robot alpinist± 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

We W³oszech przetestowano robota alpinistê, który powsta³ dziêki funduszom z Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Robot wa¿y 4 tony. Mo¿e poruszaæ siê po nachylonych powierzchniach i wierciæ g³êbokie otwory w ¶cianach skalnych – jest to pierwszy krok typowej procedury maj±cej na celu stabilizacjê ¶ciany by zmniejszyæ ryzyko obsuniêcia. Robot zosta³ zaprojektowany w³a¶nie do tego celu.

„To zadziwiaj±ce, jak sprawnie ten ogromny robot manewrowa³ na bardzo stromej ¶cianie skalnej, by j± zabezpieczyæ przed obsuniêciem”, powiedzia³ Guglielmo Berlasso, dyrektor biura ochrony cywilnej w regionie W³och Friuli-Venezia Giulia, gdzie mia³a miejsce prezentacja.

Obsuniêcia gruntu s± du¿ym problemem we W³oszech, gdzie rocznie jest ich wiêcej ni¿ 400. Roczne straty spowodowane obsuniêciami we W³oszech szacuje siê na oko³o 1.2 mld Euro. Obsuniêcia s± tak¿e przyczyn± strat w¶ród ludzi. Pomiêdzy 1900 a 2000 rokiem we W³oszech w wyniku obsuniêæ ziemi zginê³o 5939 osób.

Podczas pracy robot alpinista jest utrzymywany w jednym miejscu przez dwa przewody zamocowane u góry zbocza, na którym operuje. Odwiert jest sterowany zdalnie przy u¿yciu technologii, która pierwotnie zosta³a opracowana do sterowania robotami w przestrzeni kosmicznej.

Kamera zamontowana na robocie umo¿liwia operatorowi naprowadzanie robota na w³a¶ciw± pozycjê, uruchomienie odwiertu i umieszczenie w otworze prêta, który zabezpiecza ¶cianê skaln±. Robot mo¿e wierciæ otwory o g³êboko¶ci do 20 metrów, z dok³adno¶ci± do 76 mm, w ka¿dej skale i przy ka¿dym nachyleniu.

W wyniku zastosowaniu robota znika problem zagro¿enia ¿ycia, jaki istnia³ przy tradycyjnych procedurach zabezpieczania ¶cian skalnych.

Autorzy projektu pracuj± obecnie nad wprowadzeniem robota na rynek. „Nowopowsta³a firma zagwarantuje ci±g³y dostêp do posiadanej przez nas fachowej wiedzy.”, wyja¶nia Georgio Pezzuto z D’Appolonii, jednego z partnerów projektu.

Projekt zosta³ zrealizowany dziêki funduszom z 5 Programu Ramowego Komisji Europejskiej (Fifth Framework Programme) oraz dziêki wsparciu z programu transferu wiedzy ESA.

wiêcej tutaj po angielsku (oraz zdjêcia)

¼ród³o
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl