Pierwszy laser krzemowy 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Pierwszy laser krzemowy

Badacze z laboratorium Intela skonstruowali laser z krzemu - informuje ostatnie "Nature". To zapowied¼ rewolucji w komputerach i telekomunikacji.

Od lat in¿ynierowie na ca³ym ¶wiecie walcz± o to, by zmusiæ krzem do ¶wiecenia. Ten pó³przewodnik jest podstawowym budulcem we wspó³czesnej elektronice, m.in. z niego robi siê komputerowe mikroprocesory. Ale wszêdzie tam, gdzie potrzebne jest laserowe ¶wiat³o - a wiêc w komunikacji ¶wiat³owodowej, czy w odtwarzaczach CD - trzeba dzi¶ stosowaæ inne pó³przewodniki, np. arsenek galu czy fosforek indu. One s± przez naturê wprost stworzone do ¶wiecenia ze wzglêdu na swoje w³asno¶ci fizyczne, lecz s± du¿o dro¿sze i trudniejsze w obróbce ni¿ krzem.

Okazuje siê jednak, ¿e i z niego mo¿na zrobiæ dobry laser. Informuje o tym w ostatnim "Nature" zespó³ Haishenga Ronga z laboratorium Intela w Santa Clara (Kalifornia). - Uda³o nam siê pokonaæ fundamentalne ograniczenia, które sprawia³y, ¿e dotychczasowe krzemowe lasery ¶wieci³y s³abo, krótko i ¶wiat³em jednej tylko barwy - mówi dyrektor laboratoriów Mario Paniccia.

Dziêki temu wkrótce mog± powstaæ du¿o tañsze nadajniki oraz wzmacniacze ¶wiat³a u¿ywane w telekomunikacyjnych ¶wiat³owodach. Innym zastosowaniem wynalazku by³yby lepsze komputery. ¯eby zwiêkszyæ szybko¶æ ich dzia³ania, in¿ynierowie staraj± siê dzi¶ upchaæ w mikroprocesorze coraz wiêcej tranzystorów (miliony na jednym centymetrze kwadratowym). Ale ju¿ za kilka lat dotr± do granicy mo¿liwo¶ci takiego upakowania. Winne s± temu elektroniczne sygna³y, które biegn± po miedzianych po³±czeniach miêdzy milionami tranzystorów - nie bêd± w stanie nad±¿yæ z obs³ug± elektronicznego ruchu. Wyj¶ciem by³oby zast±pienie metalowych po³±czeñ ¶wiat³owodami, bo wtedy sygna³y rozchodzi³yby siê w mikroprocesorze z prêdko¶ci± ¶wiat³a, czyli najwiêksz± mo¿liw± w naturze. Do tego jednak potrzeba ¼róde³ ¶wiat³a, które bêdzie mo¿na wykonaæ na tej samej krzemowej p³ytce i w tej samej technologii co ca³y mikroprocesor. I to w³a¶nie jest teraz celem prac naukowców z Intela.
¿ród³o Gazeta.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl