuj±ca”, doda³ Karl Hirschman z Rochester Institute of Technology. Ta ³atwo¶æ i znaczny prze³om w zwiêkszaniu produkcji przy ma³ych kosztach czyni urz±dzenia skalowalnymi i praktycznymi w wielu zastosowaniach.
„Pocz±tkowe aplikacje bêd± dotyczy³y odleg³ych lub niedostêpnych czujników i urz±dzeñ dla których d³ugie ¿ycie baterii jest spraw± krytyczn±” stwierdza Gadeken.

BetaBattery mo¿e lepiej udowodniæ swoj± przewagê nad bateriami chemicznymi, gdy zapotrzebowanie na energiê jest niewielkie. Struktura baterii jest odporna na drgania i dzia³a w temperaturach od –100’C do + 150’C i nie zmienia to czasu ¿ycia urz±dzenia.

¼ród³o: www.automatyka.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl