Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress
RABBIT - chodz±cy robot
Maszyna nazwana RABBIT, która przypomina nieco Blaszanego Drwala z „Czarnoksiê¿nika z krainy Oz” bez r±k, zosta³a opracowana przez University of Michigan i francuskich naukowców. Prace trwa³y 6 lat. Jest to pierwszy znany robot, który potrafi chodziæ i balansowaæ jak cz³owiek. W zesz³ym roku RABBIT osi±gn±³ pierwszy sukces - przeszed³ pierwsze sze¶æ kroków.
Jessy Grizzle, który opracowa³ teorie sterowania robotem, stwierdzi³, ¿e algorytmy pozwalaj±ce robotowi nie traciæ równowagi mog± znale¼æ wiele zastosowañ w medycynie, na przyk³ad w rehabilitacji osób, które straci³y zdolno¶æ chodzenia czy przy budowie protez.
Dwuno¿ne roboty chodz±ce, stworzone do tej pory, to p³askostope, nienaturalnie cz³api±ce lub tupi±ce maszyny, stwierdzi³ Grizzle, profesor z University of Michigan.
Aby opracowaæ RABBITa, naukowcy stabilizowali dwuno¿ne roboty przeprowadzaj±c ¿mudne æwiczenia i pe³ne niepowodzeñ eksperymenty, stwierdzi³ Grizzle. Dzisiejsze roboty maj± wielkie stopy aby unikn±æ przewrócenia siê, a ich algorytmy sterowania nie wywodz± siê z naturalnych sposobów utrzymania równowagi – kontynuuje Grizzle. Je¿eli ka¿esz takiemu robotowi chodziæ na szczud³ach albo chocia¿by na palcach natychmiast siê przewróci.
RABBIT nie ma stóp. Jego nogi koñcz± siê jak szczud³a. ”Je¿eli budujesz robota który opiera siê na dwóch punktach musisz zrozumieæ jak ró¿ne jego elementy dynamicznie na siebie oddzia³ywuj± - albo on siê przewróci.”
Teoria chodzenia opracowana na University of Michigan, która zosta³a opublikowana w ostatnim numerze Journal of Robotics Research, daje naukowcom analityczne metody, które pomog± w przewidywaniu jak robot bêdzie siê porusza³, stwierdzi³ Grizzle.
„Koncepcja stabilno¶ci zosta³a zredukowana do dwóch równañ. Je¿eli rozumiesz dostatecznie dynamikê chodzenia i utrzymywanie równowagi mo¿esz j± wyraziæ matematycznie - mo¿esz wiêc opisaæ jak robot ma siê poruszaæ, co automatycznie daje algorytm sterowania. Taki algorytm dzia³a od razu, od pierwszego kroku”, powiedzia³ Gizzle. Jego osi±gniêcia rzucaj± nowe ¶wiat³o na protetykê dla ludzi.
„ Nasza metoda analityczna jest bardzo efektywna – redukuje ilo¶æ eksperymentów, które trzeba przeprowadzaæ”, twierdzi Grizzle. ”Je¿eli we¼miesz wymiary pacjenta, jego wzrost, wagê, d³ugo¶ci ko¶ci nóg itd. prawdopodobnie bêdzie mo¿na szybko dostosowaæ protezê do pacjenta, a nie na odwrót, jak to ma miejsce obecnie.”
Inne aplikacje to chocia¿by rehabilitacyjne pomoce do chodzenia dla pacjentów z urazami rdzenia krêgowego, zaprojektowanymi do u¿ytku domowego, które potrafi± wspinaæ siê po schodach, czy te¿ roboty do eksploracji trudnego terenu.
RABBIT jest czê¶ci± francuskiego projektu ROBEA (Robotics and Artificial Entity), który ³±czy siedem laboratoriów i centrów badawczych z dziedzin mechaniki, robotyki i teorii sterowania. Maszyna znajduje siê w Laboratoire Automatique w Grenoble.
Prace nad RABBITem Grizzle rozpocz±³ w 1998, kiedy to spotka³ szefa projektu ROBEA podczas urlopu w Strasbourgu. Wniós³ swoje do¶wiadczenie w teorii sterowania – co¶ czego dotychczas brakowa³o w projekcie.
¼ród³o:
www.automatyka.pl
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plfunlifepok.htw.pl