: Puszczaj± zamieszanych w korupcjê w metrze 

Seungri — strony, Obrazki i wiele więcej na WordPress

Mieli korumpowaæ wa¿nych sto³ecznych urzêdników przy zakupie tramwajów i wagonów metra. Zostali zatrzymani w du¿ej akcji ¶ledczych z kilku pañstw. Ale nie ujawnili, kto z w³adz Warszawy wzi±³ pieni±dze za warte ponad 150 milionów dolarów przetargi. A teraz prokuratura ich wypuszcza.

Jak nieoficjalnie dowiedzia³ siê „DGP”, ¿aden z zatrzymanych w wyniku miêdzynarodowej akcji nie podzieli³ siê z prokuratur± wiedz±, kto z warszawskich w³odarzy w latach 1998 – 2002 by³ zamieszany w ten korupcyjny proceder. W tym czasie stolic± rz±dzi³ g³ównie Pawe³ Piskorski, ale prezydentami byli tak¿e Marcin ¦wiêcicki, Wojciech Kozak i, choæ tylko przez 1,5 miesi±ca, Lech Kaczyñski. Przetargi na wagony dla warszawskiego metra wygrywa³ francuski koncern Alstom. Oficjalnie polscy prokuratorzy przekonuj±, ¿e nie mo¿na mówiæ o fiasku ¶ledztwa. – Realizujemy wcze¶niej zaplanowane czynno¶ci ¶ledcze, a zwolnienie podejrzanych z aresztu nie ma negatywnego wp³ywu na ich przebieg – zapewnia rzecznik wroc³awskiej prokuratury apelacyjnej El¿bieta Czerepak.

Bohdana Z., by³ego dyrektora warszawskiego metra, prokuratura zwolni³a ze wzglêdu na podesz³y wiek. Jest podejrzany o przyjêcie ³apówek. Zosta³ objêty policyjnym dozorem i porêczeniem maj±tkowym. – Prokurator uzna³, ¿e te ¶rodki wystarcz± na obecnym etapie ¶ledztwa, by zabezpieczyæ jego prawid³owy tok – mówi prokurator Czerepak. Wcze¶niej areszt opu¶ci³ równie¿ Tadeusz N., by³y sto³eczny urzêdnik, a od lat biznesmen kontroluj±cy firmê Magnum Consultance. Prokuratorzy oficjalnie potwierdzili nam, ¿e wed³ug zebranych dowodów N. przekaza³ Bohdanowi Z. pieni±dze za rozstrzygniêcie przetargu na wagony metra. Wyszed³ po wp³aceniu 50 tys. z³ kaucji. – S±d uzna³, ¿e zastosowanie porêczenia maj±tkowego bêdzie dostateczn± gwarancj± zabezpieczenia prawid³owego toku postêpowania karnego – t³umaczy Czerepak. Na potrzeby ¶ledztwa N. zatrzymywany by³ przez hiszpañsk± policjê.

Dlatego po raz pierwszy w historii polskiego wymiaru sprawiedliwo¶ci powsta³a do celów tego ¶ledztwa specjalna polsko-szwajcarska grupa ¶ledczych. Z polskiej strony nad spraw± pracuj± m.in. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Wroc³awia. W Polsce ¶ledczy sprawdzaj±, czy dosz³o do przyjêcia w latach 1998 – 2002 korzy¶ci maj±tkowych przez osoby pe³ni±ce funkcje publiczne w zwi±zku z przetargiem na zakup taboru kolejowego dla tramwajów i metra dla Warszawy. Szwajcarzy zajêli siê drog±, jak± pieni±dze sz³y do Warszawy. To bowiem m.in. z kont banku Coutts w Zurychu przez sieæ spó³ek konsultingowych wyprowadzono kilka milionów franków szwajcarskich, by korumpowaæ sto³ecznych urzêdników. Okaza³o siê, ¿e w proceder zamieszani s± szwajcarscy urzêdnicy bankowi. Policja zatrzyma³a Igora C., Polaka ze szwajcarskim paszportem, którego firma po¶redniczy³a w tym procederze. Przed laty C. by³ wspó³pracownikiem s³ynnego Petera Vogla, szwajcarskiego bankiera polskiego pochodzenia. To Vogel ujawni³ ¶ledczym pierwsze szczegó³y dotycz±ce korumpowania sto³ecznych urzêdników.

¼ród³o: dziennik.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • funlifepok.htw.pl